Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala pomoc oko kupovine laptopa

[es] :: Laptopovi :: Mala pomoc oko kupovine laptopa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7539 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa17.11.2008. u 16:23 - pre 189 meseci
Jeste, to je NEintegrisana graficka. Cini mi se da joj vista index daje 3,6.
 
Odgovor na temu

nevena nevena
nevena moretic
student
beograd

Član broj: 201727
Poruke: 3
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa17.11.2008. u 17:57 - pre 189 meseci
Hmm...nemam pojma sta sa tim indexom... :)
Inace, hvala na informaciji, ali treba mi jos jedna - da li svi laptopovi sa NEintegrisanim grafickim karticama imaju portove za eksterni monitor, ili to zavisi od modela do modela?
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
195.252.79.*



+7 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa17.11.2008. u 22:23 - pre 189 meseci
Svi laptopovi imaju konektor za eksterni monitor, bez obzira da li je graficka karta integrisana ili neintegrisana. Razlika je samo u tome sto neki laptopovi pored standardnog VGA konektora poseduju i DVI ili HDMI.
 
Odgovor na temu

axone
Beograd

Član broj: 25713
Poruke: 193
*.ADSL.neobee.net.



+47 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa20.11.2008. u 18:14 - pre 188 meseci
Da ne otvaram novu temu...
Otac hoce uskoro da kupi lap u Moskvi. Ne znam kakvi su sa cenama, ali to nije pitanje-tamo ce ga kupiti.
Komp je za normalno koriscenje, internet, office, bez zahtevnijih 3d aplikacija, ali ipak i poneka igrica(recimo CoD4?). Znaci ne ultra gejmerski, ali ni neki budget, ja bi to nazvao visa srednja klasa.
Cena do 1000 usd(nesto manje od 800 eur).
Btw da li u "kompjuterskim vodama", t.j. trzistima Rusija spada u evropsko kao i Srbija? Ovo me interesuje da bih mogao ovde licno da vidim i probam neki lap(a da znam da je to bas taj model ) koji bi zatim preporucio ocu.

Citao sam nesto malo po forumu i moje razmisljanje ide ovako:

Intel Core 2 Duo procesor (stekao sam utisak da je AMD nekako "losiji". Da li je?. Ako nije, koje serije?) sto vece/vise serije, oko 2GHz ili vise,
Memorija: 2 GB (ili vise/ sa mogucnoscu event. kasnijeg upgrade-a),
Ekran: standardnih 15.4in
Graficka - posebna video karta(da li je integrisana bas u zaostatku u odnosu na ove?) nVIdia serije 7/8 i vise(ili Ati-jev pandan), 256MB i vise
Hdd: sto veci , ~250Gb i vise(toga nikad dosta)
Dalje idu one standardne stvari, dvd rezac, citaci kartica, kamerica, ...
Windows ce biti ugradjen, verovatno neka Vista. Nece covek da se bakce sa instaliranjem- ne ume.
Konekcije: "sto vise slova" wireless, ono a,b,v,g,d,dj itd. Jel ono n u b/g/n/ isto sto i Draft N?
Garancija: 2g ili jace (naravno ovo dosta zavisi od zemlje-Ru, verovatno postoji neka world wide garancija u koju i mi spadamo)

Interesuje me koje kombinacije dolaze u obzir:
Ovde sam citao da recimo C2D ne ide dobro sa Ati-jevim karticama, jel'ima tu istine ili kako se zalomi?. Da li to vazi i za AMD i Nvidiu?
Otvoren sam prema skoro svim brendovima ali bih se drzao "jacih", HP, Toshiba, Fujitsu-Siemens, Dell, Lenovo.
Asus i MSI takodje dolaze u obzir. Acer mi se nekako ne svidja(nema veze sa dizajnom ili performansama), ne znam zasto, mozda ime. Da li sam lud? :)

Hvala onome ko se potrudio da procita post, a takodje silna razbacana pitanja po njemu!!!
Sugestije/primedbe konkretnih modela su dobrodosle, ali je post vise usmeren na neko zaokruzivanje mojih zelja/razmisljanja uz vasu pomoc.
Hvala!
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa20.11.2008. u 19:17 - pre 188 meseci
Uh, ti ga bas oduzi...

Ajmo redom:
Da li je AMD losiji? Jeste. Nema tu rasprave. Koliko je losiji? Od malo do mnogo. U ovoj kategoriji su tu negde, ali je ipak bolje uzeti laptop baziran na Centrino 2 tehnologiji.

Integrisana graf. karta je u velikom zaostatku u odnosu na neitegrisana resenja. Za tvoje potrebe bi recimo posluzila nvidia 8600 ili jos bolje 9600(9700) serija - bas da se igras, ATI pandan bi bio recimo 3850.

Draft N je isto sto i n. To mu i jeste pravo ime, jer taj standard jos nije potpuno def.
Nema tu niakvih problema u vezi kombinovanja C2D, AMD, nVidie, ATI-a.

Sto se tice brendova, ja se ne bih nesto mnogo povodio za tim i ulazio u raspravu o kvalitetu u tom cjenovnom rangu. Tu su negde. Ne postoji opsta skala kvaliteta, postoji ona o broju isporucenih laptopova tokom godine i tu je HP - prvi, ACER - drugi, DELL - treci.

Sto se tice konkretnih modela, to zavisi od trzista. Pogledaj kod nas sta ima i kako se krecu cjene i ako te nesto konkretno zainteresuje, pitaj.
 
Odgovor na temu

axone
Beograd

Član broj: 25713
Poruke: 193
*.ADSL.neobee.net.



+47 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa23.11.2008. u 00:26 - pre 188 meseci
Hvala Laki_Gen na odgovoru.
Postoji varijanta da ovde kupim lap bez OS-a pa da instaliram sam pa da mu posaljem. Mislim da je to jeftinija varijanta, gledao sam nesto cene i cini mi se da smo dosta slabiji sa cenama(verovatno zbog postojanja freedos-a).Tamo su uglavnom svi sa Vistom.
Sta najosnovnije treba gledati pri kupovini u smislu finalne izrade, kvaliteta tastature..., znaci taj opsti utisak(nevezano za komponente)?
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
91.150.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa23.11.2008. u 09:26 - pre 188 meseci
Gledaj da se ne "savija" :D Dakle tastaturu kada malo jace pritisnes vidi da li potanja. Takodje i plastika. Pritisnes malo jace levo ili desno od touchpad-a i gledas i slusas, ako pucketa plastika ili se ugiba par milimetara onda ne valja. Gledaj ekran takodje da li se uvija i sl. Nije pravilo ali poslovne serije laptop-ova imaju znatno bolji kvalitet izrade, ne ugradjuju se komponente sa bleeding edge performansama ali se zato ne stedi na materijalu od koga je napravljen. Po kvalitetu izrade prednjace Lenovo i HP mada i Dell je tu poprilicno dobar. Cak i kod ovih proizvodjaca zaluta po neki model na kome se stedelo na materijalu ali retko, retko kad. Eh da i Toshibe sam zaboravio a i MSI je sve bolji i bolji... :D E sad ako imas prilike da odes da vidis i isprobas malo doticne to bi ti bilo najbolja varijanta pa se sam odluci. Naravno sto se testiranja izdrzljivosti tice nemoj da bijes po tastaturi vec je dovoljan blagi pritisak na taster i kada ga otpustis vidis odmah da li se tastatura "vraca" u prvobitni polozaj ili ne, ovo ti pricam da te neki neuki prodavac ne bi gledao ispod oka... Ako ce se laptop koristiti u Rusiji potrazi i neki model sa internacionalnom garancijom...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.207.*



+12 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa23.11.2008. u 10:47 - pre 188 meseci
Citat:
axone:...Postoji varijanta da ovde kupim lap bez OS-a pa da instaliram sam pa da mu posaljem. Mislim da je to jeftinija varijanta, gledao sam nesto cene i cini mi se da smo dosta slabiji sa cenama(verovatno zbog postojanja freedos-a).Tamo su uglavnom svi sa Vistom...


Ovo je prilicno romanticno razmisljanje, imajuci u vidu niz mogucih problema sa realizacijom "vlastite instalacije":
Nije slucajno sto se novi notebook racunari isporucuju samo sa Vistom. Windows XP je i zvanicno penzionisan pre pola godine pa noviji hardver podrzava vrlo traljavo ili skoro nikako. Pogledaj malo po forumu, postoji bezbroj komentara koji pocinju sa: "Pomozite mi da instaliram XP koji ne vidi SATA hard disk u racunaru".
Sve je vise novih notebook racunara koji ne prihvataju nista drugo osim legalne Viste (HP i Acer provereno, Asus se jos uvek nekako "provlaci"...)
Na kraju price, kombinacija sa "jeftinijim" notebook bez OS-a (FreeDOS ne spada u nesto sto ispunjava elementarne uslove da bi se moglo zvati operativnim sistemom u danasnje vreme) obicno zavrsava kupovinom OEM Viste, sto onda izadje skuplje od istog takvog racunara sa pre-instaliranom Vistom.
Vecina tih modela sa FreeDOS ne postoji ni na zvanicnim sajtovima proizvodjaca, jer se prodaju iskljucivo u ogranicenom broju tranzicionih-banana-drzavica.
:(
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

axone
Beograd

Član broj: 25713
Poruke: 193
*.neobee.net.



+47 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa23.11.2008. u 19:54 - pre 188 meseci
@combuster
Hvala ti na "teoriji", gledacu da primenim savete u praksi, usput motreci na prodavca:)

@take 5
Hvala na razmisljanju.
Nisam mislio da instaliram xp vec Vistu(ukoliko ne nadjem odgovarajuci model sa vec instaliranim OS-om) izmedju ostalog i zbog tih razloga sto si naveo.
Interesuje me ovo sa legalnom Vistom. Zasto mislis(ili znas) da kompovi nece prihvatiti "ulicnu" Vistu, i koliko se OEM verzija razlikuje od ove generic? Jel nekako bolja ili ne? Skuplja od obicne?

Hvala.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa23.11.2008. u 20:24 - pre 188 meseci
Ma čovek se malo zaneo. Mislim na Take 5. Iako je XP penzionisan još uvek se itekako koristi i podržan je na sajtovima proizvođača laptopova, obavezno proveri pre kupovine da ne bude posle kukanja za drajverima. Mislim, bolje je da imaš različite opcije ako ti se Vista iz nekog razloga ne svidi ili bude postojao neki program koji može da radi samo na Xp u a koji ti je neophodan za rad. Poz.
 
Odgovor na temu

nevena nevena
nevena moretic
student
beograd

Član broj: 201727
Poruke: 3
*.smin-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa23.11.2008. u 22:46 - pre 188 meseci
Znaci, nije problem ako instaliram XP na ASUS X59SL-AP194 (vec pomenut u ovoj temi)?
Bar za neko vreme dok ne nabavim sve programe koje podrzava VISTA... :)
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa24.11.2008. u 01:56 - pre 188 meseci
Citat:
nevena nevena: Znaci, nije problem ako instaliram XP na ASUS X59SL-AP194...

Ako ga instaliraš onda nije problem, samo je moguće da ćeš imati problema oko same instalacije (nedostatak drajvera/podrške). Nije istina da je podrška za XP sveprisutna na support sajtovima proizvođača. Možda za starije modele koji su dolazili sa XPom. Za novije modele baš i ne bih rekao da je podrška dostupna, naprotiv. Već mesecima ljudi imaju problema i dovijaju se pomoću štapa i kanapa ne bi li instalirali XP i pribavili sve neophodne drajvere za aktuelne modele.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Mala pomoc oko kupovine laptopa24.11.2008. u 06:08 - pre 188 meseci
Za mene je postojanje drajvera i za XP na sajtu proizvođača bio jedan važnih uslova koji je morao biti ispunjen da da bih se odlučio za kupovinu baš tog proizvođača i baš tog modela. Tako da proizvođači moraju i o tome da razmišljaju ako žele da budu uspešni na tržištu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: Mala pomoc oko kupovine laptopa

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7539 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.