Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor enkodera za mašinu

[es] :: Elektronika :: Izbor enkodera za mašinu

[ Pregleda: 565 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja_01

Član broj: 348258
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Izbor enkodera za mašinu15.10.2023. u 12:14 - pre 6 meseci
Zdravo svima.... Potrebna mi je pomoć oko izbora enkodera za sistem. Naime, u pitanju je jedna restauracija stare mašine gde je nekada postojao enkoder na izlaznoj osovini reduktora za određivanje pozicije zakretanja konstrukcije za obradu (dokumentaciju od stare mašine nemam, niti način da identifikujem enkoder). Ideja mi je da napravim restauraciju mašine, da ubacim novi PLC (najverovatnije S7-1200 , 1214CPU sa HSC). S obzirom da zakretanje ide preko trofaznog AC motora i naravno VFD-a (1500 ob/min) pa preko reduktora se smanjuje broj obrtaja na određenu vrednost (nemam podatke o reduktoru, ali mislim da mogu izmeriti izlazni broj obrtaja i na taj način odrediti prenosni odnos).

E sad, sistem funkcioniše tako da postoji pomeranje alata po x osi (levo ili desno za skidanje materijala) i ugaono zakretanje u opsegu 0-180 stepeni. Suština je da se zada određeni početni ugao (recimo 30 stepeni), određeni krajnji ugao (recimo 150 stepeni), broj prolaza skidanja (koliko puta će alat ići levo ili desno) i ugaoni pomeraj alata nako završetka jednog prolaza (tipa 2 stepena). Ukratko. kada alat dođe na određenu početnu poziciju, odradi zadati broj prolaza po x osi (tu je obrada skidanja materijala). Kada se ispuni određeni broj prolaza alat se zakrene za zadati ugaoni pomeraj i opet odradi zadati broj prolaza i sve tako dok ne dođe do krajnjeg zadatog ugla.

Moje pitanje je da li postoji neki način da na odnosu ulazne/izlazne brzine (tačnije prenosnog odnosa) odredim potrebnu rezoluciju enkodera koja mi je potrebna?
Ako jeste, jel imate neki savet kako da uradim i da li mi je potrebno još nešto od podataka?

Što se tiče tipa enkodera, moja ideja je da koristim apsolutni enkoder zato što informacije šalje u vidu binarnog koda i na taj način mogu uvek znati tačnu poziciju alata, čak i nakon iznenadnog prestanka napajanja mašine.
Šta vi mislite da li je to dobar izbor ili mi savetujete nešto drugačije?

I da, opcija zamene motora (tipa ubacivanja servoa) nije u opciji zbog toga što mora da se radi kompletna izmena i to puno košta, ali znam da bi bilo najlakše rešenje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izbor enkodera za mašinu

[ Pregleda: 565 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.