Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7989478 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milos golubovic

Član broj: 313425
Poruke: 7
*.kbcnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.03.2013. u 21:01 - pre 136 meseci
hvala na brzom odgovoru!

soba je 750e mesecno sa svim placenim racunima, neki veliki stan sa 4 stanara, s tim sto je jedan od njih dao otkaz pa sam ja uleteo umesto njega.

to mi je jedna zemljakinja iz prokuplja rezervisala...

 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.minlos.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.03.2013. u 21:19 - pre 136 meseci
E super, neka ti je sa srecom!
 
Odgovor na temu

milos golubovic

Član broj: 313425
Poruke: 7
*.kbcnet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.03.2013. u 21:50 - pre 136 meseci
pa ni jedno ni drugo.

imam autorizaciju za helsefagarbeider-a tj, blonicara i za te poslove cu aplicirati...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 13:05 - pre 136 meseci
za d-number vam ne trebaju papiri iz policije. meni su samo fotokopirali pasos i ugovor sa poslodavcem. takodje popunio sam i neki forumular za tax card :) bez njega ne mozete otvoriti racun u banci. to bi trebalo da stigne u narednih desetak dana na adresu firme pa onda zavrsavamo i banku. prednost severa je ocigledna jer nigde ne moram da cekam u redu, d-number su mi dali posle 2 sata.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 14:28 - pre 136 meseci
Poznajem jedno petoro (a i ja licno) koji su morali da predaju papir iz policije, cuveni "early employment".
Tako da mislim da je ova recenica "za d-number vam ne trebaju papiri iz policije" uslovna za manja mesta ili izuzetak koji potvrdjuje pravilo da nema pravila.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 14:37 - pre 136 meseci
http://www.skatteetaten.no/en/International-pages/Employee/Norwegian-employer/Norwegian-employer/Articles/National-identity-number-or-D-number/ kao i na http://www.skatteetaten.no/en/International-pages/Employee/Norwegian-employer/Norwegian-employer/Articles/Apply-for-a-tax-deduction-card-for-foreign-nationals/ ne pise da treba bilo koji papir iz UDI za d-number

u svakom slucaju meni nisu trazili, a malopre su me i zvali da dodjem po early start. sada vidim koliko je dobro sto sam dosao u manje mesto i na severu.

pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 14:50 - pre 136 meseci
Ljudi sta da radim, nije mi stigla jos faktura, jos malo pa mesec dana kako sam poslala.... Sta mi je ciniti?!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 15:26 - pre 136 meseci
Citat:
kreza26: Ljudi sta da radim, nije mi stigla jos faktura, jos malo pa mesec dana kako sam poslala.... Sta mi je ciniti?!

Na tvom mestu, ja bi im pustio mail sa molbom da ti posalju skeniranu fakturu, obzirom da je previse vremena proslo. Mislim da je jos neko imao takav problem iranije i da je slao mail i da su mu poslali regularnom postom ili e mailom, pojma nema, ali mislim da je problem tako resen. Ne vidim razlog da ne posalju mailom, a ako se do petka ne desi nista, u petak bi pozvao telefonom.

Trazili smo od poslodavca papir o tom famoznom poreskom umanjenju i recenica koja mi nije jasna je: "Når det gjelder skattekort får du det hos Nav (skatteetaten)".
Da li ovde kaze da ja to mogu da pribavim u NAV-u ili sta vec?

 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 15:36 - pre 136 meseci
Ako ti je za utehu mi smo poslali papire za autorizaciju isto pre ravno mesec dana i jos nema fakture.
 
Odgovor na temu

MARTIN.CO
nezaposljen
NIS

Član broj: 312876
Poruke: 36
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 15:46 - pre 136 meseci
ZA KREZU ; Ja sam isto poslao papire jos 26. tog febr. ali jos nema fakture .
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 16:05 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
kreza26: Ljudi sta da radim, nije mi stigla jos faktura, jos malo pa mesec dana kako sam poslala.... Sta mi je ciniti?!

Na tvom mestu, ja bi im pustio mail sa molbom da ti posalju skeniranu fakturu, obzirom da je previse vremena proslo. Mislim da je jos neko imao takav problem iranije i da je slao mail i da su mu poslali regularnom postom ili e mailom, pojma nema, ali mislim da je problem tako resen. Ne vidim razlog da ne posalju mailom, a ako se do petka ne desi nista, u petak bi pozvao telefonom.

Trazili smo od poslodavca papir o tom famoznom poreskom umanjenju i recenica koja mi nije jasna je: "Når det gjelder skattekort får du det hos Nav (skatteetaten)".
Da li ovde kaze da ja to mogu da pribavim u NAV-u ili sta vec?


Da,salje te na adresu Nav-a,a onda u zagradi stavlja poresku upravu.To su inace dva potpuno odvojena mesta.Probaj na oba kada dodjes na lice mesta,negde ces to izvuci.Nezna ni ona sama verovatno ko to tacno izdaje da li skattekontor ili NAV.I skida sa sebe tu obavezu,narocito pred Uskrs i slobodnu celu nedelju.Zato,u te dve ustanove traziti to.U ugovoru ti verovatno pise njihov organisasjonsnummer a ostele podatke imas,ono ime naziv doma ili cega vec...pa ces traziti.Nadji tacne adrese te dve lokacije i zenu uputi tamo.Moze se dogoditi da joj na salteru to nece traziti i da prodje bez ali tesko.Prilicno tesko jer to je jug...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 16:08 - pre 136 meseci
Citat:
kreza26:
Ljudi sta da radim, nije mi stigla jos faktura, jos malo pa mesec dana kako sam poslala.... Sta mi je ciniti?!


Krezo,kasnjenje je veliko objavili su tu info i na SAK-ovom sajtu i bas je bilo napisano da se to tice dokumentacije za hj.pl.I dalje ta info stoji na sajtu.
Link:

Forsinkelser for helsefagarbeidere

​SAK beklager å melde at det er forsinkelser i saksbehandlingen som omfatter helsefagarbeidere. Søkere må påregne inntil én måned lengre saksbehandlingstid. SAK har satt inn forsterkede ressurser som skal arbeide med denne yrkesgruppen, for å redusere ventetiden tilbake til normal saksbehandlingstid som oppført på SAKs hjemmesider.

Ali to ne znaci da ih ne treba juriti i progoniti...Mejl,telefon osv.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 16:10 - pre 136 meseci
Citat:
tamtam:
nasla sam na 35. strani Mirjanin CV i søknad.
Hvala vam na odgovorima.
Ako neko ima jos saveta, kucajte, i najmanja sitnica ce mi znaciti.


To je praistorijski CV i søknad...ali sluzi i dalje,jer tu je sazeto ono sto ti u ovom trenutku treba.Najosnovnije.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 17:12 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Nesh-co:
Citat:
kreza26: Ljudi sta da radim, nije mi stigla jos faktura, jos malo pa mesec dana kako sam poslala.... Sta mi je ciniti?!

Na tvom mestu, ja bi im pustio mail sa molbom da ti posalju skeniranu fakturu, obzirom da je previse vremena proslo. Mislim da je jos neko imao takav problem iranije i da je slao mail i da su mu poslali regularnom postom ili e mailom, pojma nema, ali mislim da je problem tako resen. Ne vidim razlog da ne posalju mailom, a ako se do petka ne desi nista, u petak bi pozvao telefonom.

Trazili smo od poslodavca papir o tom famoznom poreskom umanjenju i recenica koja mi nije jasna je: "Når det gjelder skattekort får du det hos Nav (skatteetaten)".
Da li ovde kaze da ja to mogu da pribavim u NAV-u ili sta vec?


Da,salje te na adresu Nav-a,a onda u zagradi stavlja poresku upravu.To su inace dva potpuno odvojena mesta.Probaj na oba kada dodjes na lice mesta,negde ces to izvuci.Nezna ni ona sama verovatno ko to tacno izdaje da li skattekontor ili NAV.I skida sa sebe tu obavezu,narocito pred Uskrs i slobodnu celu nedelju.Zato,u te dve ustanove traziti to.U ugovoru ti verovatno pise njihov organisasjonsnummer a ostele podatke imas,ono ime naziv doma ili cega vec...pa ces traziti.Nadji tacne adrese te dve lokacije i zenu uputi tamo.Moze se dogoditi da joj na salteru to nece traziti i da prodje bez ali tesko.Prilicno tesko jer to je jug...

Da, hvala svakako, samo je sad pitanje jel to jedan papir ili dva papira. Kako je to formulisano na sajtu UDI-a, radi se o dva necega, a niko ne moz da se zakune u majku da je to to.

....your employer must be able to submit a tax certificate for value added tax AND tax...

Saljem svakako mailove uredno na obe adrese, izlinkujem lepo na UDI-jev sajt sta se ustvari trazi, ostavim lepo Norvesku adresu, pa, ako prodje - prodje.

Sto se tice dokaza da sam platio taksu, imam taj neki papir koji sam odstampao sa weba nakon placanja, cenim da je to to? Ne mogu da prilozim neki drugi racun kada sam online platio jel tako?

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 17:40 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co: Da, hvala svakako, samo je sad pitanje jel to jedan papir ili dva papira. Kako je to formulisano na sajtu UDI-a, radi se o dva necega, a niko ne moz da se zakune u majku da je to to.

....your employer must be able to submit a tax certificate for value added tax AND tax...

Saljem svakako mailove uredno na obe adrese, izlinkujem lepo na UDI-jev sajt sta se ustvari trazi, ostavim lepo Norvesku adresu, pa, ako prodje - prodje.

Sto se tice dokaza da sam platio taksu, imam taj neki papir koji sam odstampao sa weba nakon placanja, cenim da je to to? Ne mogu da prilozim neki drugi racun kada sam online platio jel tako?


ja sam imao 2 papira, slicni su, mozem mi dati mail na pr pa cu ti pustiti da vidis kako izgledaju. inace kada si zavrsio placanje online trebao si da dobijes onaj cover letter, koji treba da predas u policiji i gde se ti potisuje, na drugoj strani je ako hoces nekoga da ovlastis da preda umesto tebe.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Biljana 82
Niš

Član broj: 312038
Poruke: 9
5.57.79.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 17:41 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Biljana 82:
Hei!


Imam jedno pitanje ako ima nekog voljnog da mi odgovori mnogo bi mi znacilo.
Ucila sam Norveski par meseci i presla knjigu NY i Norge ali nisam zadovoljna svojim znanjem pa bih volela jos malo da naucim i zanima me da li je kasno doci u Norvesku nakon odmora negde u septembru i potraziti posao? Ja sam bila spremna sad da krenem ali nisam sigurna koliko je to pametno.
Inace imam autorizaciju za helsefagarbeidera.

Unapred hvala na odgovoru.


Vise smo puta diskutovali na forumu da nema pravila kada doci i kada je najbolje.Jedino je poznato za sommerjobb se valja doci u aprilu jer to je dvomesecni posao od 10.juna do 15.avg.E sada vidi ja kada sam dolazila bio je 18.septembar...i pocela da radim 4.novembra.Dakle,nema pravila kada je najbolje doci ali vazno je doci sa dobrom jezickom podlogom.Svakako sada je momenat ako hoces da radis sommerjobb jer sada je to najvise u ponudi.Medjutim za nesto vise i neki trajniji ugovor,nema pravila kada je najbolje doci...to sama proceni ali eto ja sam ti napisala moj primer septembarski...od pre 2,5 godine...


Hvala lepo, idem sad pa sta bude.

Jos ako bi mi neko napisao par jeftinijih hostela u Stavangeru posto planiram da odem na dan dva i do Stavangera mnogo bi mi znacilo.
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.minlos.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 17:56 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
tamtam:
nasla sam na 35. strani Mirjanin CV i søknad.
Hvala vam na odgovorima.
Ako neko ima jos saveta, kucajte, i najmanja sitnica ce mi znaciti.


To je praistorijski CV i søknad...ali sluzi i dalje,jer tu je sazeto ono sto ti u ovom trenutku treba.Najosnovnije.

Da li je pametno aplicirati na oglase za kucne posete, sa nasom dozvolom?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 18:24 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Nesh-co: Da, hvala svakako, samo je sad pitanje jel to jedan papir ili dva papira. Kako je to formulisano na sajtu UDI-a, radi se o dva necega, a niko ne moz da se zakune u majku da je to to.

....your employer must be able to submit a tax certificate for value added tax AND tax...

Saljem svakako mailove uredno na obe adrese, izlinkujem lepo na UDI-jev sajt sta se ustvari trazi, ostavim lepo Norvesku adresu, pa, ako prodje - prodje.

Sto se tice dokaza da sam platio taksu, imam taj neki papir koji sam odstampao sa weba nakon placanja, cenim da je to to? Ne mogu da prilozim neki drugi racun kada sam online platio jel tako?


ja sam imao 2 papira, slicni su, mozem mi dati mail na pr pa cu ti pustiti da vidis kako izgledaju. inace kada si zavrsio placanje online trebao si da dobijes onaj cover letter, koji treba da predas u policiji i gde se ti potisuje, na drugoj strani je ako hoces nekoga da ovlastis da preda umesto tebe.

Da, taj cover letter sam i odstampao.
Poslao sam ti moj mail na pp, cekam da vidim to da bi poslao mail, ako ti nije problem pusti ga sto pre i napisi mi gde si sta trazio, da ne saljem bezveze.

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 18:34 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co: Da, taj cover letter sam i odstampao.
Poslao sam ti moj mail na pp, cekam da vidim to da bi poslao mail, ako ti nije problem pusti ga sto pre i napisi mi gde si sta trazio, da ne saljem bezveze.


poslao sam ti, ja sam ostampao stranicu sa ovog foruma, gde su bili nabrojani ti papiri i odneo sekretarici i pitao jel ti znas sta je sve ovo

naravno zena znala i donela mi sve za 5 minuta sem tog HMS to sam uzeo od direktora, tj ona je njemu rekla da to treba meni pa mi covek samo doneo i dao. Mislim ona meni objasnjavala sta je tu sta mada sam ja samo skontao da nule nisu na istim mestima. Ako ti ovo ne pomogne mogu da ja pitam u utorak (jbg ovde sve stalo zbog uskra, a sekretarica ne radi od proslog petka ) gde se sta juri.


pozdrav
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 18:57 - pre 136 meseci
Nisam dobio nista jos uvek.
Svakako pitaj kad budes u prilici, pa cemo okaciti ovde da zatvorimo i tu temu.
Znaci strasno koliko frustrira ta nedorecenost njihova i zakopavanje u birokratiju. Kao da je bilo tesko da se na kraju svake recenice gde je taksativno pobrojana dokumentacija napise gde i kako se to nesto pribavlja.
Evo sta mi je napisao onaj Norveski prijatelj na tu temu kad nam je "pala roletna" u jednom trenutku:
One of the biggest frustrations I've experienced is my meetings with the Norwegian bureaucracy, although I’m also have bureaucrat ... UDI has been one of the worst :-((
Kad on tako kaze za rodjenu zemlju, nemamo mi tu sta da se nerviramo.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7989478 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.