Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

12V baterije - akumulator vs. li-ion

[es] :: Elektronika :: 12V baterije - akumulator vs. li-ion

[ Pregleda: 3034 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon 12V baterije - akumulator vs. li-ion19.08.2012. u 15:10 - pre 143 meseci
Imam trenutno običan suhi akumulator 12V 4.5 Ah kojeg koristim za napajat autoradio kad smo vani. Dosta traje ali je velik i dosta težak. Nedavno je frend dobio ovo (naručeno s eBaya). Gledam ja, koji vrag!? 1/8 mog akumulatora i 30-ak puta lakše i skužim da je litij-ionska baterija. Naravno, košta gotovo jeftinije od mog akumulatora i ima 6.8 Ah.

Sad me zanima, osim što su one malo teže za punit (nije problem jer dolazi i punjač s njome ili se punjač uvijek može i sastaviti), da li ima kakvih drugih defekata? Uzeo bi ovo čudo da zamjeni accu (znači za napajat autoradio, koristimo za žurke pa se uvijek odvrče do daske). A budući da je jako mala, ubacio bi i u neku kutiju zajedno sa class D pojačalom i bluetooth prijamnikom za prijenosni zvučnik, sa 6.8 Ah ima da svira do 10 sati. Samo me zanima dal ju mogu koristit za audio i dali moram pazit s njome (da ju moram ispraznit do kraja i punit do kraja), odnosno koja je razlika između toga i suhog akumulatora.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1095 Profil

icon Re: 12V baterije - akumulator vs. li-ion19.08.2012. u 23:03 - pre 143 meseci
@Pioneer cdj 200

Drugar, evo necega za prvu pomoc:

http://batteryuniversity.com/l...harging_lithium_ion_batteries/

Moze se Li Ion pack upotrebiti za ono sto ti nameravas.

Mora se paziti da se ne isprazni na manje od 3V po celiji, i da se ne napuni preko 4,2V po celiji.

Kod obicnog PB aku, ako ga punis duze nego potrebno, isparice nesto tecnosti, ugrejace se, ali nece biti totalno ostecen.
Moci ce jos uvek da se koristi sa nesto smanjenim kapacitetom.

Kod Li Ion pack, u oba slucaja (prepunjavanje i praznjenje ispod 3V po celiji) dolazi do nepovratnog ostecenja.

Dobro resenje je napraviti maleni sklop sa dva komparatora, koji ce "otkaciti" aku u oba slucaja.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: 12V baterije - akumulator vs. li-ion20.08.2012. u 09:16 - pre 143 meseci
Sada si me zabrinuo. Akumulator kojeg trenutno imam punim običnim transformatorom i graetzom. Ne znam ni kad je pun ni da li se prepunio, ja ga samo spojim i pustim što duže (nekad bude jedan cijeli dan, jer mi sljedeći treba, nekad ga pustim 2-3 dana da budem siguran). Ono što sam primjetio je to da kad je ful prazan, moj ispravljač ga puni sa strujom od nekih 0.7 A i onda kako se puni tako struja pada, dok naposlijetku se ne približi nuli (ne znam dal ikad dosegne nulu, vjerojatno da) pa sam mislio da se ne može prepuniti a i još netko mi je isto i rekao. Dosad sam ga uvijek tako punio, i uvijek drži jednako. Naravno, nikad se nije grijao, uvijek je hladan jer mu je maksimalna struja punjenja 1.2A što nikad nisam dostigao.

Što se Li-Ion packa tiče, ima punjač sa crvenom i zelenom LED-icom pa sam uvjeren da, kad upali zelenu, ne puni više (odnosno da u samom punjaču posjeduje zaštitu). Što se pražnjenja tiče, pitati ću prodavača dali ima u bateriji ugrađena zaštita. U suprotnom ju moram napravit, jer mi ćemo taj zvučnik na žurkama crpit do posljednje kapi. Mada sa 6.8 Ah sa 2 x 10W class D pojačalo ima da svira preko 10 sati.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: 12V baterije - akumulator vs. li-ion21.08.2012. u 02:01 - pre 142 meseci
@Pioneer cdj 200

PB AKU sa 6 celija (12V), kada im napon opadne ispod 10,7V bespovratno gubi izvestan deo kapaciteta, posebno ako u tom dubokoispraznjenom stanju ostane duze vreme. Ako ga prepunjavas, greje se i gubi deo tecnosti, koju ne mozes nadoknaditi posto se radi o tzv. suvom, odnosno gel AKU (opet je posledica smanjenje kapaciteta).
Medjutim, PB AKU su prilicno zilave naprave, pa to gubljenje kapaciteta moze potrajati ako prethodno navedene pojave nisu preterane.

Li Ion, ako samo jedan put padne ispod 3V po celiji, proradice interna zastita unutar celija koja ce ga staviti u "sleep" ali bespovratno. Svi moderni Li Ion to imaju, ako su makar jedan atest prosli.
Ako ih prepunis, proradice protiveksplozioni ventil i istovremeno odseci vezu celija sa prikljucnim terminalima, takodje bespovratno.

Nije neka filozofija napraviti par komparatora sa npr. LM393 i jednim relejem, koji ce "otkaciti" AKU (vazi za obe vrste), kada udje u neregularne uslove rada.

LM393 vec ima dva komparatora unutra, i open kolektor izlaze koji se mogu paralelno vezati i tako dobiti "zicana" OR logika, sto fakticki znaci da ce bilo koji od njih delovati u istom smislu na jedan izvrsni organ (relej, preko jednog eksternog PNP tranzistora, zbog struje "spulne"), a sto tebi u stvari i treba.

Tako ces oba ili bilo koji od njih zastititi od obe stetne pojave i dobiti njihov maksimalan vek.

Pogledaj neku aplikacionu notu za LM193(293, 393), i potrazi "komparator prozora".
National Semiconductor inace daje izuzetno bogate app. note, mozda i najbolje od svih.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3682
46.36.160.*



+357 Profil

icon Re: 12V baterije - akumulator vs. li-ion21.08.2012. u 10:09 - pre 142 meseci
Pozdrav za sve,
@Pioneer cdj 200 , taj "hepek" koji ti je kupio drugar ima u sebi elektroniku koja garantovano stiti od
prepunjavanja (pogledaj cime se puni) a i jedan drugar je raskupusao takav accu i nasao elektroniku koja
kontrolise svaku celiju (tri redno vezane) ponaosob. Nisam licno vidio tu elektroniku, pa nisam siguran da
stiti od pretjeranog praznjenja.Nisam bas siguran da bi za tvoje potrebe; 2x10W D class , i bila dovoljna
jer napon punjenja je 4,2 max po celiji sto daje 12,6V sto je napon dobar za start, ali potrosnjom napon vrlo
brzo padne na 3,7 ili 3,6 V po celiji sto je 10,8 do 11,1 V, a sprava koja je predvidjena za olovni accu
tu vec pocinje kasljucati. Drugar je to koristio za metal detektor (lakse za nositi a i duze traje) .
Dobro prouci link koji je nalijepio @macolakg imas sve, bas sve o svim tipovima baterija, akumulatora,
nacinima punjenja i praznjenja i mjerenju kapaciteta.-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: 12V baterije - akumulator vs. li-ion04.09.2012. u 21:45 - pre 142 meseci
Zahvaljujem na iscrpnim odgovorima, te baterije su složenije no što sam mislio :)

Zasad ću još vidjeti što ću sa tom baterijem, dok me još suhi služi.

Imam jedno drugo pitanje: uzeo bi ovo http://www.ebay.com/itm/Firepe...teries&hash=item3cc60f0073 i stalak za te 18650 baterije. U njima mi ne izgleda kao da postoji neka elektronika, pa me zanima što se s njima događa ako ih ispraznim?

Uzeo bi i ovo: http://www.ebay.com/itm/1-PCB-...main_0&hash=item3a77a7ec3a

Pa bi bateriju spojio na to. Izlazom od 5V bi napajao malo pojačalo u D klasi (2x3W) a direktno iz baterije Bluetooth modul koji radi od 3-4.2V. Budući da ova pločica ima i punjač ugrađen, na Charge bi spojio punjač od mobitela (3.7V) ili kad smo negdje vani ako ponestane, na gore spomenuti suhi acc preko ovog http://www.ebay.com/itm/12V-to...main_0&hash=item1e708bd084

Da li to tako može? I što će se dogoditi, budući da nemam nikakav indikator, kad se isprazni do kraja? Trebam li složit neki sklop koji će spriječiti prekomjerno pražnjenje? Kod one ploče 3.7V - 5V piše ovako:

Citat:
Li-Ion and Li-polymer Battery packs must have a protection circuit module to keep
Li-Ion/Polymer Battery from over charge,
over discharge, and to prevent accidental battery
explosion due to its extra high energy density.
This protection circuit is specially designed for 3.7V Li-Ion Battery packs
made of Li-ion and Li-Polymer cells.


Ispričavam se što sam naporan, interesiraju me ove baterije i prijenosna napajanja, tim više što mi je trenutno potrebno jer pravim prijenosni bežični audio sistem.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: 12V baterije - akumulator vs. li-ion

[ Pregleda: 3034 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.