Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7989045 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 19:08 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co: Nisam dobio nista jos uvek.
Svakako pitaj kad budes u prilici, pa cemo okaciti ovde da zatvorimo i tu temu.
Znaci strasno koliko frustrira ta nedorecenost njihova i zakopavanje u birokratiju. Kao da je bilo tesko da se na kraju svake recenice gde je taksativno pobrojana dokumentacija napise gde i kako se to nesto pribavlja.
Evo sta mi je napisao onaj Norveski prijatelj na tu temu kad nam je "pala roletna" u jednom trenutku:
One of the biggest frustrations I've experienced is my meetings with the Norwegian bureaucracy, although I’m also have bureaucrat ... UDI has been one of the worst :-((
Kad on tako kaze za rodjenu zemlju, nemamo mi tu sta da se nerviramo.

poslao sam ti na mail pre sat vremena

early start je podnosi usmeno u policiji, kada se predaju zahtev i papiri za udi onda kazete da ocete early. koliko sam ja skontao early nema nista sa udi, to je stvar komune i njihove licne procene

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 19:15 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma: poslao sam ti na mail pre sat vremena

early start je podnosi usmeno u policiji, kada se predaju zahtev i papiri za udi onda kazete da ocete early. koliko sam ja skontao early nema nista sa udi, to je stvar komune i njihove licne procene


Nisam dobio mail. Upravo sam prelistao i junk folder, nigde nista.
Trebalo bi da stigne za sekund-dva.
Ako ti nije problem ponovi mail, prosledi mi samo kopiju iz sent items, da ne ponavljas.

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 19:48 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co: Nisam dobio mail. Upravo sam prelistao i junk folder, nigde nista.
Trebalo bi da stigne za sekund-dva.
Ako ti nije problem ponovi mail, prosledi mi samo kopiju iz sent items, da ne ponavljas.


opet sam poslao, inace jel ima neko ovde iz gradjevinske struke? zanima me ona kartica sto moramo imati ako idemo na gradilista. koliko sam skontao to nam izdaje norge inzinjerska komora.

p.s. u norveskoj je najvazniji osmeh, kada god dodjete na salter samo se kezite od uveta do uveta, ustvari cim udjete u norge stavite kez i ne skidajte ga dok god ste u ovoj zemlji. a na severu i øl. cude jedno kako je dobra kombinacija sa suvom ribom. danas me kolega sa posla castio klopom kod njega kuci, sedeli u kuhinji sa sve dvogledom i ogovarali komsilu (ovde je zakon da svaka kuca ima dvogled), testirali norvesko pivo i covek mi donese neku suvu ribu. pokidao sam se uzivanja. jedva cekam da idemo na pecanje pa da me nauce kako se to pravi. mora covek iskoristiti sve vrline severa. inace covek je bio 10tak godina u bergenu pa pobegao. prica mi kako je jednom padala kisa 74 dana. vise volim sneg. ispod srafa sto bi rekla mirjana.

p.s.s jedino sto sam poneo od papira iz srbije je bila diploma sa suplementom i pasos
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Micika77
Pošta Srbije
Beograd, Srbija

Član broj: 307171
Poruke: 25
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 20:26 - pre 136 meseci
Samo da se javim, kao što sam obećala. Bila sam danas u ambasadi, sa decom. Sve je prošlo dobro, imala sam sve što je trebalo, čak i više, neke kopije su bile višak. Uglavnom, oni su sve skenirali i danas je poslato UDI-ju. Proverili su još jednom aplikaciju i ispravili neke sitnice. Sad nam preostaje da čekamo, napomenuli su mi da vreme obrade zavisi od trenutnog broja zahteva a i od činjenice da je pred nama Uskrs! Veliki pozdrav!

PS među prvima ćete saznati, kakav god odgovor da dobijemo, dugujem vam bar za toliko
 
Odgovor na temu

M.A.D.
Oslo, Norveska

Član broj: 312318
Poruke: 21
*.208.250.180.getinternet.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.03.2013. u 21:31 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
Nesh-co: Nisam dobio nista jos uvek.
Svakako pitaj kad budes u prilici, pa cemo okaciti ovde da zatvorimo i tu temu.
Znaci strasno koliko frustrira ta nedorecenost njihova i zakopavanje u birokratiju. Kao da je bilo tesko da se na kraju svake recenice gde je taksativno pobrojana dokumentacija napise gde i kako se to nesto pribavlja.
Evo sta mi je napisao onaj Norveski prijatelj na tu temu kad nam je "pala roletna" u jednom trenutku:
One of the biggest frustrations I've experienced is my meetings with the Norwegian bureaucracy, although I’m also have bureaucrat ... UDI has been one of the worst :-((
Kad on tako kaze za rodjenu zemlju, nemamo mi tu sta da se nerviramo.

poslao sam ti na mail pre sat vremena

early start je podnosi usmeno u policiji, kada se predaju zahtev i papiri za udi onda kazete da ocete early. koliko sam ja skontao early nema nista sa udi, to je stvar komune i njihove licne procene



Early start se dobija u ploiciji tj. policja je ta koja odlucuje da li ce ti dati eaarly start ili ne
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 00:41 - pre 136 meseci
Citam ove muke oko early i ne mogu a da se ne setim koja je to zavrzlama bila kod mene i koliko sam se namucila zbog dva pisljiva papira.. Secam se da sam bila toliko frustrirana da sam jednom celu noc ostala budna da bih saznala sta je to. Pa sam i advokata jednog kontaktirala da mi pomogne pa ni on jadnicak ne zna... Kaze, nedefinisano, moze biti ovo a i ne mora. A ja kosu da pocupam sebi sa glave! I onda eto, naisao momenat, srela pravu osobu i opa, gotovo!
Zelim vam ljudi, pogotovo Nesh co, srece sa tidlig! Znam kako je, samo ne odustajte!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 08:05 - pre 136 meseci
M.A.D. hvala ti za info, to sam skapirao, a i da nisam, nije problem da se proseta i do policije ili gde vec treba to je obicno i na istom mestu.
Ja sam trenutno sludjen ovom jurnjavom i kad vidim kako je prosla Tijana sa tim papirima shvatim da oni apsolutno nisu "u libeli". Cirkus Montija Pajtona.
Tijana hvala na lepim zeljama, srecno i tebi jer izgleda da ce nam sreca trebati debelo i nadalje.
Juce sam poslao mail NAV-u i u skatteetaten sa istim pitanjem: Sta je ovo braco mila? Poslao sam uzorke dokumenata i izlinkovao ih na stranicu UDI-a gde se to trazi od nas, pa neka sami vide. Sada cekam odgovor i nerviram se.
Najgore je sto i kada saznam izgleda da ce i nadalje biti neresiv problem, jer to moraju da nam daju poslodavci koji blagog pojma nemaju sa o tome, ne znaju ni sta da traze od poreske sluzbe, a ti treba da juris i izjuris nekog u toj sluzbi da posalje ovima neobavestenima koji to treba da posalju tebi. Ludnica u najavi.
Zokiruma, hvala za papire, sad bar znam kako izgledaju i ako nista, sad bar znam da ne mogu ja licno da ih odstampam, jer imaju pecate i potpise ljudi, a i to je nesto.


 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 08:35 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
...Trazili smo od poslodavca papir o tom famoznom poreskom umanjenju i recenica koja mi nije jasna je: "Når det gjelder skattekort får du det hos Nav (skatteetaten)".
Da li ovde kaze da ja to mogu da pribavim u NAV-u ili sta vec?


Skattekort se trazi u Skatteetaten-u, sa tim NAV nema nikakve veze.


Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 08:47 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:...Zokiruma, hvala za papire, sad bar znam kako izgledaju i ako nista, sad bar znam da ne mogu ja licno da ih odstampam, jer imaju pecate i potpise ljudi, a i to je nesto.


Moj prvi primer: dobio sam na mail Ugovor o radu i sva potrebna dokumenta od svog prvog poslodavca, potpisana i sa pecatom...pa sam ih zatim odstampao...pa potpisao...pa skenirao i poslao ponovo poslodavcu, a jedan primerak odneo u policiju...i to je to...Znaci niko zapravo nema original i ne cimaju se mnogo oko toga.

Moj drugi primer: dobio sam na mail Ugovor o radu i sva potrebna dokumenta od drugog poslodavca, sa skeniranim potpisom i bez pecata...pa sam ih odstampao, potpisao, skenirao i poslao nazad poslodavcu. Znaci opet niko nema original!

Moj zakljucak: Dosta toga je stvar poverenja...Ali ako nesto covek muti...brzo je ugasio. Iako mozda ponekad deluju naivni...ni malo to nisu!



Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 08:52 - pre 136 meseci
E da...a moja dobijena dozvola za privremeni rad (brzi start) od policije...to je tek bilo skoz ludo! Bez ikakvog pecata i bez ikakvog potpisa!
U pocetku to mnooogo iritira, pa onda sve manje i manje...a onda pocnes to da gledas na neki drugaciji nacin...opusteno....
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 08:52 - pre 136 meseci
Hvala Stefane, ja sam za svaki slucaj ipak poslao i njima, nece da skodi, videcemo sta ce da kazu.
Ja sam uspeo u medjuvremenu da se registrujem (jos juce) na ovaj sajt sa koga treba da uzmem te osnovne informacije o firmi, obzirom da sam zakljucio da ono sto ja imam nije isto sto i ono sto mi je poslao zokiruma i dosao do momenta kada treba da porucim dokument na email (jer koliko sam video zoki taj papir ti nije pecatiran i potpisan?) ali sada ne znam koji da porucim. Ima cetiri varijante i sve mogu da salju na mail ili na kucnu adresu. Od cetiri varijante ona jedna jedina besplatna nije ta naravno, pa da ne bi bacao pare uludo da li neko moze da prepozna koji je to papir. Podeljeni su u dve kategorije:

I Utskrift og attester fra Foretaksregisteret, Partiregisteret, Enhetsregisteret og Frivillighetsregisteret – leveringsmåte E-post(PDF)/post
1. Rolleoversikt organisasjonsnummer (kr 56)
2. Registerutskrift fra Enhetsregisteret (kr 84)


II Utskrift og attester fra Løsøreregisteret og Konkursregisteret – leveringsmåte E-post(PDF)/post
3. Pantattest (kr 84)
4. Bekreftelse fra Konkursregisteret (gratis)


Ovaj sto je gratis nije a nije ni ovaj pod stavkom 3, jer je u pitanju hipoteka, sta vec. Tipujem na ovaj najskuplji pod stavkom 2. Zna li iko jel to to?


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 08:55 - pre 136 meseci
Citat:
sttefan: E da...a moja dobijena dozvola za privremeni rad od policije...to je tek bilo skoz ludo! Bez ikakvog pecata i bez ikakvog potpisa!
U pocetku to mnooogo iritira, pa onda sve manje i manje...a onda pocnes to da gledas na neki drugaciji nacin...opusteno....


pa dovoljno je da bilo ko ukuca tamo negde tvoj personal i sve lepo izadje na nekom monitoru, gde zivis, gde radis, odakle si, koliko si duzan banci, kij ti je broj telefona i ako pocnes da muljas nagrabusio si

mislim da je nesin problem ne sto mu trebaju orginal vec sto nema ni fotokopije ja bi isao ovo m logikom posto su papiri vezani za porez naci osobu u firmi koja se bavi porezima. mislim ako ta osoba ne zna firma bi trebala da dobije medalju ovog foruma
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:10 - pre 136 meseci
Nesh-co, ako je to papir "Printout of Employers information sa tog-i-tog sajta" ne mora da se placa nista... ja sam platio bio prvi put isto kao i ti, ali su mi rekli da samo odes na sajt, ukucas firmin broj i to sto dobijes to i odstampas.
Cak si mi i na vise mesta rekli da nema potrebe za tim jer sve te informacije postoje na zvanicnim sajtovima, i ako u ugovoru ili ponudi za posao imas broj firme (a sigurno imas) u UDIju ce moci to da provere i sami online.

Kao sto nije sve crno-belo oko pravila, takodje nije ni sve crno-belo u administraciji gde se resavaju slucajevi... Ako i nesto fali, javice ti koji od papira treba da se posalje/dopuni/ispravi da bi ti se slucaj resio. Ovde u administraciji rade ljudi, spori, zaboravni, ali ipak ljudi, koji uglavnom nece da ti otkace slucaj samo zato sto nemas spajalicu ili jer su nervozni dosli na posao kao sto smo mi navikli (jer ovde ne odlaze na posao nervozni nikad). Lupe nekag notornu glupost, mlatnu zestoko stvar, ali su razumni i ako im argumentovano objasnis onda rese problem, i sve se da resiti, nista nije urezano u kamenu.
Dakle opet kazem, ne idu ti papiri u kompjuter pa on ispljune nazad ako su malo izguzvani u coskovima, nego sve to ide kod razumnih ljudi (koji jeste, imaju mane kao i oni koji predaju papire), tako da nemoj previse da se sikiras i nerviras oko papira, dobices ih. Nikog jos nisu odbili (trajno) jer mu je neki papir falio/bio pocepan/pogresan i slicno. Imas posao, imas sve zakonske uslove da krenes da radis, a papiri ce se resiti... Kako got ti to trenutno delovalo stresno i nemoguce, videces, sto neko rece, naviknes se polako da je to tako i ne nerviras se :)
 
Odgovor na temu

vesmil75
Dom Zdravlja

Član broj: 306876
Poruke: 41
*.minlos.no.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:19 - pre 136 meseci
Jedno pitanje!? Da li da se aplicira na oglase hjemmetjeneste sa nasim dozvolama, van EU?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:28 - pre 136 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
sttefan: E da...a moja dobijena dozvola za privremeni rad od policije...to je tek bilo skoz ludo! Bez ikakvog pecata i bez ikakvog potpisa!
U pocetku to mnooogo iritira, pa onda sve manje i manje...a onda pocnes to da gledas na neki drugaciji nacin...opusteno....:)


pa dovoljno je da bilo ko ukuca tamo negde tvoj personal i sve lepo izadje na nekom monitoru, gde zivis, gde radis, odakle si, koliko si duzan banci, kij ti je broj telefona :) i ako pocnes da muljas nagrabusio si :)

mislim da je nesin problem ne sto mu trebaju orginal vec sto nema ni fotokopije :) ja bi isao ovo m logikom posto su papiri vezani za porez naci osobu u firmi koja se bavi porezima. mislim ako ta osoba ne zna firma bi trebala da dobije medalju ovog foruma :)

Upravo tako.

@dakipro
Gotovo sam siguran da si u pravu Dalibore, ali to mora da evoluira u meni, kakav bi ja to Srbin bio kad ne bi ucio i na svojim greskama, a ne samo tudjim? :)
Ja sam dobio neke informacije i odstampao sa tog sajta, gde ima nekih osnovnih podataka o firmi (da imam taj broj od 9 cifara) uz pomoc tog broja, ali to nije ni nalik ovome sto sam video kod Zokija, zato sam i zapeo da to nabavim.
A zanimljivo je i to koliko im ne igraju te fore sa pecatima, originalima i potpisima. Recimo, ja sam doziveo stres kad sam video da je nas (zenin) poslodavac umesto da popuni PDF u onoj formi "arbeidstilbud" elektronski, ustvari odstampao prazan obrazac, pa onda rukom pisao podatke. Kad se tad nisam slogirao.
Ipak ima pecata potpisa i drugih stvari pa sam iskulirao, inace mi nije bilo uopste prijatno. Tako da me ovaj sstefanov post dodatno utesio na tu temu.
Koga zmije ujedaju, ponasa se kao ja :)



 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:29 - pre 136 meseci
Nesh-co...Ovo sto dakipro kaze jeste bas tako!
Ako ti to treba, a vecini bar treba, tj. po noveskom Nøkkeloplisninger, to preuzimas sa ovog linka:

OVDE

Znaci upisi naziv firme (navn) pritisni søk i izaberi firmu koja ti treba...i stampaj tu stranicu upravo kakva jeste...to je to.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:38 - pre 136 meseci
Za tidlig arbeidsstart, pored 1.Ugovora (daje poslodavac), 2.Nøkkeloplisninger-a (mozes i sam da nabavis sa gore navedenog linka), treba jos i 3.Egenerklæring om helse, miljø og sikkerhet (HMS) (daje poslodavac), 4.Skatteattest for merverdiavgift og skatt (daje poslodavac), kao i 5.Søknad om tillatelse til arbeid og opphold (skidas sam sa UDI-jevog sajta). Naravno nezaobilazni su 6.pasos, 7.diploma, u njenom slucaju i autorizacija.
Lakse je od poslodavca traziti sve to sluzeci se norveskim nazivima nego engleskim prevodima za nazive norveskih dokumenata.

Mozda je neko prosao i bez ovoga sto sam naveo, ali vecina nije...sace ovi sa severa da kazu kako njima bar pola od toga nije trebalo...niti su culi da ikome treba


P.S. Nesh-co, ono sto si pominjao poresku karticu...jos uvek je rano za to...to se radi tek nakon dobijanja dozvole za rad.

[Ovu poruku je menjao sttefan dana 27.03.2013. u 10:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sttefan dana 27.03.2013. u 10:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sttefan dana 27.03.2013. u 10:52 GMT+1]
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:46 - pre 136 meseci
Citat:
sttefan: Nesh-co...Ovo sto dakipro kaze jeste bas tako!
Ako ti to treba, a vecini bar treba, tj. po noveskom Nøkkeloplisninger, to preuzimas sa ovog linka:

OVDE

Znaci upisi naziv firme (navn) pritisni søk i izaberi firmu koja ti treba...i stampaj tu stranicu upravo kakva jeste...to je to.


Super, to je onda to, to vec imam i to jesam odstampao, kazem samo da se to razlikovalo od onog zokijevog, pa sam mislio da sam na krivom putu.

Citat:
sttefan: Za tidlig arbeidsstart, pored Ugovora, Nøkkeloplisninger, treba jos i Egenerklæring om helse, miljø og sikkerhet (HMS) kao i Skatteattest for merverdiavgift og skatt. Naravno nezaobilazni su pasos, diploma, u njenom slucaju i autorizacija.
Lakse je od poslodavca traziti sve to sluzeci se norveskim nazivima nego engleskim prevodima za nazive norveskih dokumenata.

Mozda je neko prosao i bez ovoga sto sam naveo, ali vecina nije.

P.S. Nesh-co, ono sto si pominjao poresku karticu...jos uvek je rano za to...to se radi tek nakon dobijanja dozvole za rad.


I HMS imam, to mi je dao poslodavac, tako da su te dve stvari resene, da zakljucimo.
Ostaju dakle Skatteattest for merverdiavgift og skatt. Cekam odgovor pa cu videti sta dalje.


 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 09:57 - pre 136 meseci
Nesh-co: u medjuvremenu sam editovao moj predhodni post...dopunio obrascem koji ti (tvoja supruga) moras da popunis...pa ga zato procitaj ponovo.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Zika Obretkovic
Beograd

Član broj: 154603
Poruke: 16
*.adsl-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2013. u 10:51 - pre 136 meseci
ala su komplikovani... izgleda da je lakše naći posao nego se izboriti sa administracijom.

Možda malo off topic... ali koji papiri su potrebni za sommerjobb?

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7989045 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.