Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952505 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 13:57 - pre 147 meseci
Zahvaljujem se pojedincima na vrlo kvalitetnim postovima...medjutim mene zanima mogucnost nalazenja posla sa EU...(HU) drzavljanstvom (pasosem).Problem je u tome sto sam skolu zavrsio u bivsoj Jugi (srednja metalska),a radio od '93 do sada kao samostalni serviser elektronskih uredjaja.Papire o dokazu rada imam samo dal se priznaju prevodi iz Srbije.

[Ovu poruku je menjao celavy dana 05.04.2012. u 17:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao celavy dana 05.04.2012. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 15:12 - pre 147 meseci
Pa te kante za smece.. to se ovde kupuje u toj firmi koja odnosi smece valjda... to jest dobijes je dzabe jer si vec platio to ondnosenje smeca.
Vec sam kuko o temi smeca na forumu... na kraju sam platio gazdi oko 700 kruna za celu godinu, on otiso u tu firmu gde nose smece.. i tamo mu dali jos jednu kantu za to uobicajno smece i uvalili mu jos i jednu kantu sa zutim poklopcem za plastiku.

Plastika i papir to valjda odneose jednom mesecno, Ostalo smece nose dva put nedeljno.

Sto se tice cigara to je poseban sou, zvanicno je zabranjeno imati izlozene cigare u samoposluzi nego kuopis bar kod papiric i onda ides na automat koji ti izbaci kutiju cigara.
Cene ne znam tacno.. ali su oko 100 kruna sigurno paklica.. posto sada su me gnjavili u firmi da im prosvercujem jednu paklu malbora gold kada se budem vraco sa godisnjeg.
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 15:28 - pre 147 meseci
@gogi77
Svojevremeno je nas (Sarajevski) marlboro bio klasa.Nemoj samo da se izblamiras...ovaj danasnji smrdi!
ps.posto sam pusac i zelim kvalitet ja rolam DRUM (uvoz) u Srbiji!

[Ovu poruku je menjao celavy dana 05.04.2012. u 17:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 16:09 - pre 147 meseci
gogi ti si kralj ja ne pricam o kantama napolju.... to odvoze smecari i ja s ti mnemam nista sem da smece tu bacim... meni su problem ove kante u stanu... moram imati kantu u koju cu da stavim kesu kako m ise smece nebi prosipalo okolo naokolo po kuhinji kontas? muskarci i kuhinja... dzabe se ja trudim cini mi se

vikibjørg... kafa moze nije frka.... a te iz ikee su dobre ali mlogo bre prostora zauzimaju a ja za svih tih 5 kanti imam max pola metra u kuhinji da odvojim... a te iz ikee sam mogla 3 da uguram na pola metra.... ne znam mozda s udobili neke nove modele... moracu otici da pogledam....

pusenje... neko pitao.... paklica cigara je mislim 87kruna... to je neki 11-12 evra... kupuju se tako sto u samoposluzi izaberes jedan kartoncic s imenom cigareta zeljenih i onda se taj kartoncic dadne na kasi plati i dobije nazad i na samom izlazu iz radnje ima aparat u koji se stavi kartoncic i dobije se pklica cigara.... sverc... postoji... na crno moze da se kupi steka ili ti ga boks za 300-400 kruna.... ide se u svedsku pa se kupi za 400 kruna takodje... pusiti se sme iskljucivo napolju,na ulici.... ima nekih stanova gde moze da se pusi i u stanu.... ali je to toliko retko da je smesno za spominjati uopste.... ali sada ce u oslu barem da pocnu sa ocrtavanjem prostora za pusace... dakle da nas diskriminisu totalno... mada... ja u norveskoj nisma pusila 8 prvih meseci.... nisam htela da pusim dok nisma zaradila svoj dinar... e kad sma zaradila onda reko sada stoko pij i pusi i radi sta hoces sa svoje grbace tako da ko to moze preporucljivo je , ko ne moze nek kuka pa cemo naci resenje
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 16:35 - pre 147 meseci
Aha.. kontam... mislis de ga drzis u kuci.... Pa da to je zesca glupost.

Obicno u jednu kesu guram papir.. a nalepio sam i onu nalepnicu na postansko sanduce da me ne smaraju tolko sa reklamama... pa sad kao manje guraju te reklame...
Plastiku isto guram to u neku kesu.
Imam redovnu kantu za djubre.

Definitivno sam batalio da razvrstavam ostatke hrane i kompost u posebnu kantu posto to je cirkus posle za izbaciti... boli me uvo nek me kazne.

Gde mi to stoji... svukuda po stanu... polako mi stan pocinje da lici na deponiju... kanta + dve kese u cosku..

Naznam sta da radim sa metalom i belom tehnikom.. posto zato nisam jos video da ima posebno... moracu da gnjavim gazdu sta cu sa tim.
Posto sam kupio neku stolicu na rasklapanje od aluminijuma i bukvalno je pukla u roku od odmah. I sad je drzim za pelcer u dnevnoj sobi.
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 16:45 - pre 147 meseci
Pozdrav.
Malo ču nadodati neke stvari na Mirjanin post od prije dva dana vezano za cijenu što se autorizacije tiće i opčenito neke financijske konstrukcije oko dolaska u Norvešku naravno iz nekog mojeg viđenja,a vi me ispravite ako griješim u nečemu jer sam još uvijek na Hrvatskoj,a nadam se ne zadugo.
Naime većina vas je iz Srbije nisam primjetio da se netko javio iz Hrvatske i da je odradio bilo što oko odlaska u Norvešku cijene koje kod vas u Srbiji nisu ni blizu iste kao u Hrvatskoj jer sam i sam to osjetio pa ču napisati da se netko kao ja ne bi iznenadio.
Ovako skračeni plan fonda sati teorije i prakse za srednju medicinsku se plaća 35 eura.
Ovjera kopiranih diploma kod javnog bilježnika je 150 eura.
Prijevod dokumenata na engleski kod sudskog tumača je 250 eura uz milion popusta.
U Sagi preko skype-a je jedan nivo 500 eura znači minimalno dva nivoa 1000 ili tri 1500 eura jer vjerovali ili ne u Hrvatskoj nema škole Norveškog pa se moramo ovako snalaziti i platiti to.
Slanje dokumenata je oko 35 eura.
Taksu za obradu sam dobio prije dvije sedmice po novoj tarifi oko 190 eura.
Kada tome dodamo zahtjev za dobivanje u policiji u Norveškoj 320 eura.
I još avionsku kartu oko 150 eura dolazimo do cifre od cca 2700 eura da nismo izašli iz matične nam "voljene"države tako da onih 3500 eura u mom slučaju ne pije vodu.
E sad smještaj koliko sam vidio jedino nekakvo normalno riješenje su nisko buđetni hosteli koji su oko 50 eura po danu tako da i za to je potrebno oko 1500 eura za mjesec.
Treba oko 1500 eura da bi preživio tamo mjesec dana.
I na kraju ti je potrebno oko 3000 eura za najam stana da se uplati unaprijed ako budeš imao sreće sa poslom.
To je negdje u konačnici oko 9000 eura.
Eto tako je to iz mog pogleda i mislim da bez toga neću ići put Norveške.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 17:31 - pre 147 meseci
Sta treba da se upise na aplikaciji za autorizaciju kod prozora:
- ' Principal education / training(Description / name of examination or test)' - na engleskom , ili ako vam je lakse,
- ' Hovedutdanning Beskrivelse/betegnelse på eksamen/fagprøve/svenneprøve ' na norveskom???

Ja mislim da je to diploma i ispit maturski koji smo polozili ali nisam siguran i sta sve treba da se upise pa pitam da ne bi pogresio!

I molim vas nemojte da osujete sad po meni kako ste to vec pisali i slicno,samo objasnite ili mi kazite da vec postoji na forumu(ali ja nisam pronaso).
Ta informacija bi me u Sagi u Beogradu kostala 50 eura i to se naplacuje u Srbiji.
Hvala svima unapred!!!

[Ovu poruku je menjao mada77 dana 05.04.2012. u 22:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 19:30 - pre 147 meseci
gogi ti si car.... potvrdio si sve moje kriterijume muskarca Balkanca haahah evo i mada ti se priblizava galopirajucim korakom.....


mada... ja ne znam jel si ti cuo za google translete.... fødselsnummer je maticni broj... kakve veze tvoj maticni broj ima sa diplomom? napisi tu datum svoj rodjenja... npr. 20041998 i kraj price... norveski maticni broj nemas i onda upisi datum rodjenja....

dozvoljeno je koristiti mozak pa ja ne znam stvarno sta biste vi radili da nema nas par budala ovde koji vam serviram osve na tacni... ljudi moji ja kad sam dolazila ovamo niti je bilo foruma niti je bilo ljudi ovde koji su to prosli niti nista ... pa sam ipak uspela.... sad vec pocinjem da mislim il isam ja vunderkind ili ste vi priglupi i nezainteresovani.... ovo nije sam oza tebe mada nego za sviju koji postavljaju glupa pitanja....

mada jel si cuo ti da smo ja i Mirjana otvorile agenciju? hvala ti na info da ova info kosta 50 evra u srbiji.... Miro jel tebi ok da bude kod nas 70€ mi smo ipak EVROPA


Tilbake melding på dette her kommer til å bli at jeg er frek... men men.. ja vell
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 19:33 - pre 147 meseci
Citat:
milancle: Drugari,
moze li mala pomoc ili link na sajt gde bih sto preciznije mogao da izracunam odnos bruto neto. Da ne bude da se ponavljam procitao sam ono sa 36%, povracaj 10% za strance prve dve godine i ostalo ali mi to nije dovoljno precizno pa ako ima neki link... Ako ima ko voljan da pomogne neka napise, moze i na pp. Hvala unapred i pozdrav.




kuku... sta je vama ljudi danas? jel to neki virus naisao u Beograd pa vas tamani covece vec je o ovom pisano brat bratu bar 10 puta.... PORESKA UPRAVA TO ODLUCUJE I ZAVISI OD BRDO STVARI... IZMEDJU OSTALOG KOJI POSAO OBAVLJAS I GDE, KOLIKO POSTO RADIS, KOLIKA TI JE SATNICA ITD..... TO NI NORVEZANI NE ZNAJU I NEMOGUCE JE ISTO IZRACUNATI NAPAMET I FIKTIVNO....


ajmeeeeeeeee mare ova Norveska ima da otupi jos vise
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 20:04 - pre 147 meseci
Citat:
milancle: Ima li koji srbin u poreskom pa da resimo i to!? Kelly_oslo, nemoj se ljutiti, naravno da nisam trazio da mi neko izracuna vec ako ima neku vise informaciju, ne bih bas da pisem po forumu detalje, imam i razlog. Nadam se da me razumete. Hvala u svakom slucaju



ima. poresko oni imaju sve te info.... i ti mozes do njih doci cim dobijes ugovor ovde i onda mozes tamo da ih pitas sta te zanima konkretno za tvoj slucaj... uopsteno ti oni mogu reci ovo sto smo i mi do sada...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 20:10 - pre 147 meseci
Nije problem u tome ko zna i da li zna da koristi google translete nego je problem da se upise prava stvar i ne pogresi kad se salju papiri,a ne verujem da si ti to sama popunila tako i ja ocekujem neciju pomoc!
Znam ja kad sam rodjen i sta treba da upisem tu ali me zanima sta i sta sve treba da se upise u prozoru '' Principal education / training(Description / name of examination or test)'!???
To mene zanima a ne da li je neko snalazljiv ili ne!!!
I DAJ BRE LJUDI ODGOVARAJTE NA PITANJA AKO HOCETE A AKO NECETE NEMOJTE PRESKOCITE MOJ POST!!!ALI MI SMO SRBI TAKVI ,STA CEMO TO NAM JE U KRVI!!!
Citat:
kelly_oslo: gogi ti si car.... potvrdio si sve moje kriterijume muskarca Balkanca haahah evo i mada ti se priblizava galopirajucim korakom.....


mada... ja ne znam jel si ti cuo za google translete.... fødselsnummer je maticni broj... kakve veze tvoj maticni broj ima sa diplomom? napisi tu datum svoj rodjenja... npr. 20041998 i kraj price... norveski maticni broj nemas i onda upisi datum rodjenja....

dozvoljeno je koristiti mozak :) pa ja ne znam stvarno sta biste vi radili da nema nas par budala ovde koji vam serviram osve na tacni... ljudi moji ja kad sam dolazila ovamo niti je bilo foruma niti je bilo ljudi ovde koji su to prosli niti nista ... pa sam ipak uspela.... sad vec pocinjem da mislim il isam ja vunderkind ili ste vi priglupi i nezainteresovani.... ovo nije sam oza tebe mada nego za sviju koji postavljaju glupa pitanja....

mada jel si cuo ti da smo ja i Mirjana otvorile agenciju? hvala ti na info da ova info kosta 50 evra u srbiji.... Miro jel tebi ok da bude kod nas 70€ mi smo ipak EVROPA :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Tilbake melding på dette her kommer til å bli at jeg er frek... men men.. ja vell :)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 21:19 - pre 147 meseci
Ljudi MOLIM VAS idite korak po korak... Izvinjavam se na onome sto cu napisati, ali meni je to vrlo, vrlo interesantno... Neko ko jos nije ni dosao u No, nije poceo da radi, poceo da sredjuje svoj status ovde zeli link da izracuna porez, bruto, neto, povracaj, odbitke, putne troskove, kredite.....

IDITE REDOM

Kako rece i sama Kelly, to ni norvezani ne znaju, niti postoji formula 2+2=4, nije skatt ovde tako jednostavna stvar. Na kraju krajeva, ne znam zasto je to toliko vazno. Postoje opste smernice za porez, ali OPSTE. Detaljne ne znaju ni svi zaposleni u skattekontor-u. Potrebno je provesti citavu obracunsku godinu ovde, da bi se bavili tim stvarima, a ne racunati iz Srbije sve unapred. Fokusirajte se na ucenje jezika, pripremanje za dolazak...

Nema svrhe ici toliko u neke price i predvidjanja. Onda ovaj forum gubi svoju svrhu. Ne zaboravimo, tacne, korektne informacije i pitanja koje mogu svima biti od koristi, a ne razglabanje o norveskom poreskom sistemu. To nicemu ne vodi, vec samo dodatno uvelicava i onako preobimni forum. Drzimo se nekih pravila da bi svima bilo lakse ovde...

Pozdrav takodje svima koji rade sada na autorizacijama, ali me jedna stvar strasno interesuje: zasto vecina vas koristi formulare na engleskom? Zar je toliko tesko razumeti tih nekoliko reci norveskog koje stoje u samom formularu? A pritom je i norvesku verziju lakse i intuitivnije ispuniti.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 21:23 - pre 147 meseci
Tilbake melding på dette her kommer til å bli at jeg er frek... men men.. ja vell :)


Kelly, eg og de andre personer på forum allerede vet at du er ikke frek, men eg tror ikke at de som skrever fra andre lander kan forståre hverdags situasjon i Norge. Det var slik med oss også, da vi var ned. :-)

Men, det kommer etter hvert...
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 21:24 - pre 147 meseci
Sta treba da se upise na aplikaciji za autorizaciju kod prozora:
- ' Principal education / training(Description / name of examination or test)' - na engleskom , ili ako vam je lakse,
- ' Hovedutdanning Beskrivelse/betegnelse på eksamen/fagprøve/svenneprøve ' na norveskom???

Ja mislim da je to diploma i ispit maturski koji smo polozili ali nisam siguran i sta sve treba da se upise pa pitam da ne bi pogresio!

Hvala svima unapred!!!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 22:23 - pre 147 meseci
@ mada - Druze neko je ovde na sajtu ranije okacio uredno popunjenu aplikaciju u pdf ili jpg formatu ako se ne varam, pa mozes da je potrazis. Ne znam tacno na kojoj je strani ali ti se isplati da je potrazis.
@ medicman - "ikke" u zavisnoj recenici dolazi nakon glagola, dakle "...at du ikke er frekk", mnozina od "et land" glasi "land", dakle "andre land". Nakon modalnog glagola
sledeci glagol dolazi u infinitivu, dakle "kan forstå" a ne "kan forståre. Ima jos par sitnijih greskica ali da ne smaram.
@ ostali - Ljudi morate da shvatite da nisu svi podjednako vispreni i da je poenta da treba medjusobno da se ispomazemo ovde. Druga je stvar ako neko troluje. Onda ga jednostavno odj... i ides dalje.
 
Odgovor na temu

maja popovic
Oslo, Norge

Član broj: 130592
Poruke: 10
*.205.34.95.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 22:44 - pre 147 meseci
@jens stoltenberg
mislis pre glagola ))
Bra norks !!!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 22:51 - pre 147 meseci
Upravo tako! Det var bare en liten skrivefeil. Kao i "bra norks!!!". Hehe salim se. :-)
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 22:53 - pre 147 meseci
Ono sto nikad necu razumiti jest da se ljudi zanimaju skattom a jos nisu ni dosli, no comment. Ja za cigare znam samo da su skupe jer nemam taj porok i da pusenje nije dozvoljeno u stanovima. Al zato slatkise tucem samo tako metem i skupi su u Norge poprilicno,al kako Kelly rece sa svoje grbace pa ide to.
Kelly ja sam u Drøbaku, znaci skoro samo komsinice, pa kad budem u Oslu zovem te na kafu, posalji mi samo broj tel na PP.

Sto se tice smeca mi lagerimo na balkon u jednu veliku vrecurinu i onda to nosimo i razdvajamo jer nemamo jos uvijek te silne kante ispred kuce. A u kuhinji imamo jednu vrecicu i nju trpamo ostatke od hrane i jos ponesto.

Nego ljudi crce nam masina za ves danas jest da je polovna tj ona sa otpada al pise na njoj valget for hele livet, a ipak crce a mi doslovice svatili natpis pa se razocarali ;))))) sad valja drugu kupovati.

A cujte sad ovo kad sam ja sredila sve papire i otisla malo kuci i na povratku sta smo sve ponjeli ovamo ko da kruva necemo imati pola godine. Svekrvica mi prasence zaklala, osusila butkice i ostale dijelove pripremila i mi to uprtili skoro sve vamo i plus jos stosta domace hrane to je zauzelo jednu torbu od 20 kila i eto isli mi na rizik plus cigare za komsije plus rakija i malo nam to bilo kupili supa gotovih i argeta ni manje ni vise nego 27 komada i to uprtili u ruksak i to cemo u avion. I da sila tebleta te za ovo te za ono i nekih trava susenih za zenske probleme. I bili smo tako tuzni ostade nam 3 kile planiranog gra i sirac veliki. Isli smo iz Zagreba i imali srece na carini pa covjek otvarao drugu torbu u kojoj je bila roba i na aerodromu prosli super sa tom silnom hranom. Al posto smo presjedali u Danskoj imali smo i tu kontrolu kad zapista brale rendgen i pita covjek mene i muza cija je ovo torba a ja reko moja nije i kupim ja kao svoje stvari sat aparat tel i mislim cim pokupis bjezi..a carinik otvara ruksak kad ono one supe se razususe kopa on dalje i izvadi one argete i samo mase galvom i okrenu se pusti nas i ode. Znaci ne da smo se provukli al nikad vise takav luksuz si necemo priustiti. Bilo je puno postova sta ponjeti koliko ponjeti pa evo mog primjera i ne savjetujem ovo jer odose zivci samo tako, a da smo platili kaznu mislim da bi momentalno vegetarijanac postala. E da ako nekom treba supa i umaka imam jos ;)))))))))))))))))))))

Nego ako ja dobro primjecujem norvezanke su opsjednute sobom tj izgledom samo tako bar ove kod mene na poslu. Svaki dan neke kremice se pominju solarij, kosa, ova jedna preko 50-tak govori jos samo extenzija i spremna za ljeto a ja se poklopila cutim jer ja cak ni frizeru ne idem sama sebe, a i svog dragog pa kako ispadne al bude dobro niko nista ne govori u smislu sta ti se desilo sa glave znaci da je ok. Jer jbg ne isplati se toliko davati a i ne kako se ne mogu jos navici da je obicno sisanje oko 600 kruna, tako da sam se ja upraksala s tim i sad ide samo tako.




[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 06.04.2012. u 00:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 06.04.2012. u 00:25 GMT+1]
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.04.2012. u 03:30 - pre 147 meseci
Ljudi...vi koji dolazite a koji ste trenutno sada u Srbiji...

Malo smo mi ovde postali...u smislu "reagujemo na prvu loptu",ali valjda zato sto su neka pitanja bila pa zivcanimo...onda verovatno kada neko iz Srbije cita prepisku na norveskom on ide linijom...sad cu ja da otvorim moju svesku iz skole da nadjem gde je pogresio ovaj da ga ispravim...i to je ok...ali sustina tog Medicmanovog posta je u tome da stvarno ne komplikujemo sa popunjavanjem formulara na engleskom.To je zivota mi glupo.I zato ljudi "vriste"...
Sto jednostavnije i krace.10 reci na norveskom i popunio si formular.

Ne treba niko da se ljuti...a moze ako hoce...ajde da se sretnemo na pola puta...a to znaci da svako ko ima pitanje,prvo procita forum,pa pita a mi da ne zivcanimo i eto nam veselja...
Nego,nama zanimljivo ovako,jel da?...
Ljude zanima porez posto kod nas Srba treba par godina da prodje pa da pocnemo da razmisljamo koliko mi u stvari zaradjujemo a ne koliko "njima/drzavi" dajemo...i otuda se preracunavamo za porez i pre nego sto dobijemo platu.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.04.2012. u 03:53 - pre 147 meseci
Mada77...pa dje zapelo...

Uzmi formular i popunjavaj na norveskom !
ETTERNAVN:(tvoje prezime)
FORNAVN OG MELLOMNAVN: (tvoje ime-ovo mellomnavn ignorisi,nisi Meksikanac)
POSTADRESSE:(ulica u kojoj zivis napisi onu iz pasosa ali da znas na tu adresu koju stavis stize ti autorizacija,i mozes da stavis sta hoces,ja licno stavila drugu adresu,i stiglo,a Davorno to spomenu nesto ranije).
POSTNR:(postanski broj)
POSTSTED:(ime grada,mora da se slaze sa postnr.-logicno)
LAND: (drzava ciji si drzavljanin)
STATSBORGER: (drzavljanstvo koje imas,serbisk)
KJØNN: (mann/kvinna -pol)
E-ADRESSE (e mail adresa)
TELEFON: (mobilni telefon)
FØDSELSNUMMER (11 sifer)-to je 11 cifara za pravi norveski stalni broj,za Dnummer je 12 cifara a za tebe ili devojku konkretno ide datum rodjenja 12.5.1978.na primer.

TO SU BILE GENERALIJE!!!!
Dalje...
JEG SØKER OM:
(ovde ide mali kvadratic,tu stikliras i UVEK i samo to AUTORISASJON)
YRKESGRUPPE: (sykepleier/helsefagarbeider,zavisno sta trazis,ne znam zaboravih...)ali to imas ponudjeno pa biras...
HOVEDUTDANNING:
beskrivelse:sykepleier(med.søster-tekniker) bez obzira sta trazis jer to je nasa srednja skola,mislim iz oblasti zdravstva.
eksamensdato:(datum kada si maturirao to ti stoji na diplomi)
UTDANNINGSTED:(gde si zavrsio tu srednju skolu)
UTDANNINGSLAND: (u kojoj si zemlji to zavrsio)
BESKRIVELSE AV VEDLEGG:
(ovde pobrojis sva dokumenta...npr.
Nr.1-kopi av pass...pa sve tako redom,svaki dokument koji saljes,preporucljivo.
STED:(mesto)
DATO:(datum kada se salje ta molba)
UNDERSKRIFT:(tvoj/devojcin potpis).

Eto to je.
Puno uspeha.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952505 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.