Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

C++ GUI/IDE Objasnjenje

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: C++ GUI/IDE Objasnjenje

[ Pregleda: 2821 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

_ikac
Ivan Raznatovic
Beograd

Član broj: 290105
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon C++ GUI/IDE Objasnjenje05.09.2011. u 10:34 - pre 153 meseci
Zdravo ljudi, nov sam na ovome forumu video sam da ima dosta iskusnih ljudi pa se nadam da mi mozete pomoci...

Dugo godina sam radio u PHP-u i Javi full OOP, C++ poznajem dobro ali nikada nisam isao dalje od konzole jer mi nije trebalo..

Moj cilj ove poruke je da mi pojasnite kako radi neki gui form desing softwere za C++....

Ja sam citao ovde i nudi se bas dosta programa sa kojima mogu raditi Forme, DIjaloge itd..

Odabrao sam QT SDK nekako mi je bio najprivlacniji do sada.

Mene sto zanima jeste na koji nacin to funkcionise? Dali sam softwere ima u sebi neki odredjeni framewok i neka svoja pravila na koja ja
moram da se naviknem(naucim) ili se pise cist c++ samo se prikljucuje neka biblioteka.? Ja u javi radim po frameworkovima tako da mi je nekako lakse da iscrtam obican prozor...

Dali ja sada samo u QT uradim dizajn programa pa posle pozivam u sve te forme u main programu? Ili radi na foru GTK+ sve u xml pa onda u mojoj funkciji pozivam preko xml sve prozore koji su mi potrebni..

Ja se nadam da sam donekle bio jasan?
Jednostavno zanima me neki primer iz prakse da vidim sliku kako funkcionise moj licno napisani kod sa nekim formama...

Unapred hvala drugari...

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje05.09.2011. u 13:54 - pre 153 meseci
Qt SDK obuhvata

- IDE koji se zove Qt Creator,
- frejmvork Qt i
- pod Windows platformom GNU C++ kompajler iy MinGW projekta.

Ovo drugo obuhvata Qt biblioteku, dokumentaciju i razne alatke. Program se piše u C++ jeziku, tako da važe ta pravila, a Qt se koristi kao biblioteka i to vrlo moćna. Evo ti u prilogu primera programa koji očekuje pritisak na taster i onda ispisuje podravnu poruku. Obrati pažnju na zaštićeni slot u mainwindow.h i na poziv connect funkcije u mainwindow.cpp.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

alfa-pro
Pancevo

Član broj: 241818
Poruke: 476
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje05.09.2011. u 15:28 - pre 153 meseci
Aj da se ubacim i ja..
Pogledao sam i ja primer pokusao da skapiram... Citao sam doc na njihovom sajtu i ne znam kako se snalaze oni koji tek pocinju sa programiranjem QT kada meni posle dugogodisnjeg rada u javi pa nekapiram bas najbolje...

Pola toga nekapiram, framework jednom zeznut. Za ovaj QT iskereno netreba ti neko znanje C++... Pre naucis C++ nego sam framework QT-a.
Iskreno prepucano je skroz... Jako ogromna stvar
Samo ova strana govori koliko je zeznut.
http://doc.qt.nokia.com/4.7/functions.html
Nikad kraj stranici jbt koliko funkcija nabacano...

Ja sam do sada u c++ radio samo teoruju i to konzolno... Dzaba meni sada C++ kada je ovo 10 svet...



Kada vidjamo uvek ista lica, na kraju ona postaju deo našeg života. A kada postanu
deo našeg života,
onda žele i da nam ga izmene. I ako ne bude po njihovom, nije im pravo. Jer, svaki
čovek ima tačnu predstavu kako bi trebalo da živimo svoj život. A nikad nemaju pojma
kako treba da prožive sopstveni život.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje06.09.2011. u 10:10 - pre 153 meseci
Ja sam vrlo lako počeo sa Qt-om. Kupio sam ovu knjigu "C++ GUI programiranje sa Qt3", koja je prevedena na naš jezik i ima je kod mkro knjige. To što ima puno funkcija je plus. Dokumentacija se može pretraživati po ključnim rečima, postoje tutorijali itd. Proizvođač preporučuje da se krena sa njihovom knjigom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

_ikac
Ivan Raznatovic
Beograd

Član broj: 290105
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje06.09.2011. u 10:42 - pre 153 meseci
Pazi ne moze neste da bude dobro a maleno... Kada bi programiranje bilo lako kao crtanje u Paintu onda bi svi bili programeri... Jeste da je ogroma stvar sve to kapiram i nije mi tesko vec mi je lakse. Jer znam kako je bilo sa javom kada sam je ucio pre 12 godina. I opet sve to sto sam ucio je bilo nista, najvise sam naucio kada sam se zaposlio kao java programer. Onda radis sta ti drugi kazu a ne da pravis sebi zajebancije.....

Ja sam svestan da C++ nije nesto lagano, full OOP sto je velika prednost...

Sto se tice knjige to je dobro resenje za sam start.

Gledao sam ovaj tvoj primer, radio sam neke svoje, gledao sam samo grananje programa... Vecinom se radi sa slotovima, kao u primeru prikazivanja teksta sto si postavio. Valjda se na isti nacin tako i pozivaju novi prozori samo se instanicra prozor i doda se slot click(). Nista specijalno slican gui kao u javi... u javi definisem akcije a ovde slotove....

E samo jos jedno sto se tice platformi, jel ima posebna procedura build kada radim projekat za linux i za Win....
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje07.09.2011. u 09:50 - pre 153 meseci
Ma, klikneš na build u okruženju i napravi ti izvršni fajl za platformu po kojomsi. Ako ti trebaju vrezije za više OS-eva, onda moraš imati te OS-eve instalirane, pa pod svakim posebno da uradiš bild iz istog sorsa.

Ne radi se sve preko signala i slotova. Prozor se pravi tako što se kreira objekat i pozove metoda show().
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

_ikac
Ivan Raznatovic
Beograd

Član broj: 290105
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje07.09.2011. u 11:00 - pre 153 meseci
Juce sam procackao dokumentaciju i ovo je smesno... Ja sam ocekivao nesto full zeznuto. Tipican GUI FW...
Samo prikljucujem odredjene klase (include <QLabel> ) i posle ih samo instanciram i prikazujem instanciram,,,Za prozore pravim nove objekte new i pozivam ih.... Dodam konekcije sa SLotovima i signalim sta zelim da uradi na neki klik necega i na kraju show i app.exec();

Opsirna documetacija... ima svega tako da ovo je full...

Nasao sam knjigu koji si pomenuo na netu PDF i citkarao sam malo tamo dobra je samo sto su nekako zbrzali neke delove... U pocetku su sve lepo krenuli sa objasnjavanjem linu po linuju a posle bas ubrzali malo... Ali ok je moze da se ukapira....

Cek znaci ja moram da pravim pod windowsom ako ocu da je program za win. AKo ocu za Linux onda pod linuxom...

Tu jedino resenje moze da bude virtual Box da ne instaliram WIn pa tamo da pravim pa opet Lin itd..

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje07.09.2011. u 12:27 - pre 153 meseci
Samo kompajliranje mora da se radi pod svakom platformom ponaosob. Može VirtualBox, samo što ćeš onda na VirtualBox opet morati da stavljaš Windows, odnosno, to te ne oslobađa licenciranja. Takođe, za instalaciju Windows-a na virtuelnu mašinu ti treba posebna, skuplja licenca.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

_ikac
Ivan Raznatovic
Beograd

Član broj: 290105
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje07.09.2011. u 17:23 - pre 153 meseci
Jel imas neki projekat koji si radio cisto da pogledam kako sve to izgleda u full izdanju napravljeno u QT-u...


[Ovu poruku je menjao _ikac dana 07.09.2011. u 19:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje08.09.2011. u 09:03 - pre 153 meseci
Evo ti ovaj pod GPL.

http://sourceforge.net/projects/get-sudoku/
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ivanichemil
nezaposlen
pancevo,srbija

Član broj: 240622
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje08.09.2011. u 23:22 - pre 153 meseci
Reci mi kako radis promenu brojeva u svim tabelama na klik nekog broja? Gledao sam kod ali nisam bas ukapirao...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje09.09.2011. u 09:01 - pre 153 meseci
Nisam baš razumeo. Koji kod je u pitanju?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ivanichemil
nezaposlen
pancevo,srbija

Član broj: 240622
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje09.09.2011. u 13:35 - pre 153 meseci
Pa za ovu igricu sto si radio
http://sourceforge.net/projects/get-sudoku/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: C++ GUI/IDE Objasnjenje09.09.2011. u 14:32 - pre 153 meseci
Klasa Digit je izvedena iz Label. Klasa Label je izvedena iz QLabel i redefiniše medod mousePressEvent() tako da pozove virtuelnu metodu whenClicked(), koja je u klasi Digit redefinisana. Digit::whenClicked() apdejtuje solver i poziva metodu updateData() glavnog prozora, koji za svaki Field poziva njegovu metodu update().
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: C++ GUI/IDE Objasnjenje

[ Pregleda: 2821 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.