Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nadate se penziji?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nadate se penziji?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6319 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 19:12 - pre 163 meseci
Citat:
Ja prvi ne bih izdvajao lovu za državnu penziju, samo kada bih mogao da kažem, moje pare meni, ne treba mi državna penzija,

Jes' to, ali fora je u kontinuitetu: tako tvoj ćale* koji je rmbao 40 godina, sad bi ostao bez cvonjka.

Taj penzioni fond se transformiše sporo - povećava se starosna granica, pooštravaju uslovi za prevremenu penziju itd.
Mada, nema ništa ako se ne radi i uzima od svih.
Ima na kraju da bude ko u "Vrlom svetu" i u starom Rimu što je bilo, ili kod nas pre - lapot. Sad se zezamo sa tim, ali za koju deceniju će da se skiseli taj osmeh.

A i ti što to rade u Mađarskoj, će da oberu bostan na izborima. Penzosi su povelika glasačka populacija i tamo garant.

*Ovo "tvoj ćale" je samo za potrebe primera, bez pravog apostrofiranja. (prim. C.Z.)
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.92.113.*



+558 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 22:01 - pre 163 meseci
Ma bole njih briga, sad ce oni da naprave neku nepopularnu meru pa ce da izgube izbore, onda ce da dodju drugi koji ce isto da rade nepopularne mere pa ce ovi prvi da se vrate, i tako sve u krug, skuvas zabu a ona i ne primeti da je kuvana.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 22:20 - pre 163 meseci
Da li je moguce da se pare koje sam platio penzionom fondu povrate? Tj. pare koje mi je uplatila firma? Da ih ja stavim gde ja hocu?
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 22:47 - pre 163 meseci
Citat:
Horvat: a kako onda to nije isto i sa orocenom stednjom?
je l ti u svakom trenu (kada banka propadne) mozes izvuci ono sto si orocio?
ako mozes, od koga mozes (bilo da je banka,bilo da je privatni penzioni fond), ako je to preduzece bankrot i zatvorilo kapije?


Nije isto, stednja je depozit, banka odgovara za svoje poslovanje tim parama a ti si sa stanovista banke samo "jedan od" potrazilaca. Zato i postoji drzavno osiguranje depozita koje btw ima gornji limit iznad kojeg gubis pare.
Zbog ERISA-e penzioni fond (doduse da se ogradim da ne znam kako funkcionise na ovoj zabiti od balkana) je tzv "fund management" kompanija specijalne namene koja ima neke zakonske beneficije i dodatne obaveze ali osnova je ista. Novac je tvoj, obracunava se samo po individualnim partijama i razveden je od kompanije (uz ogranicenje tzv "vested" doprinosa) koja ti uplacuje doprinose i od menadzmenta fonda, sve deonice i papire od vrednosti koje kupe tvojim parama su tvoje, oni sami tebi pruzaju usluge "razmisljanja umesto tebe". Imaju svoje analiticare, procenitelje, itd i sklapaju standardizovane portfolije na koje ti mozes da se "pretplatis". To nisu njihove pare nista vise nego sto su tvoje kupljene deonice vlasnistvo brokera preko kojeg si ih kupio.

Druga je prica kompanijski penzioni fond, to je rizik neopevani jer zavisi od likvidnosti kompanije, obicno se "najveci" hvale time ali se na kraju ispostavilo da su oni ispali najkraci od svih (enron, gm, itd) i da je gomila zavrsila na federalnim jaslama kroz PBGC jer kompanije nisu uplacivale lovu u sopstvene fondove. Jeste da PBGC ima velikodusne limite (topa 50k godisnje) opet su to budzetske pare. Mani me toga, nezavisni penzioni fond koji radi za mene i nije pod uticajem menadzmenta moje firme, cist racun duga ljubav. Treba stvarno da budes bolid pa da bankrotiras kompaniju kojoj su "clanarine" izvor prihoda i koja nema nikakve potrebe da se zaduzuje. Ima tu naravno jos detalja (registrovani vs neregistovani, obavezni, neobavezni itd) ali u osnovi pravi penzioni fondovi su fund management kompanije.

Citat:
hmmm,zar se ne uvecava za odredjen postotak u odnosu na ono sto si dao? (bas kao i orocena stednja,samo malo drugacije


Uvecava ili smanjuje u zavisnostti od performansi portfolija. Ali svi ti "prihodi" su isto deo tvog "racuna". Ako si uplatio milionce a izgubio 100k ne mozes podici milionce, suprotno isto vazi ako si dobio 100k mozes podici 1.1m. U zavisnosti od toga koliko si sklon riziku takav plan izaberes.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 22:48 - pre 163 meseci
Citat:
3way: Da li je moguce da se pare koje sam platio penzionom fondu povrate? Tj. pare koje mi je uplatila firma? Da ih ja stavim gde ja hocu?


Haha, malo sutra :) Da moze ja bi prvi to uradio kao pretposavljam i svi ostali.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 23:02 - pre 163 meseci
Kolike plate vi to imate kad mislite da ljudi imaju para za nekretnine?
100 godina rada bi im bilo dovoljno za jedan stan
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nadate se penziji?04.01.2011. u 23:03 - pre 163 meseci
Pa cim uzimaju kredite za te stanove znaci da imaju dovoljne plate.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.241.*



+228 Profil

icon Re: Nadate se penziji?05.01.2011. u 00:39 - pre 163 meseci
Interesantna tema za razmisljanje. Nisam bas upoznat kako funkcionisu penzioni fondovi, jer ne uplacujem u nikakav fond. Ranije sa uplacivao obavezno penziono osiguranje ( kad sam radio u firmi u Makedoniji), od kako sam presao da radim za Amerikance nemam obavezu da uplacujem za penziju, pa to i neradim. Medjutim mislim da realno ima potrebe uplacivati u nekakav penzioni fond jer polako ide starost pa se javlja problem penzije. Ja sam razmisljao da ne uplacijem u nikakve fondove, vec da kupujem blagajnicke zapise i obvrznice (drzavne) i da tako ostvarujem kakav takav prihod po starosti, a da mi to sluzi kako rezerva za stare dane. Jako malo znam o tome, pa bih voleo da cujem vase misljenje o toj ideji. Ima samo jos jedan mali problem koji ne znam kako da resim, a to je socijalno (zdravstvena zastita), jer ako nemam penziju nema ni zdravstvenu zastitu. Ja sad iskljucivo koristim privatnu zdravstvenu uslugu, a kad sam na projektu imam obavezno zivotno osiguranje.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4903
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+639 Profil

icon Re: Nadate se penziji?05.01.2011. u 06:35 - pre 163 meseci
Ako se pogleda koji deo plate odlazi za penziju, moze se doci do racunice da se za radni vek otplati dobra nekretnina. Dejvid Kopefield trik je sto na kraju nema ni pristojne penzije ni nekretnine. Razlog? Zapravo, tih para cesto i nema, to je samo brojka na papiru koja oslikava sta bi trebalo da bude, kada bismo se igrali ozbiljne drzave.

Trosio je ko je mogao i za sta mu je trebalo. Moze se recimo relativno lako stracunati koliko nas je kostao "jedan dan finansiranja ex YU sukoba van Srbije puta x 365 x nekoliko godina". Danas, kada dobijemo kredit u vrednosti tog jednog dana u novinama se to objavi fontom 72.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
82.117.198.*



+768 Profil

icon Re: Nadate se penziji?05.01.2011. u 09:11 - pre 163 meseci
Citat:
llux: Kolike plate vi to imate kad mislite da ljudi imaju para za nekretnine?
100 godina rada bi im bilo dovoljno za jedan stan


Beograd ima duplo veci BDP od Vojvodine, a kamoli od ostatka Srbije tako da ovo nebo iznad nas totalno drugacije izgleda u ocima prosecnog Beogradjanina nego u prosecnog Leskovcanina, Vranjanca, Nislije, Zajecarca, Pirotjanca...
 
Odgovor na temu

Hattalasat

Član broj: 60069
Poruke: 388



+38 Profil

icon Re: Nadate se penziji?05.01.2011. u 09:15 - pre 163 meseci
A privatno penziono ,velikih i poznatih osiguravajucih kuca, je kod nas nestabilno i moras strahovati za svoje uplate jer : " .... ali u slučaju likvidacije ili stačaja nema obavezu da preuzme isplatu obaveza iz ugovora o osiguranja." Govori se o tome da WienerS. iz Beca , kao firma nije duzna da ..... ovde posluju eto samo tako.....

Ovo je deo odgovora gospodje Radojevic iz WienerS. osiguranja .
Lead, follow.....or get a fuck out of my way !
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Nadate se penziji?05.01.2011. u 09:50 - pre 163 meseci
Pa pretpostavljam da je ovde to smesno izvedeno, ponajvise zbog neukosti naroda. Problem je sto ti je drzava vec otkinula dobar deo plate za penziju koju neces viditi tako da bukvalno moras da trosis ionako relativno malu neto platu da kupujes alternativno penziono osiguranje; koje btw zavisi od likvidnosti osiguravajuce kuce sto je van mozga jer su te firme i napravljene kao SPV da strani vlasnici mogu da ih likvidiraju po potrebi. Znaci ako imas privatno penziono osiguranje u Srbiji i desi se recimo elementarna nepogoda i osiguranje po drugom osnovu ode u bankrot onda baj baj godine placanja penzije? Fenomenalno ;)

Ideja koju je konislav izneo po meni ovde ima najvise sanse za uspeh, mada se ja ne bih ogranicio samo na t-bills, narocito ne samo ovih lokalnih kvazi drzavica ciji cinovnici imaju problema sa + i * operacijama, sanse da bankrotiraju drzavu u skorijem periodu su ogromne a kako se pokazalo sad u evropi ni CDS te ne spasava od tog bankrota kad je masovan, kako ponestaje para za cupanje iz bule tako se sve vise kradu pare od svoje dece da bi se krpile rupe a ni to nije nepresusan izvor. E-trader ili slican account i saren diversifikovan portfolio i sam sebi uplacujes doprinose u taj portfolio i zbogom dovidjenja. Ako ova drzava ne ume da barata parama investriras u drugu. Nazalost doslo je vreme da moras da doteras svoje znanje do nivoa jednog analiticara/brokera da bi sebi obezbedio kako tako normalnu starost bez gladi.

A ta prica za nekretnine ne pali ;) kad bi drzava ukinula otimanje para za penzije i ostavila taj kes ljudima desile bi se dve stvari
1. Ljudi bez posla a sa stanom ce pristati na manju platu cime ce pasti ionako mala vrednost rada
2. Ljudi koji planiraju da visak kesa iskoriste za kupovinu nekretnine ce masovno podici potraznju i samnim tim i cenu nekretnina

ova dva pomesano zajedno ce potpuno unistiti bilo kakvu sansu da neko ko tek ulazi na trziste rada ima normalan zivot i na kraju bilo kakvu penziju. Radice za manje para a za svoju porodicu ce morati da kupi skuplju nekretninu i morace da se odmah oprosti od druge nekretnine za starost. To onda vodi u novi talas divdza gradnji, itd, itd.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Nadate se penziji?05.01.2011. u 10:11 - pre 163 meseci
Citat:
Nazalost doslo je vreme da moras da doteras svoje znanje do nivoa jednog analiticara/brokera da bi sebi obezbedio kako tako normalnu starost bez gladi.

Jbt, ovo stvarno strašno zvuči.
Znači, ko se razboli i/ili ostari u zemlji Srbiji, ugasio je.


Lapot, nema druge.
A kad vidiš da i u Jevropi sistem štuca, uf.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nadate se penziji?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6319 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.