Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice

[es] :: Elektronika :: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice
(Zaključana tema (lock), by guja011)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 7457 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 14:47 - pre 161 meseci
Greška do greške. Pođimo redom:

1.
Citat:
To nije alat koji se lako koristi i nije uocljivo za normalno koriscenje jer su pravili neljudi, to je proizvod od debila!


Naprotiv! To je alat koji se vrlo lako koristi ako korisnik nije debil.
2.
Citat:
Rade se i sitnije od 0,05mm mislim na razmak ne debljinu!

Nije tačno! Bilo koja dva lika nacrtana na ekranu ne mogu biti na manjem razmaku od jednog piksela

3.
Citat:
Ta navika za koriscenje kancelariskog alata mi nije vise zanimljiva, corel je majka!

Word se ne upotrebljava samo u kancelarijama, a tu se upotrebljava kao i svaki drugi program.

4.
Citat:
Kancelarijski softver nije pogodan za PCB. Kontrola preciznosti je jako losa. Kao sto neko napisa, Corel tu zavrsava posao 'u stotu'.

Iako se milimetri na lenjiru moraju prikazati celim brojem piksela ipak lenjir napravljen u wordu pravi
apsolutnu grešku manju ili najviše pola piksela, ali do ovog zaključka može doći samo onaj ko misli.
Ovo je impozantna tačnost pogotovu zato što apsolutna greška ne zavisi od dužine duži koju
crtamo, a to znači da je relativna greška sve manja što je duž veća. Ova tačnost se na ekranu
ne može premašiti nikakvim drugim lenjirom jer to ne zavisi ni od kakvog programa već isključivo od
veličine piksela.

Citat:
Evo 2 merna alatica za ovakve prilike

Bravo! To su lenjiri za piksele. Upravo prema takvom lenjiru sam i pravio prvu verziju lenjira u milimetrima
redukujući na pojedinim mestima broj piksela, ali sam kasnije ustanovio da to word čini automatski
ako se napravljeni lenjir rasteže ili steže na željenu dužinu, što je veliko olakšanje. Nažalost, sumnjam
da će to tvrdoglavima pomoći.
 
0

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 15:07 - pre 161 meseci
@atelago: mislim da malko 'masis' poentu. Word je za pisanje, nije za crtanje (mada moze i u njemu ponesto rudimentarno da se 'nacrta'). Corel je program za crtanje i nema nikakve veze sa pikselima na ekranu, funkcionise sa svojim jedinicama koje su nezavisne od velicine piksela.

Za crtanje plocica treba koristiti za to predvidjene programe (svi oni barataju svojim internim jedinicama, a prokaz na ekranu je samo PRIBLIZAN rendering stanja kakvo ce se dobiti na filmu).

Evo 3 razlicita zoom-a jedne plocice (prikaz na monitoru).





Prikačeni fajlovi
 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 15:35 - pre 161 meseci
@atelago ti se ne bavis elektronikom!? pisarnice nek koriste piksele, ej mani se covece, izgubio sam dosta vremena jos i treba da ti objasnjavam zasto, evo ljudi koji umeju da to lepo u detalje objasne, zasto je debilno koristiti word, ma necu se bakcem vise sa tekstualnim, nebuloznim, kontraproduktivnim stvarima, to ostavljam tebi jer ti zanimljivo, meni nije.
Sepo svaka cast ja nemam vise snage
Aj pozdrav, necu se jedim vise za gluposti.
 
0

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.uns.ac.rs.



+54 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 15:42 - pre 161 meseci
Ovde se radi o štampanju pločice date u obliku jpg fajla, tako da je moguće i Word iskoristiti za štampanje takve slike, pod uslovom da onaj ko to želi da uradi zna elementarno da ubaci sliku i menja dimenzije. Ono što se odštampa na štampaču je bar u rezoluciji 300 dpi ili većoj, zavisi od podešavanja što znači da je jedan odštampani piksel 300-ti deo inča ili 0.085 milimetra ili manje, što ljudsko oko ne može bez mikroskopa da primeti. Problem može biti ako ubačena jpg slika ima manju rezoluciju, tu pomaže samo slika sa većom rezolucijom.

Kako da namestimo tačnu razmeru? Ubacimo sliku u tekst, u properties podesimo veličinu i probno odštampamo. Izmerimo odštampane dimenzije i po potrebi promenimo veličinu slike, može da se nezavisno menja veličina vertikalno i horizontalno ako je to potrebno. Iz najviše tri puta ima da se podesi veličina.

Naravno, razvlačenjem slike mišem, možemo da klikćemo do sutra i nećemo pogoditi dimenzije, nego promenom numeričke vrednosti u properties slike.
Pavel - yt7ta
 
0

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 16:24 - pre 161 meseci
Citat:
kakve veze ima koliki je pixel kad slika na razlicitim monitorima nije ista,....


Ovo je kruna neupućenosti u osnovne stvari.
Zagledaj se dobro u ekran i videćeš svetle i obojene tačkice – to su pikseli. Ako povećaš razmeru sa 100% na 200%
nisi ni povećao ni smanjio broj tih tačkica niti su se one povećale ili smanjile samo su linije koje ograničavaju neki lik
duplo povećane t. j. na četiri puta većem broju nepromenjenih piksela su prikazane te linije– povećana im je i dužina
dva puta i debljina dva puta ali na istoj podlozi.
Druga stvar – možeš postaviti bilo koju razmeru, ali štampač ne povećava niti smanjuje sliku zbog toga, nego uvek
štampa ono što pripada razmeri 100%.
Treća stvar – da li ti znaš šta je rezolucija?

[quote] @atelago: mislim da malko 'masis' poentu...[quote]

Ni najmanje – tvoje slike upravo potvrđuju ovo što sam napisao. Ako uzmeš neki kvadrat i nacrtaš ga u razmeri 100%
pa ga zatim prikažeš u bilo kojoj razmeri ne crtajući ništa više – štampač će odštampati ono što je u razmeri 100%.
Razmera nije alat za povećanje crteža. Ako hoćeš da stvarno povećaš crtež onda to moraš učiniti u onoj razmeri u kojoj
crtaš pa kad tu razmeru vratiš na 100% onda vidiš stvarnu veličinu jer je ta razmera najbliža realnosti.
Prema tome tvoje slike su nastale razvlačenjem jedne te iste slike – odnosno angažovanjem većeg broja piksela za
prikaz istog lika isto kao što će neki crveni kvadrat kome dva puta uvećaš stranice angažovati četiri puta više piksela
SVE ŠTO SE CRTA PRIKAZUJE SE PIKSELIMA I NIČIM DRUGIM!!!

 
0

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 17:15 - pre 161 meseci
Kad odstampam linije, ja moram da uzmem lupu da bih video neki zaostali mehanicki piksel, kad predjem peglom papir, vise ne postoje pikseli!
@atelago Treba da ti bude jasno cemu sluzi ovaj deo foruma!
Odrzavajte ovaj deo foruma u duhu elektronike, mante se pametovanja vec je dosta proslo vremena. Od worda nista nema korisno, Protel je najbolji a i Tango, ''zaigrajmo svi'.
 
0

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice14.02.2011. u 19:57 - pre 161 meseci
@atelago: ja štampam u 2540 dpi, što mu dođe da je najmanji piksek 0.01mm (jedna stota).

U Word-u ne možeš da našicaš da ti slička na svim štampačima isto ispadne. OPET da ti napišem: Word je za pisanije, Corel, Adobe Ilustrator, ACAD, xxCAD,... za crtanije, Quark Express (a može i Corel) za prelom stranica, raznorazni EECAD programi za štampane pločice,....

Što se neupućenosti tiše, jedine sprave koje nisu imale Piksele su bili foto ploteri (firma Gerber), koji ispred izvora svetla imaju raznorazne "otvore" (apreture) i blendu (upali/ugasi) i iscrtavali su po filmu surovo vektorski.

Nećemo se prepiremo oko rezolucija, nema potrebe, ovde se bakćemo drugim temama.
 
0

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3070
*.adsl-a-1.sezampro.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice15.02.2011. u 00:05 - pre 161 meseci
atelago ajde molim te nemoj mnogo da mi pametujes o tome sta je pixel a sta je rezulucija, necemo se sad vredjati , ako vec citiras onda citiraj sve da bi ono sto sam napisao imalo smisla i to onakvog kakvog treba da ima a ne jedan deo citiras pa to ispadne sasvim drugacijeg smisla, nisam ja rekao da se menja velicina prokletog pixela vec da se menja broj piksela u npr jednoj te istoj prikazanoj liniji koja je prikazana sa 100% i 200% , ako me ne razumes sta hocu da kazem, onda tako napisi, nemoj da vredjas sarkasticnim pitanjima tipa "da li ti uopste znas .... bla,bla..." jer nisi ti ovde jedini koji nesto zna, ima nas ovde koji mnogo toga znamo pa ne solimo pamet jedni drugima vec razmenjujemo iskustva i znanje, zajednicki resavamo problem, a ja sigurno znam nesto sto ti ne znas i obrnuto , i ako si daleko stariji od mene ali to sto sam '88 godiste, ne znaci da sam neobavesten i ne nacitan.
 
0

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice15.02.2011. u 00:31 - pre 161 meseci
Sta si se navrzo na njegove godine? Steta samo sti nije rodjen 01.02.xxxx (prvi drugega)
 
0

[es] :: Elektronika :: Problemi-dilema, kako da odstampam realnu velicinu plocice
(Zaključana tema (lock), by guja011)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 7457 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.