Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1115123 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Djokaz
Cirih

Član broj: 311257
Poruke: 10
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.01.2013. u 21:03 - pre 137 meseci
@Abracadabra
Ma kakav fakultet..imam 22 godinu :) imam i ja dosta sajtova al nema vajde :) odakle si ti i koliko imas god pozz
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.01.2013. u 21:13 - pre 137 meseci
@Djokaz

Ja sam iz Beograda, 84' godiste, ali sam u Cirihu nekih 5 meseci.

Uhh, ne znam sta da ti kazem za posao. Znam da je jedna devojka (izraelka ciji otac predaje na ETH) koja je isla sa mnom na kurs nemackog, nasla part-time posao ovde negde blizu aerodroma. Dobila je ugovor na 6 meseci, 80% radno vreme. Bila je tvojih godina, a posao je nasla preko ovog sajta

http://deinestelle.ch/


 
Odgovor na temu

Djokaz
Cirih

Član broj: 311257
Poruke: 10
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.01.2013. u 21:20 - pre 137 meseci
jesi u kantonu cirih ili u gradu?p.s hvala za sajt nisam imao ovaj :) gde si isao na kurs ako nije tajna
 
Odgovor na temu

Djokaz
Cirih

Član broj: 311257
Poruke: 10
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.01.2013. u 21:23 - pre 137 meseci
@Abracadabra
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku22.01.2013. u 21:35 - pre 137 meseci
U gradu Cirih, tj. Schwamendingen, gde jedino stan moze da se nadje :))))

Ja sam isao u Flying Teachers skolu, A2.1 i A2.2 nivo i to jaako intenzivan kurs (pon-petak 08.15 do 11.00) a cena je bila 400chf + udzbenik. To je ubedljivo najeftinije sto sam uspeo da nadjem a mogu ti reci da su odlicni nastavnici bili. Program koji radi je Schritte (izdavac Hueber). Evo ti njihov sajt sa trenutnim cenama i kursevima

http://www.flyingteachers.com/language-courses.html

Za svaki nivo imaju 3 termina dnevno pa baci pogled.

E sad jedno pitanje za tebe. Ja idem 01.02 u RAV na razgovor (prvi posle registracije) pa me zanima gde oni salju ljude na kurs nemackog. Je li to bese Benedict skola jezika?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 10:46 - pre 137 meseci
@djokaz

kakav posao trazis i kakve kvalifikacije imas?

 
Odgovor na temu

Djokaz
Cirih

Član broj: 311257
Poruke: 10
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 15:28 - pre 137 meseci
@Abracadabra
druze i ja sam na Schwamendingen :) ja idem u RAV kod beratera 4.2 a danas sam isao na ispit tj test da vide koliko znam tj usmeni i pismeni,a u skolu koju oni salje ja mislim da je Ecap tj ono gde sam danas isao bas ... Neugasse 116 hvala za sajt videcu.imam i KulturLegi kartu pa cemi biti jeftinije sigurno :) a posao trazim bilo sta :)
 
Odgovor na temu

Djokaz
Cirih

Član broj: 311257
Poruke: 10
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 15:29 - pre 137 meseci
@elmagico
Samo srednju imam tj veterinarski tehnicar a posao trazim bilo kakav trenutno dok ne naucim bas jezik kako treba tj tecno
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 15:37 - pre 137 meseci
@Djokaz

Mislim da Starbucks ima par otvorenih pozicija u Cirihu. Prijava je preko njihovog sajta ali mislimda mozes i da banes tamo. Napisi u CV-u sve one bitne stvari vezane za Hospitality, Customer service i Tourist background. Oni primaju i sa srednjom skolom a ako si jos i radio u nekom kaficu ili tako nesto napisi i to kao work experience. Traze odlican engleski a nemacki tu i tamo, za osnovne stvari
 
Odgovor na temu

Djokaz
Cirih

Član broj: 311257
Poruke: 10
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 15:41 - pre 137 meseci
@Abracadabra
jesam radio 6 godina u kaficu,tj barkeeper kako ovde to zovu...videcu to bas to je dobro...hvala u svakom slucaju na svemu :D
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.dynamic.hispeed.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 16:52 - pre 137 meseci
Svi koji zive u ch ako zele nek napisu odg.

Koliko placate krankekasu? meni stiglo 350 SFr za god dana. Jel jefitno zato sto sam student ili sta?
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 17:04 - pre 137 meseci
@Arsenije.G

Tebi to stize godisnje, kvartalno ili mesecno?

Ako si kod Swisscare-a to je onda to...zato sto si student

Ja kod Assure placam zdravstveno nesto malo iznad 200 chf (mesecno) i to je bilo najjeftinije osiguranje (a fransiza kataastrofa visoka:)))
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.dynamic.hispeed.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 17:12 - pre 137 meseci
pise da je godisnje, al ipak cu da ih nazovem da pitam. nesto mi to jako jeftino. Al moguce jer sam student. Fransiza uracunata u cenu ili se posebno placa?
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 17:20 - pre 137 meseci
Uracunato...sto manje placas osiguranje to ti je veca fransisa (npr. ja placam recimo 220 chf mesecno a fransiza mi je 3500 chf, sto znaci da eventualne troskove do 3500 chf placam sam, a sve preko pokriva osiguranje)
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.dynamic.hispeed.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 19:07 - pre 137 meseci
ok hvala. Al ako je mesecno 350 onda je bas skupo. Al opet kazem nazvacu pa cu pitati sve, valjda imaju neke popuste za studente.
 
Odgovor na temu

Abracadabra
Zurich

Član broj: 301503
Poruke: 37
*.dynamic.hispeed.ch.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 19:31 - pre 137 meseci
@Arsenije

Evo ti info radi poredjenja - moja zena na phd studijama na UZH placa 210 chf kvartalno (u pitanju je Swisscare osiguranje). E sad mislim da je za PhD studente ipak skuplje osiguranje jer oni primaju platu u odnosu na regularne studente.

Proveri ti ipak
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku23.01.2013. u 20:54 - pre 137 meseci
@Arsenije

Ti treba da proveris koje ti je to osiguranje, da li osnovno zdravstveno ili samo dopunsko. Ja placam 370 CHF mesecno kod Sympany. Moras da vidis i kolika ti je fransiza i sta ti je jos uracunato u to. Da li imas teretanu, ili tako nesto, ti sigurno nemas nista od toga, tj imas samo da ti daju lek ako odes u apoteku.
 
Odgovor na temu

deligii

Član broj: 292135
Poruke: 30
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.01.2013. u 10:46 - pre 137 meseci
Pozdrav svima ovde na forumu !!!

Vidim da se ovde svasta lepo moze procitati i nauciti, pa sam resio da vam se obratim za pomoc, ako je uopste ima u mom slucaju !!!

Moj problem su papiri za Svicu, konkretno Cirih, jer vidim da i to ima veze zbog tih kantona koje pominjete ovde.
Imam prijatelja koji zivi i radi u Cirihu vec 2 godine, skoro mi je rekao da i meni moze da nadje posao, sto je i ucinio, i pre par dana mi je javio da probam da nabavim papire, jer me posao ceka. Koliko vidim to nije ni malo lako, cak sta vise nemoguce, sem da se ozenim, tj udam , a ne udaje mi se vec sam ozenjen.

Moze li neko da pomogne u ovakvom slucaju, sta je pametno raditi i kako doci do vize, tj radne dozvole.
Cuo sam nesto da moze preko Slovenije, Bugarske ...... otvaranje firme u Sloveniji, ali sve mi je to jako sumnjivo, pa bih molio ako neko zna " kako i sta raditi ", da me malo blize uputi, da probam nesto da resim, ako je uopste moguce !!!

Hvala svma unapred !!!
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.01.2013. u 11:39 - pre 137 meseci
@ deligii
Citat:
deligii:
Moze li neko da pomogne u ovakvom slucaju, sta je pametno raditi i kako doci do vize, tj radne dozvole.

Vidim svesan si da postavljaš HILJADITO pitanje kako do papira u CH. Zato ne znam, što si zapravo pitao HILJADITO isto pitanje!?

Citat:
deligii:
Cuo sam nesto da moze preko Slovenije, Bugarske ...... otvaranje firme u Sloveniji, ali sve mi je to jako sumnjivo, pa bih molio ako neko zna " kako i sta raditi ", da me malo blize uputi, da probam nesto da resim, ako je uopste moguce !!!

Drugi deo odgovora je:
1. pa nisi reko u koji je poso u pitanju šta hoćeš tamo da radiš.
2. preko EU firme možeš da radiš ko pravno lice. Ali preporučujem ti da se neupuštaš u to ako nemaš neku sigurnu bazu za to. Znaj ako otvoriš firmu plaćaju se takse, raćunovodstvo, knjigovoćstvo i sve što je vezano za firmu. I to ima jedan dobar deo troška.
3. Ako je građevinska firma u pitanju (što i predpostavljam), nemoj da te zavarava da te zaposli ko pravno lice tek kako. U zadnje vreme su došli opasni zakoni koji sprečavaju dumping (to znači da te plati manje preko firme i tako da zaobiđe zakon, pošto si pravno lice). Sad firma koja ti daje poso, u svakom slučaju bilo koja bila Švajcarska firma ili EU a posluje u CH, mora da plati radnike NE ispod minimuma, koje je odrađeno u nacionalnom (ili kantonalnom) ugovoru. To niko više sada neće ni da radi, ako je pametan, jer ta firma koja ti daje poso, ona odgovara za dumping, a ne ko radi za nju. Drugo, bolje je da otvori firmu u CH, ako želi samostalno da posluje. Razlog je prost: birokratije i manje plaćanja poreza i taksa za razliku od većina EU firme. To je stara fora, koja više neuspeva, i veoma rizična za ko ti daje poso.


 
Odgovor na temu

deligii

Član broj: 292135
Poruke: 30
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku25.01.2013. u 17:58 - pre 137 meseci
@ stojanovicmiki

U pravu si druze, mozda i vise nego hiljadito isto pitanje. Ne bih ja, ali ovde ima jako mnogo teksta, a da li cu " mozda " naci odgovor pitanje je. Racunam na to da ovde ima dobrih ljudi , pa ce mi olaksati da ne lutam po moru ovog pisanja.

1. Sto se tice posla, jos nisam nacisto sta se konkretno radi (najbitnije da nije lopata, malter, namestanje prozora itd), znam da mi je napisao u e mailu da bi ja vezivao ormane, da li ormane instalacija na objektima, ili ormane na masinama to jos ne znam, ( nebitno, jer mi je to i ovde struka, firma gde trenutno radim, bavi se automatizacijom procesa, elektro-hidraulikom, itd) tako da to nece biti problem.
Ne radi mu vec nekoliko dana skype, pa ne mozemo da se cujemo i da konkretno kaze sta i kako.

2. Zvao sam neke ljude iz Slovenije koji se bave otvaranjem firmi, bas su u sloveniji, i oni o tome " naravno " pricaju sve najbolje, kako to moze , kako sve oni zavrse legalno,(sva ta placanja i depozite, investicije, sve oni zavrse legalno) i mene to kosta 1500 eura po zavrsetku svih njihovih obaveza, i ja imam moju firmu, adresu gde sam prijavljen u Sloveniji, i firma ima svoju adresu, sve legalno i cisto po zakonu i radnu i boravisnu vizu za Sloveniju. Oni za to garantuju. Znam da ima posle trosak za firmu kako su mi rekli mesecno 270 eura za doprinose, i 150 eura za njihovo knjigovotstvo kad pocne firma da pravi promet.
Kazu posle 2 godine dobijam licnu boravisnu vizu, a posle 5 pasos, to su njihove reci
E sad da li je to tako, veliko je to pitanje.

Nadam se da i na osnovu ovako malo informacija mozete da pomognete.
Kad se cujemsa ovim likom iz Ciriha (ozbiljan je covek, ne bi me zaj*bao, to sam siguran) znacu vise detalja, rekao je da za posao ne brinem, vec da pokusam da resim papire kako znam i umem, to mi je kaze jedina briga, ostalo ce sve on da zavrsi.
E da rekao mi je da je pre mesec dana zaposlio nekog lika (prijatelja negovog drugara gore u Cirihu) sa slovenackim papirima, bas kod njega u firmi i da covek radi bez problema.
Pomozite i pitajte sta jos treba, ono sto znam napisacu, jer ne mogu svega da se setim, sve ovo mi je totano nepoznato.
Hvalaa svimaa mnogoooo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1115123 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.