Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3921543 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 21:45 - pre 130 meseci
Citat:
gospova:
Cao svima... danas sam se cula sa jednom prijateljicom, koja je po majci madzarica i perfektno govori madzarski, pa da vam prenesem sta sam saznala.... prvo, njena prijateljica je u jenom selu u Vojvodini predala u martu zahtev za drzavljanstvu i u julu su je vec zvali na zakletvu, toliko da znamo da po ko zna koji put, nema pravila kojom ce brzinom neko biti pozvan u zavisnosti od mesta podnosenja, ja sam se bas iznenadila... a drugo sta mi je rekla, od njene prijateljice, troje dece je islo preko posrednika u Morahalom, primili su im papire i za tri meseca su ich odbili bez ikakvog obrazlozenja, a to se desilo pre jedno dve nedelje... i odbijenici pise i rok kad mogu ponovo da podnesu zahtev... samo sam htela ovo da vam prenesem, svaka informacija je dobro dosla...
pozzz

Nema pravila...isli sami ili preko posrednika,ko god da nam primi zahtev i uzme dokumenta,sve se odlucuje u Budimpesti,tako da srecno nam svima koji jos nismo predali ili cekamo odgovor
pozz
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 21:50 - pre 130 meseci
Ja sam vec jednom pisao o tome i opet ponavljam,to jeste "fora" ali ne zaboravite da ako sa tim pasosem odete preko da zivite i radite vi vise ne mozete koristiti vase srpsko ime i prezime vec samo to madjarsko,jer tamo ste sa madjarskim pasosem a ne srpskim. E sad,ta fora malo moze komplikovati stvari jer zamislite kad krenete da sklapate ugovore i da se potpisujete,da vam se radjaju deca i slicno a vama tamo u sve papire ulazi madjarsko ime a ne srpsko:-)

Razmislite malo dalje od pukog menjanja imena iz fazona,ja sam prvi to hteo da uradim a onda mi bas nije zvucalo lepo u sta kasnije to moze da ode,da ostaje samo na tome sta ce pisati u pasosu ja bih prvi stavio komplet madjarsko ime:-)
 
Odgovor na temu

Jasmina J
Veliko Gradiste

Član broj: 306660
Poruke: 45
178.79.22.*



+46 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 21:55 - pre 130 meseci
Citat:
83sjm:
Da,bilo je reci o ovome ranije.Mislim da ako se odlucis za promenu imena popunjavas u formularima kako bi zeleo da glasi tvoje ime i prezime naravno sa zamenom slova za nasa,kao sto si i dao primer svog prezimena.Naravno,nista bitno se ne menja sem nacina kako se izgovara na srpskom i na madjarskom jeziku.Bar je meni tako jedna poznanica madjarica objasnila:)mada postoje i neka nasa imena ili prezimena na koje je nemoguce staviti kukice,crtice ili kako se vec zovu jer jednostavno ne bi znacilo nista na madjarskom pa se ostavljaju takva kakva jesu:
i ja sam cula da se mnogi odlucuju za modifikaciju imena jer je to kao mali plus ili kao sto ti vec kazes gest zahvalnosti prema Madjarskoj,kad se vec uzima njihovo drzavljanstvo da i ime u njemu bude upisano njihovim pismom...

Ja sam se odlucila za modifikaciju imena i prezimena.
Ucinila sam to zbog izgovora.
Na primer,u mom prezimenu umesto c se pojavljuje cs.
 
Odgovor na temu

gospova
gospova petrovic
novi sad

Član broj: 317230
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+114 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 22:02 - pre 130 meseci
Jasmina, molim vas da mi ostavite u privatnu poruku vas mail, ne mogu da saljem jos privatne poruke, da Vas pitam nesto. Mi smo nekako komsinice ovde :-) hvala
 
Odgovor na temu

shejtan-

Član broj: 313682
Poruke: 46
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+57 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 22:13 - pre 130 meseci
Citat:
delija_sever031:
Ja sam vec jednom pisao o tome i opet ponavljam,to jeste "fora" ali ne zaboravite da ako sa tim pasosem odete preko da zivite i radite vi vise ne mozete koristiti vase srpsko ime i prezime vec samo to madjarsko,jer tamo ste sa madjarskim pasosem a ne srpskim. E sad,ta fora malo moze komplikovati stvari jer zamislite kad krenete da sklapate ugovore i da se potpisujete,da vam se radjaju deca i slicno a vama tamo u sve papire ulazi madjarsko ime a ne srpsko:-)

Razmislite malo dalje od pukog menjanja imena iz fazona,ja sam prvi to hteo da uradim a onda mi bas nije zvucalo lepo u sta kasnije to moze da ode,da ostaje samo na tome sta ce pisati u pasosu ja bih prvi stavio komplet madjarsko ime:-)

Ali svejedno madjari ti neće upistati slovo Ć Č i još neke sa našim kukicama tako da na pr.mozeš da izabereš PETROVIC ili PETROVITY drugo je pravilnije jel je ić kod njih ty.Tako da svi koji se prezivaju na ić a većina srba se tako preziva mora da menja preime makar za jedno slovo hteli to ili ne.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 22:29 - pre 130 meseci
Aleksandar Marković ce svejedno biti Aleksandar Markovic,dakle nije rec o kukicama,ovde ime ostaje isto,na madjarskom bi on bio Sandor Markovics a to vec nije ista stvar
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 22:29 - pre 130 meseci
Citat:
domokun45:
Uradio bih kao zahvalnost prema Madjarskoj...

Potpuno te razumem, razmisljao sam kako bi to zvucalo negde drugde u EU, ne vidim mnogo vecu razliku da izbacivanjem ć i pretvaranjem u c ili cs. Na kakve probleme mislis? Jer ima ljudi koji imaju potpuno drugacija imena/prezimena na 2 pasosa, npr. Marko Jaric koji ima grcko drzavljanstvo pod imenom Marko Latsis, pa nemaju nikakvih problema.


I ja sam radila modifikaciju imena. Iz više razloga, da ne ulazim u detalje sad. Jedino kad sam dogovarala sa službenicom šta da napišemo, potpuno sam smela s uma da i prezime promenim, to oko ć. Prvenstveno mi je bilo zbog prvog slova imena jer mi je S a kod njih se to izgovara kao Š što zna svako ko zna osnovu gramatike. Prvo smo dodali Z pa je bilo SZ ali me je uz njeno veliko izvinjenje pozvala ponovo u kanc. da vidimo šta želim kao zamenu jer kod njih ne postoji to ime sa SZ, i imala sam u sistemu 3 predloga šta da prihvatim. Ona je kucala osnovu imena pa je program izbacio šta je u njihovom jeziku gramatički ispravno.
Nemam problema sa tim kako će me neka druga zemlja zavoditi u papirima, nek ja imam miran i sređen život, par slova na papiru mi je zadnja rupa na svirali .

Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 22:54 - pre 130 meseci
dakle...

kakva je poenta menjanja imena - prezimena!?

samo u madjarskoj ce S citati kao Š!!! ako zelite tamo da se nastanite, onda ima logike da trazite tu promenu... ili ako ste etnicki madjar cije ime i prezime jesu madjarski, osecate madjarsku kao svoju domovinu, onda i ok da trazite, a ne da vi prevodite svoja srpska imena i prezimena...

meni je to cist debilizam. promenis ime prvo sa nekim umetnutim Z, pa onda ime nije 'sistemu' pa ti izaberes neko tamo trece ime, a pri tome zaboravis onda da promenis i prezime :palm . i pri tom jos kazes: meni to nije vazno kako cu se zvati na papiru!!! PA ZASTO ONDA UOPSTE I MENJATI BILO STA!?

HAOS.


 
Odgovor na temu

domokun45
Nebojsa Markovic
System Admin
Ruma - Beograd

Član broj: 311923
Poruke: 19



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:01 - pre 130 meseci
@83sjm, hvala na odgovoru!

@delija_sever031, naravno, dobro sam razmislio Mislim, nisam ja neki veliki nacionalista pa da mi je ić završetak toliko bitan... Da jesam, verovatno nikad ne bih ni razmisljao o madjarskom drzavljanstvu. Nije mi moje prezime uopste bitno, cak ni ime, volim svoje ime i prezime, ali da mi je tako nesto na prvom mestu - nije. Da me sutra zena mojih snova pita da li bi ih uzeo njeno prezime, to bih uradio bez ikakve diskusije.

Na kraju krajeva, promena imena i prezimena je moguca u skoro svim drzavama, tako i u Srbiji i Madjarskoj, tako da ako bas promenim misljenje za 10 god, da moja deca moraju da imaju srpsko prezime, verovatno cu moci da uradim promenu.


Citat:
delija_sever031: Aleksandar Marković ce svejedno biti Aleksandar Markovic,dakle nije rec o kukicama,ovde ime ostaje isto,na madjarskom bi on bio Sandor Markovics a to vec nije ista stvar


E, to me zanima. Da li se radi posebno prilagodjavanje i imena, da li bi Nebojsa moglo ostati Nebojsa, ili oni dodeljulju neko drugo ime.



@Zole84, veliko hvala na odgovoru! Ma bas tako, ime i prezime su i meni zadnja rupa na svirali. Ko zna gde nas zivot odvede, i ko zna koliko cemo jos puta menjati prezimena i imena.
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:12 - pre 130 meseci
Citat:
delija_sever031:
Ja sam vec jednom pisao o tome i opet ponavljam,to jeste "fora" ali ne zaboravite da ako sa tim pasosem odete preko da zivite i radite vi vise ne mozete koristiti vase srpsko ime i prezime vec samo to madjarsko,jer tamo ste sa madjarskim pasosem a ne srpskim. E sad,ta fora malo moze komplikovati stvari jer zamislite kad krenete da sklapate ugovore i da se potpisujete,da vam se radjaju deca i slicno a vama tamo u sve papire ulazi madjarsko ime a ne srpsko:-)

Razmislite malo dalje od pukog menjanja imena iz fazona,ja sam prvi to hteo da uradim a onda mi bas nije zvucalo lepo u sta kasnije to moze da ode,da ostaje samo na tome sta ce pisati u pasosu ja bih prvi stavio komplet madjarsko ime:-)

Evo u praksi sta je sve moguce:
http://www.blic.rs/Vesti/Drust...-preti-iseljenje-iz-Svajcarske
Mada o tome bih voleo da cujem od onih koji su se vec iselili i zaposlili u EU.
Kako se to gleda kod imena u diplomi, vozackoj dozvoli itd... mislim na ta neslaganja...
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:27 - pre 130 meseci
Citat:
maaar:
dakle...

kakva je poenta menjanja imena - prezimena!?

samo u madjarskoj ce S citati kao Š!!! ako zelite tamo da se nastanite, onda ima logike da trazite tu promenu... ili ako ste etnicki madjar cije ime i prezime jesu madjarski, osecate madjarsku kao svoju domovinu, onda i ok da trazite, a ne da vi prevodite svoja srpska imena i prezimena...

meni je to cist debilizam. promenis ime prvo sa nekim umetnutim Z, pa onda ime nije 'sistemu' pa ti izaberes neko tamo trece ime, a pri tome zaboravis onda da promenis i prezime :palm . i pri tom jos kazes: meni to nije vazno kako cu se zvati na papiru!!! PA ZASTO ONDA UOPSTE I MENJATI BILO STA!?

HAOS.




Debilizam je da Vi tumačite nečije namere. Niti mi treba Vaše mišljenje niti bilo šta. Ne znam zašto dajete sebi za pravo da osuđujete bilo čije odluke? Ako Vi ne želite da menjate, to je Vaša stvar. Ako mi želimo ko ste Vi da Vama polažemo račune?

Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:32 - pre 130 meseci
@Zole84

zdrav razum samo.
nisam ja Vas prozvao. vec sam rekao uopsteno, a druga je stvar sto ste se Vi pronasli prozvanom.

Zovite se kako god Vi to hocete, ako Vama to Madjarska ili neke druge drzava to dozvole.

Inace, svi ce biti odusevljeni kad budu videli da u recimo vozackoj dozvoli koju je izdala Republike Srbija stoji ime Aleksandar Jovanovic npr,
a ta ista osoba ima pasos na ime AleksZandar Jovanovic ili nesto slicno - ima mnogo kombinacija :) . To ce biti bas lako objasniti u nekoj trecoj drzavi o cemu je rec :D .

a, da tu su i diplome - srednja skola, fax, master, razni sertifikati i slicno :) . mozda pozelite da nostrifikujete diplomu?
siguran sam da imate jos toga.... recimo auto, bankovni racuni, kreditne debitne kartice i tako dalje :D

u najmanju ruku ce biti uvek potreban neki dokaz - potvrda da je osoba promenila ime. i to naravno preveden po potrebi na srpski, eng, nemacki itd.

a moze da se desi i da neka super informisana sluzebnica i ne bude se bas snasla sa tim dodatnim papirom :).

SRECNO VAM BILO SA SVIM SLUZBAMA I UBEDJIVANJIMA SA LJUBAZNIM SLUZBENICAMA :)
 
Odgovor na temu

domokun45
Nebojsa Markovic
System Admin
Ruma - Beograd

Član broj: 311923
Poruke: 19



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:42 - pre 130 meseci
Citat:
maaar
a ta ista osoba ima pasos na ime AleksZandar Jovanovic ili nesto slicno - ima mnogo kombinacija :) .
a, da tu su i diplome - srednja skola, fax, master, razni sertifikati i slicno :) . SRECNO VAM BILO SA SVIM SLUZBAMA I UBEDJIVANJIMA SA LJUBAZNIM SLUZBENICAMA :)


Iskreno, to nije uopste problem, jer je to veoma mala razlika, Alekszandar ili Aleksandar... Isto kao i sto mi svi imamo diplome na prezime koje se zavrsava na ić. Svi koji konkurisu za drzavljanstvo moraju svakako da promene svoje prezime i da "izbrisu" ć, da li to znaci da sva dokumenta iz Srbije prestaju da vaze? Da li mislis da ce tamo nekog Nemca, Holanadjanina, Svedjanina da interesuje moja diploma koja je napisana na CIRILICI?

Ah, da, i kad smo vec kod menjanja, svi koji planiraju da se zapute u Norvesku, Svedsku, Dansku, bolje da odmah promene prezime u nesto sto zvuci Skandinavsko, najbolje da se zavrsava sa SEN. Jer dosta kompanije (ne sve, ali veliki procenat) ni ne cita vas CV ako vide neko ne-Skandinavsko prezime...

@Zole84, veliko hvala na odgovoru iz prve ruke!
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:44 - pre 130 meseci
[quote]maaar:
@Zole84

zdrav razum samo.
nisam ja Vas prozvao. vec sam rekao uopsteno, a druga je stvar sto ste se Vi pronasli prozvanom.

Zovite se kako god Vi to hocete, ako Vama to Madjarska ili neke druge drzava to dozvole.

Inace, svi ce biti odusevljeni kad budu videli da u recimo vozackoj dozvoli koju je izdala Republike Srbija stoji ime Aleksandar Jovanovic npr,
a ta ista osoba ima pasos na ime AleksZandar Jovanovic ili nesto slicno - ima mnogo kombinacija . To ce biti bas lako objasniti u nekoj trecoj drzavi o cemu je rec .

.....

Ne znam otkad je uopšteno ako se citiraju nečije reči na način na koji ste Vi uradili... No, na polemiku - the end.
Da se ne ponavljam, razloga je više za promenu, sve je samo ne hir. Proceduru sam objasnila zbog g-dina koji je postavio pitanje u vezi promene imena, čisto da zna nečije iskustvo. A meni diplome i k...i palci neće trebati u zemlji u koju (nadam se) idem kad uzmem pasoš. Apsolutno mi ništa odavde ne treba, i ne bojim se ničijih službenica posle 20 i kusur godina borbe sa ovim našim Micama Ubicama. Tako da... samo opušteno.

p.s. ne morate više dopunjavati Vaš post :P
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:45 - pre 130 meseci
@Zole84

Super, jer izgleda da Vi niste imali veceg kontakta van Srbije. Ocekujete onda iznenadjenja :D , stari fazoni sa sluzbama ali ovog puta ne u Srbiji :) .

Izvinjavam Vam se ako sam Vas uvredio na bilo koji nacin. Stavljam i ja tacku.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:49 - pre 130 meseci
@domokun45

Postovani, jedno slovo razlike u imenu - to pravno nije ista osoba ako nemate u tom momentu i dokaz kojim mozete da dokazete suprotno.

Isto mesto rodjenja, datum, prezime, ali razlika u imenu jedno slovo... moze da bude blizanac. Nije vam to nikad palo na pamet?
Da li tako nesto postoji? Sigurno.
Da li je cesto? Ne

Dakle, pravite samo komplikacije sa tim 'korekcijama' imena-prezimena.
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika01.09.2013. u 23:51 - pre 130 meseci
Bila sam već u EU, živela i radila, ali ovog puta dižem sidro za sva vremena ako da Bog i preko okeana. Tako da, jesam - imala sam iskustva u inostranstvu i nije to ništa svemirsko . Pozdrav i sa srećom svima koji nastavljaju borbu .
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.09.2013. u 00:42 - pre 130 meseci
Citat:
domokun45: Ali me zanima, da li je moguce ako se odabere opcija za ekvivalentno ime/prezime na madjarskom, da li je moguce da ja sam prilagodim kako meni odgovara? I ko/kako to prilagodjava madjarskom, da li ce biti Márkovity ili Markovity, Márkovics ili Markovics (citam vesti na index.hu, i dosta puta sam video da je Djokovic napisano kao Djokovics), da li ja mogu da izaberem da bude Márkovics?


Ako je izvod na cirilici onda vam prevodilac stavi kako hocete, pravilno je valjda Márkovity, i tako onda popunjavate i formular. Ako je izvod na latinici, onda vam ostaje Marković a popunjavate zahtev za promenu pa stavite kako želite, samo što će u svakom slučaju biti Markovic a ne Marković.

Inace u Srbiji mogu da se koriste manjinski jezici u licnim dokumentima, György ce biti György a ne Guorgu ili Djordje. No dobro kukica manje vise, verovatno je potresnije za nekoga ko zaista tamo zivi.
 
Odgovor na temu

domokun45
Nebojsa Markovic
System Admin
Ruma - Beograd

Član broj: 311923
Poruke: 19



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.09.2013. u 00:50 - pre 130 meseci
Citat:
maaar: @domokun45

Postovani, jedno slovo razlike u imenu - to pravno nije ista osoba ako nemate u tom momentu i dokaz kojim mozete da dokazete suprotno.

Isto mesto rodjenja, datum, prezime, ali razlika u imenu jedno slovo... moze da bude blizanac. Nije vam to nikad palo na pamet?
Da li tako nesto postoji? Sigurno.
Da li je cesto? Ne

Dakle, pravite samo komplikacije sa tim 'korekcijama' imena-prezimena.


Potpuno vas razumem!
Bankovni recuni, auto dozvola... Sve je to uglavnom nebitno, postoje neke zemlje koje priznaju nasu dozvolu, dok je kod nekih potrebno polagati bukvalno kao da i nemate dozvolu. Bankovni racuni, AFAIK, otvaraju se novi racuni tako da nikog ni ne interesuje gde ste imali racun i pod kojim imenom.

Siguran sam da bi moglo biti problema, ali iskreno nisam video nekog US/CAN kineza da je imao problema, a zvao se Wang Xiuying, pa je pri naturalizaciji promenio ime u John Smith....


@agora11, hvala!
 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.cust.tele2.at.



+583 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika02.09.2013. u 06:22 - pre 130 meseci
Imace problema onaj ko ima fakultetsku diplomu pod drugim imenom ... Vozacka dozvola nije bitna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3921543 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.