Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 45631 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.46.196.*



+105 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 17:34 - pre 206 meseci
Citat:
Zato sto svi znamo zasto je propala, i da to nema nikakve veze sa ekonomijom. Cemu pricati o tome?


Sto znaci da je ekonomski sistem u SFRJ bio ok?

Citat:
Vrlo jasno sam rekao da smo bili JAKI, ali isto tako i analizirao razloge toga...


Iz istih razloga su jake sve kompanije u svetu, ne vidim zasto smo mi tu bili posebni?
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
91.150.117.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 17:35 - pre 206 meseci
Citat:
Znas li ti koliko su ciglana po celoj tadasnjoj zemlji drzali privatnici? To su valjda fabrike, koliko ja znam. I da se zna, pricam o periodu 70 - 80, za ranije ne znam. I ti privatnici koji su drzali te fabrike su bili bogati.


Ti si ili ziveo u nekoj drugoj zemlji, ili nisi dobro shvatio, ili si i tad pokazivao znake pocetka ludila. No pun intended, ali je ovo je mnooooogo daleko od istine.


@Stella: Ne znaci, znaci samo da je u tom periodu postojala jedna reformaska vlada koja je uklonjena cim je pocela da pravi ekeonomske rezultate. Pre i nakon toga je ekonomski sistem bio naopak.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 17:39 - pre 206 meseci
Ma nemas ti veze sa vezom. Pitaj nekoga iz Djakova u Hrvatskoj za te ciglane, pa onda tu po Vojvodini itd itd. To sto si ti gluvario po krugu dvojke i pljckao na šine nije bila cela SFRJ.
Citat:
boccio: Da smo grcali - nismo, ali ako me pamcenje sluzi spoljnotrgovinski dug SFRJ je bio 20-30 milijardi dolara...

Kakve to veze ima? Drugi su i sad zaduzeni jos vise, i to ovi "uspesni". Za zemlju koja se normalno razvija to nije nista.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
91.150.117.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 17:41 - pre 206 meseci
Znaci ipak je ludilo.

Za tvoju informaciju, registracija privatne firme nije bila moguca u tom periodu.

Odakle ti ideja da sam iz kruga dvojke? :)
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
212.200.100.*



+558 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 19:15 - pre 206 meseci
Dobro, znaci nisu privatnici odavde drzali te ciglane po Hrvatskoj i Vojvodini, i nisu tako zabogateli, i u sadasnjim merilima. Hvala sto si me obavestio. Moram odmah da im javim, da znaju ljudi. Mislim, ovima sto ih ja znam, ove druge ti pronadji pa im javi. Malo kasnimo, ali sta sad, moramo tu vest da javimo i svim silnim kafedzijama, zidarima, prevoznicima, taksistima, berberima, pekarima, raznim majstorima, pa onda klonferima, sloserima, obucarima, krojacima i svim drugim zanatlijama. Nije lepo da ljudi zive u zabludi i da ne znaju tu veliku tajnu.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.196.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 19:19 - pre 206 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic:
Citat:
Zato sto svi znamo zasto je propala, i da to nema nikakve veze sa ekonomijom. Cemu pricati o tome?
Sto znaci da je ekonomski sistem u SFRJ bio ok?

Ajoj. Ladno ne mogu da verujem. Non sequitur, elementarna logika :) Zasto to radis sebi?

Premisa: SFRJ je propala iz politickih razloga, ne ekonomskih.
Konkluzija: Znaci ekonomski sistem je bio OK - beeeeep, greska. Nigde se ne kaze da je bio DOBAR, vec da nije bio razlog raspadu zemlje! Daj, umes ti i bolje :)

Citat:
Slobodan Miskovic: Iz istih razloga su jake sve kompanije u svetu, ne vidim zasto smo mi tu bili posebni?

Pa gle - u svetu zaista postoje kompanije koje posluju na nacin kao vecina u bivsoj SFRJ. Ali to su po pravilu kompanije bitne iz odredjenih strateskih/politickih razloga, gde drzava ima prste i nije bitno da li je kompanija zdrava i profitabilna ili ne - bitno je da radi to sto radi. Medjutim, to su samo neke korporacije. Sa druge strane - SVA preduzeca bivse SFRJ su poslovala na nacin koji sam opisao, a ne bih da se ponavljam. Reader's digest: ima se, moze se. I ja bih napravio "uspesnu" firmu od 30.000 zaposlenih da mi drzava konstantno sliva pare u dzep, da imam zagarantovan plasman proizvoda na trziste od 20 miliona, plus izvoz u Libiju, Irak, Egipat, etc. kakvo god s***** napravio, da me niko ne pita gde idu pare, da ne postoji nikakva strategija razvoja...samo pici, bitno da cekici lupaju, da radnici rade punom parom... Tako je i Jugo napravljen - bitno da cekic lupa, to kako ide i sta radi nema veze.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 19:25 - pre 206 meseci
Po meni je jako otvoreno pitanje da li bi se tako nepovoljni politički uslovi u SFRJ uopšte stvorili da je ekonomski sistem bio bolji, tj. dozvoljavao uspešnim pojedincima da uživaju plodove svog rada, umesto da svoje moždane ćelije troše na to kako da izmene sistem, a da pritom najviše profitiraju. Svakome sa gramom mozga je jasno da je rat najjednostavnije rešenje tog problema.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.46.196.*



+105 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 21:09 - pre 206 meseci
Citat:
Ajoj. Ladno ne mogu da verujem. Non sequitur, elementarna logika :) Zasto to radis sebi?

Premisa: SFRJ je propala iz politickih razloga, ne ekonomskih.
Konkluzija: Znaci ekonomski sistem je bio OK - beeeeep, greska. Nigde se ne kaze da je bio DOBAR, vec da nije bio razlog raspadu zemlje! Daj, umes ti i bolje :)


Ajd malo ozbiljnosti, nisi klinac zar ne? mani se tih pausalnih ocena i daj neke argumente za opovrgavanje mog misljenja ako se vec ne slazes sa njim.

Citat:
Medjutim, to su samo neke korporacije. Sa druge strane - SVA preduzeca bivse SFRJ su poslovala na nacin koji sam opisao, a ne bih da se ponavljam. Reader's digest: ima se, moze se. I ja bih napravio "uspesnu" firmu od 30.000 zaposlenih da mi drzava konstantno sliva pare u dzep, da imam zagarantovan plasman proizvoda na trziste od 20 miliona, plus izvoz u Libiju, Irak, Egipat, etc. kakvo god s***** napravio, da me niko ne pita gde idu pare, da ne postoji nikakva strategija razvoja...samo pici, bitno da cekici lupaju, da radnici rade punom parom... Tako je i Jugo napravljen - bitno da cekic lupa, to kako ide i sta radi nema veze.


Sta mislis kako je Kina pocela da raste kao ekonomska sila, cekici lupaju, radnici rade punom parom.

Jugo je bio dobar proizvod u svoje vreme i imao je trziste takodje je postojala i velika proizvodnja koje je omogucavala da veliki broj ljudi ima dobar standard. Ne vidim sta je tu lose. Ekonomski sistam je bio dobar. As simple as that. To sto je politika uticala na zatvaranje trzista nema veze sa ekomonijom i sistemom poslovanja, isto bi se deslio i sa bilo kojom zemljom na svetu da joj se preko noci glavna trzista zatvore za poslovanje.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 21:22 - pre 206 meseci
Citat:

Ekonomski sistam je bio dobar. As simple as that.


Ekonomski sistem gde imas monopol nad uvozom i izvozom (Jugoimport/Genex) i gde imas zatvorenu ekonomiju koja zastitnim carinama pokusava odbraniti sebe od sveta (recimo - zabrana uvoza kompjutera :-) nikako ne moze biti dobar. Pitaj bilo kog ekonomistu sta misli o tome ;-)

Zapravo, bio je dobar za lezilebe iz zastave i slicne i "ekipu iz partije", koji nisu morali da se brinu sto svetska industrija automobila napreduje, kad su imali Milku Planinc & kompaniju, i mogli da lupaju cekicima - a ekipa iz partije da uvozi ono sto su propisali da treba :)

Citat:

Jugo je bio dobar proizvod u svoje vreme


A koje je bilo njegovo vreme? 1982-1985... Zasto su ga proizvodili i 1990? Zato sto su se ususakali u "dobar ekonomski sistem" koji je bio accident waiting to happen - a accident se desio vrlo brzo, i bio je vrlo bolan, za mnoge.

Ljudi, taj "dobar ekonomski sistem" je unisten u roku od pola godine uz nekoliko monetarnih diverzija. Da li vi stvarno mislite da je nulta rezistencija i potpuna nemogucnost da ekonomskim faktorima smire situaciju znak jakog ekonomskog sistema? U drugim zemljama su ekonomski faktori bog i batina - smenjuju vlade dok je nekoliko oportunih politicara u SFRJ urusilo i ekonomski, a nesto malo kasnije i ceo drzavni sistem?

Meni to ipak odaje drugu sliku o tom "sistemu" - taj sistem je bio politicka farsa, prestao je da funkcionise kada mu je istekao "rok".

Citat:

i imao je trziste


Pa i trabanti su imali trziste, zar ne? To ne znaci da su bili dobri (daleko od toga), vec da je drzava nasilno sprecavala konkurenciju i omogucavala neometanu proizvodnju tih krseva - Jugo je pocetkom 80-tih stvoren kao losa kopija tada vec zastarelog Fiat-ovog modela, po kojoj logici tako nesto moze biti dobro cak i u momentu nastajanja, a kamo li 7-8 godina kasnije?!

Citat:

takodje je postojala i velika proizvodnja koje je omogucavala da veliki broj ljudi ima dobar standard.


Ta proizvodnja je odrzavana vakumom, zabranom uvoza i izvoza van drzavne kontrole - koji je svakako mogao da se odrzi samo neko vreme, jer je kompletno okruzenje islo ka necemu drugom. Dakle, dalekovidost te ekonomije je bila nula, i na prvom testu je sve to puklo. Da je ta proizvodnja bila iole konkurentna - ne bi bila na tako staklenim nogama. Isto kao i "Treca armija u Evropi" - sve tu to prazne fraze i trule jabuke koje su spolja izgledale lepo, a unutra... jadac.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.196.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"19.06.2007. u 22:26 - pre 206 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Sta mislis kako je Kina pocela da raste kao ekonomska sila, cekici lupaju, radnici rade punom parom.

Da, bas tako. Jedna milijarda cekica.
Citat:
Slobodan Miskovic:
Ekonomski sistam je bio dobar. As simple as that.

Ja rekoh da nije - i napisah konkretno i zasto. Ti osim "bio je dobar" nista konstruktivno nisi rekao. Posto mi se ne ponavlja ovo sto je Dimkovic napisao, dodacu samo jednu prozaicnu cinjenicu.

Ti tvrdis da je dobar ekonomski sistem u kojem u okviru jedne organizacije (fabrika, preduzece, whatever) u odlucivanju, pardon "samoupravljanju" glas cistacice vredi isto koliko i glas npr. diplomiranog ekonomiste. Tako su se donosile odluke, zar ne? Fabrike radnicima...Mislim... sta reci... Sjajan ekonomski sistem.
Citat:
Ivan Dimkovic: Isto kao i "Treca armija u Evropi" - sve tu to prazne fraze i trule jabuke koje su spolja izgledale lepo, a unutra... jadac.

Tu delimicno gresis. JNA je bila treca armija Evrope - i po ljudstvu, i po tehnici i po obucenosti. Pogledaj samo M-84 tih godina, pa sto ga Rumuni nisu razvili? Ali trula jabuka iznutra... eh, pa i Rim je pukao iznutra, niko drugi nije mogao da ga dobije, a to ne znaci da su bili slabi :) To je potpuno deseta tema...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.103.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 00:55 - pre 206 meseci
Par istorijskih podataka zbog opšte slike:

Prvo privatno preduzeće u SFRJ je sadašji "Galeb group", registrovan je 1987 ili 1988 godine.
Prvo privatno preduzeće koje je poslovalo na teritoriji SSSRa je sadašnja-bivša BK grupa
Prvi privatni fakultet u SSSRu je BK.
Informatika je firma starija od Microsofta..,, :)
Prvi privatni restoran u Zemunu je kod Dake, početak '80
Prvo doo društvo registrovano je, ako se ne varam, 1978 godine u USA
Spoljni dug SFRJ je '90 iznosio oko 14 mlrd USA$
itd..itd...

Sve vreme postoje zanatske radnje (berberi, frizeri, ali i livci, metalci, bravari..) koji pod firmom radnje narastaju i postaju de facto industrija, pa se zbog promenjenih okolnosti i donosi zakon o privatnim preduzećima krajem '80 godina.
Iako to nisu bili beznačajni potencijali za ono vreme, nisu bili dovoljni da spreče raspad države i društva.

Koliko je ekonomski sistem bio dobar ili loš, uopšte nije bitno. Neko će to doživeti kao dobro, neko drugi kao loše. Po mom mišljenju problem je što je takav sistem ostao na snazi i danas, uz blage kozmetičke korekcije. Suštinski nepromenjen i podjednako neefikasan i rigidan.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.46.196.*



+105 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 01:24 - pre 206 meseci
Citat:
Ekonomski sistem gde imas monopol nad uvozom i izvozom (Jugoimport/Genex) i gde imas zatvorenu ekonomiju koja zastitnim carinama pokusava odbraniti sebe od sveta (recimo - zabrana uvoza kompjutera :-) nikako ne moze biti dobar. Pitaj bilo kog ekonomistu sta misli o tome ;-)


Na svu srecu ekonomski sitem ne postoji zbog ekonomista nego naroda, pitaj narod u to vreme kako je ziveo i sve ce ti se samo kasti :) Zasto su monopol nad uvozom i izvozom i zatvorena ekonomija losi kada su dokazano donosili dobar standard gradjana?

Citat:
Zapravo, bio je dobar za lezilebe iz zastave i slicne i "ekipu iz partije", koji nisu morali da se brinu sto svetska industrija automobila napreduje, kad su imali Milku Planinc & kompaniju, i mogli da lupaju cekicima - a ekipa iz partije da uvozi ono sto su propisali da treba :)


Cek, kazes bio je dobar za lezilebe iz Zastave, kazi mi za koga je bio los ako znamo da je Zastava zaposljavala 100 000 ljudi direktno ili indirektno kroz partnere i kooperante?

Citat:
A koje je bilo njegovo vreme? 1982-1985... Zasto su ga proizvodili i 1990? Zato sto su se ususakali u "dobar ekonomski sistem" koji je bio accident waiting to happen - a accident se desio vrlo brzo, i bio je vrlo bolan, za mnoge.


Da samo sto accident nije bio posledica loseg ekonomskog sistema nego politike.

Citat:
Pa i trabanti su imali trziste, zar ne? To ne znaci da su bili dobri (daleko od toga), vec da je drzava nasilno sprecavala konkurenciju i omogucavala neometanu proizvodnju tih krseva - Jugo je pocetkom 80-tih stvoren kao losa kopija tada vec zastarelog Fiat-ovog modela, po kojoj logici tako nesto moze biti dobro cak i u momentu nastajanja, a kamo li 7-8 godina kasnije?!


Sta je lose u tome po drzavu i radnike koji zive od prodaje tog proizvoda? Koliko vidim lose je samo po konkurenciju ali ona nije ni bila u osnovi takvog ekonomskog sistema. Yugo je bio dobar proizvod jer je njegovom proizvodnjom dolazilo do stvaranja zarade, radnici su dobijali plate, kooperanti posao a drzava nikakav deficit u razmeni sa inostranstvom. Sta je tu tacno lose po drzavu i njene gradjane?

Citat:
Ta proizvodnja je odrzavana vakumom, zabranom uvoza i izvoza van drzavne kontrole - koji je svakako mogao da se odrzi samo neko vreme, jer je kompletno okruzenje islo ka necemu drugom. Dakle, dalekovidost te ekonomije je bila nula, i na prvom testu je sve to puklo. Da je ta proizvodnja bila iole konkurentna - ne bi bila na tako staklenim nogama.


Cek opet dolazimo da ekonomski sistem nije kriv nego politika, zar ne? Da se SFRJ nije raspala taj ekonomski sistem bi furkao i dalje...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 08:08 - pre 206 meseci
Citat:
Ja sam mislio da ste vi kapitalisti prilagodljivi, kad ono sipak. Pa nije to taj komunizam za koji si tu cuo samo iz propagande, nego moderni komunizam. Gde to pise da komunizam obavezno mora da bude nepromenljiv, zadrt, siromasan, zaduzen, svi da jedu kupus i nose pocepane pantalone bla bla bla... Eno, primer da to tako ne mora je bila SFRJ nekada, i Kina sada. I u SFRJ je bilo privatne svojine i gazdi, privatnih firmi i fabrika, bogatasa ali ne i "tajkuna" , a to sa samoupravljanjem je bio da ga nazovemo eksperiment koji je mogao ali nije morao da uspe, a mogao je i da se transformise itd, itd, a ostalo je propaganda. SFRJ nije propala zbog komunizma i drustvenog vlasnistva nad sredstvima za proizvodnju, ma sta mislili ovi sto vole da slusaju propagandu, nego zbog nacionalizma koji je na silu forsiran od stoke koja hoce da krade, i koja je isla do toga da ubija one koji pricaju sa jugoslovenskih pozicija (primer Dada Vujasinovic) . Zbog stoke koja je htela da spreci da ovde bude to kao u Kini, jer kako bi onda oni sad bili "tajkuni" i "gazde" , da su strane kompanije, kad su htele, krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih, kupile jugoslovenske firme koje vrede, i kad smo bili u boljoj poziciji od Madjarske za bazu zapada za istocnu Evropu i daleki istok. Zbog stoke koju treba eliminisati iz drustva, javno, za primer, a za koju nam vi wannabe kapitalisti sad govorite da treba da ih priznamo za nesto. E necemo. To samo ovako uzgred kazem. Sta da radim, moram tako, ja k'o svaki pravi Srbin koji drzi do sebe, moram da mrzim Srbe koji su "uspeli" pa to ti je.

Kad bi u Kini sad svaki lokalni poglavica hteo da otcepi deo i oni bi propali. Ali Kinezi su pametni, nemaju oni dzabe civilizaciju 5,000 godina, pa znaju kako se to resava. Poglavicu na stadion, pa metak u potiljak, TV da prenosi ako treba, i onda dobijes lepo modernu komunisticku zemlju, bez poglavica. U cemu je tu problem? Sto sad nije novi komunizam kao onaj od pre? Pa nije ni kapitalizam isti, pa sto bi bio komunizam? Na primer, onaj kapitalizam sto je bio za vreme hladnog rata je bio OK, a ovaj sad ne valja nista, pa sta onda. Da sad neko pocne da se upinje da dokaze kako ovo nije kapitalizam?

A ovo o "classless" drustvima i neboderima su ti zesci biseri iz kuhinje agitpropa. Niti je u bilo kom komunizmu bilo koji neboder pripadao svakom drugu i drugarici, niti je komunizam "classless" u tom smislu o kojem ti govoris nesto sto si nacuo, a niti je u Kini ikada u istoriji bilo "classless" drustvo. Malo je doduse smesno i cak zalosno kad pomodari tamo prave te zgrade koje su videli u americkim filmovima, bar sam ja to pomislio kad sam gledao na Diskaveriju neku emisiju o nekoj zgradi na Tajlandu valjda, ali neka ih, to ce i tako da se srusi i proci ce ih te ludosti.


Moderni komunizam, a? jednopartijski sistem i liberalni kapitalizam me bas na Musolinijevu Italiju podsecaju... Da li je to isto bio moderni komunizam? da, liberalni kapitalizam, jednopartijski sistem i crvene zastave

Poz.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7181 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 08:22 - pre 206 meseci
Citat:

Na svu srecu ekonomski sitem ne postoji zbog ekonomista nego naroda, pitaj narod u to vreme kako je ziveo i sve ce ti se samo kasti :) Zasto su monopol nad uvozom i izvozom i zatvorena ekonomija losi kada su dokazano donosili dobar standard gradjana?


Tacno - samo sto jedan od ciljeva ekonomskog sistema mora biti i odrzivost na duze staze i generisanje bogatstva za naciju. Ekonomski sistem SFRJ je bio strogo protekcionisticki i jednostavno nije imao sanse da funkcionise van tog okvira. Jedino dobro vreme tog sistema su bile 60-te, kada je Jugoslavija uzivala prilicno dobar tretman od strane zapada - medjutim, umesto izgradnje "resilent" ekonomije koristeci trenutno povoljnu situaciju na trzistu - nije uradjeno ama bas nista (bas zbog idiotskog ekonomskog sistema), vec je nastavljeno zivotarenje po starom nadajuci se da ce svet ostati isti kao 60-tih sledecih 2000 godina.

A sta se desilo kasnije? Da vidimo neke parametre, recimo, zbog tog "dobrog" ekonomskog sistema su gradjani SFRJ morali da voze na "par-nepar" sistemu i da zive kroz restrikcije struje, praska za ves i kvalitetnije hrane za vreme "stabilizacije" tj. neuspesne "sok terapije" pocetkom 1980tih - sta mislis zasto im je bila potrebna fakin "stabilizacija" ? Zato sto je ekonomski sistem bio tako dobar, toliko dobar da je naduvao zaduzenje i inflaciju u nebo i zemlju uveo u duznicku krizu? Ja se ne bih slozio.

Te iste 1980-te godine, nezaposlenih je u SFRJ bilo 1 milion.

Zatim ako odemo malo dalje, u fantasticnoj 1989 je rast GDP-a bio -7.5% godisnje, u 1990 -15% - znaci fantasticnog ekonomskog sistema.

Kao sto sam rekao ranije - poenta je da politicari ne mogu da uticu na dobar ekonomski sistem vec je obicno obrnuto. U SFRJ je bilo drugacije, sto znaci da je ekonomski sistem bio na staklenim nogama.

Citat:

pitaj narod u to vreme kako je ziveo i sve ce ti se samo kasti :)


Jasta, "pitaj narod" je jako dobar nacin da utvrdis kvalitet ekonomskog sistema, ko se drzi toga sigurno propada. Idi ti do banke, uzmi kredit za kucu, jahtu i porsea, a prenesi ono sto ne mozes da otplatis na decu, zaduzi i njihove bubrege - i onda reci "vidi sto mi je dobro". Sve puca od dobrote.

Pogledaj recimo nacije koje danas imaju naftu - mozes ih deliti na 2 vrste:

a) Sa losim ekonomskim sistemom
b) Sa dobrim ekonomskim sistemom

Naftaske nacije sa losim ekonomskim sistemom izazivaju inflaciju time sto samo povecavaju trosenje i uopste ne rade na investicijama u buducnost time sto sav profit od te nafte koriste za javnu potrosnju - dok one sa dobrim imaju vrlo dobro osmisljen sistem koji obavezno sadrzi planiranje buducnosti kao i plasiranje kapitala u neke druge stvari osim punjenja stomaka - ulaganje u nova trzista i nove grane industrije, pospesivanje konkurentnosti ekonomije, unapredjivanje edukacije stanovnistva i sl...

Sta mislis ko ce bolje proci kad nafte nestane? :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
91.150.108.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 14:56 - pre 206 meseci
Citat:
Sta mislis kako je Kina pocela da raste kao ekonomska sila, cekici lupaju, radnici rade punom parom.


Netacno. Vrlo netacno.

Po ko zna koji pout preporucuje da procitas knjigu "Made in China".
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.46.230.*



+105 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 16:42 - pre 206 meseci
Nema sta da citam, ako je to argument u diskusiji svaka cast.
Lepo napisi, zasto nije tacno a ne da preporucujes neke knjige. Ako te mrzi da pises nisi trebao ni da ucestvujes u diskusiji jer takvim porukama uopste ne doprinosis istoj.

Bio sam toliko dokon da proguglam o tvojoj knjizi i pazi na sta sam naisao :)

Citat:

13 of 17 people found the following review helpful:
Another 'FAILED' study about Chinese entrepreneurs, December 12, 2005
By Hubert Shea (Hong Kong) - See all my reviews
(REAL NAME)
This book is only suitable for executives who believe that the business environment in China is still unpredictable. Sull intends to study a sample of entrepreneurs and companies in China in order to illustrate effective strategies that entrepreneurs might use while managing in unpredictable markets.

After reading this book, I find that there is nothing 'new'and 'unique' that Sull can generate from the study. For example, in the case of Ting Hsin Group (the leading food conglomerate in greater China region), Sull concludes that Chinese entreprenreurs are used to make sound and effective business decisions based on their gut instinct. As a seasoned executive in the Chinese market for more than 15 years, I have encountered many Chinese entrepreneurs who possess such trait but few of them can be successful.

Another problem about this book is that the study of Chinese entrepreneurs or companies is a hard nut to crack. According to my research experience, Chinese entrepreneurs are used to be unwilling to disclose their authentic information to business researchers who lack personal and trustful connections with them. The data collection method used by Sull (i.e. hiring local consulting firms)cannot warrant a point of entry to capture authentic and rich data for this study. BTW, I do not recommend you to buy this book.


http://www.amazon.com/Made-Chi...ng-Entrepreneurs/dp/1591397154
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
91.150.108.*

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 19:14 - pre 206 meseci
Izvlacenje jednog misljenja kao komentar na nesto sto nisi procitao je los nacin diskusije. Ovaj lik se zali na to da Sun pogresio nazivajuci kinesko trziste nepredvidivim i ima jos neke zamerke koje uopste nisu preterano relevantne. U svakom slucaju, ocigledno je promasio "point of view". (u prevodu, definitivno imamtendenciju da vise verujem profesoru sa HArvarda nego nekom ko pise reviews na Amazonu)



Kina je pocela da postaje ekonomska velesila kada je u nekoliko gradova, DOZVOLILA pojedincima da pocnu da prave fabrike i posluju na trzisnim principima (u prevodu kapitalistickim) sa takoreci beskonacnim izvorom izuzetno jeftine radne snage koja je bil ana raspolaganju jer su privatne firme placale beskonacno mnogo vise za isti rad. Pored toga, vredi malo procitati i saznati kako su kineski menadzeri po zavrsenom fakultetu bili upucivani na selo na "prevaspitavanje" i ostale potpuno idiotske metode koje de-facto nisu napravile nikakav napredak.


Dotadasnja planska ekonomija (popularna i u tadasnjoj YU) NIJE pokazala rezultate, one koje su biule u privatnom vlasnistvu
 
Odgovor na temu

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"20.06.2007. u 21:52 - pre 206 meseci
Ima li neko od diskutanata ovde 40+ godina? Neko ko pamti sfrj?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"21.06.2007. u 07:49 - pre 206 meseci
Ima nas: TDjokic, milanche, Ton Majstor, madamov...

Zasto pitas ?
 
Odgovor na temu

vlada01us

Član broj: 2291
Poruke: 393
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"21.06.2007. u 14:39 - pre 206 meseci
Pa zato sto se prica razvukla i na sfrj, i ispasce da se dobro tada zivelo. Tzv. "jugonostalgicari" obicno nemaju dovoljno godina svoga zivota u sfrj. Vi stariji se verovatno secate svega, kao i ja, i bonova za makarone, ulje, secer, brasno, kafu. Bonova za benzin, voznje na par-nepar tablice. Iskljucenja struje po 10-12 sati dnevno, mesecima, da bi vrhovec i banda uzeli pare da se gradi Krsko...Srednja klasa je mogla da priusti da ide na zimovanje i letovanje po cuvenim radnickim odmaralistima. Sve sto je valjalo si morao da kupis preko konsignacije, i da platis najmanje duplo, ili si kupio uvoznu dozvolu od nekog gastarbajtera, i uvezao belu tehniku, auto. He, stitili su nase proizvodjace, zastavu, ei, i ostale proizvodjace krs robe. Jedini period kada se relativno dobro zivelo su 70te, i oni silni povoljni krediti. Tada se 90% vikendica izgradilo. Ovo govorim o srednjoj klasi, ne racunam partijske kadrove. Za njih je uvek bilo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Gradjanin se boji zatvora, a seljak se boji sramote"

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 45631 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.