Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20460 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.57.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 21:49 - pre 156 meseci
Ako ECDL polako postaje javni interes i upisuje se u radne knjizice kao nivo kvalifikacije, mali je korak da bude obavezan pri zaposljavanju. Sto bi bilo cudno da za neke profile zanimanja CCNA bude obavezan. Ja redovno pratim oglase za US DoD (Americko ministarstvo odbrane) na projektima sirom sveta pa polako Cisco postaje obavezujuci sertifikat za svakoga ko bi da dobije posao u tom sektoru. To sutra moze postati NATO standard, a onda je mali korak da sve firme koje pruzaju bilo kakvu uslugu, bilo kojoj clanici NATO u tom sektoru moraju imati zaposlene sa tim sertifikatom. Ja sam uzeo CCNA onako bezveze, vi ste se uhvatili odma za to, ko corav za stap.
 
Odgovor na temu

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 22:05 - pre 156 meseci
i da vas podsetim:

Odavno sam primetio jednu pojavu na nasim prostorima,
a to je da kad god smislim genijalan plan kako da zajasem majstore , odredjeni negotivni elementi se protive.

Zasto?
Zasto mi ne date, da vam posočim da vas organizujem, uesnafim, sertifikujem i onda vi i ja ne radimo nista a para samo kaplje:
Sertifikivacemo sve lenjivce, neznalice, nazovimajstore i prevarante jer onima koji znaju da popravljaju bojlere, pegle i ves masine sertifikat i ne treba, oni vec rade
a to nam ne treba.
Elem, tako sertifikovani ima da se uesnafimo, niko nece moci da radi samo mi.
Posto mi ne znamo da radimo narod placati samo naš Advice, znaci samo zvaka nista rad, na taj nacin razvijamo tehnicku kulturu na Balkanu.
Ovo sa Advice sam genijalno smislio jer savet nam niko nece platiti ali za Advice ima da stoje u redovima da plate.
Imamo i moralnu podrsku od Les... pardon iz Les kovca. Oni su iskusni, odavno su izmislili deljenje sa nulom, culi ste za onog malog.
Ja cu sve da prezentujem u Excelu.
Posle prve Excel prezentacije i Moje statisticke obrade Soros ce odmah da istovari par miliJona evra (pravo Meni u buljiu, Ja sam jedini Expert medju vama) vi samo opusteno.
Ja uzimam sve miliJone, vama nista, ako se bunite odmah zovem DoD da dodje da vam se nahebe keve.
Ja sam DoD izvadio iz gomana kad sam im dao Advice i odmah su kao sto znate thanks to My Advice resili sve probleme u Iraku i Afganistanu.

Ja sad moram hitno u NASA, pokvario im se WC na International Space Station a samo ja imam sertifikat za taj ISS WC.
Zaradicu jos 200k dolara za pet minuta dok vi razmisljate.

Samo da dodam, u toku je sertifikacija Bugara i ostalih buducih EU kandidata, to cu sve da zavrsim bez puno muke, samo mi je Tetovo bol u dupetu,
tamo ima love ko blata, tako blizu a tako daleko, al ne smem ni da prismrdim u Western Macedonia,
zato se obracam vama.

 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.masko.rs.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 22:11 - pre 156 meseci
Citat:
Ja sam uzeo CCNA onako bezveze, vi ste se uhvatili odma za to, ko corav za stap.


Pa ti si ga spomenuo i grcevito se boris da dokazes kako je bitan, iako je realno bezznacajan entry level cert koji veoma podlozan majmunisanju tokom pripreme za polaganje istog.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.57.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 22:25 - pre 156 meseci
Citat:
pri3rak: Pa ti si ga spomenuo i grcevito se boris da dokazes kako je bitan, iako je realno bezznacajan entry level cert koji veoma podlozan majmunisanju tokom pripreme za polaganje istog.


I polaganje vozackog ispita je jako podlozno kako tokom priprema, tako i tokom polaganja, pa je opet dokaz da imas osnovna teoretska i prakticna znanja da upravljas automobilom.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.masko.rs.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 22:52 - pre 156 meseci
Uz simbolicnu razliku da sa vozakom bez problema ostvarujes pravo na upravljanje vozilom, a sa CCNA bez problema ostvaris samo brisanje pozadinskog predela.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.57.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 22:55 - pre 156 meseci
Citat:
payge: i da vas podsetim:

Odavno sam primetio jednu pojavu na nasim prostorima,
a to je da kad god smislim genijalan plan kako da zajasem majstore , odredjeni negotivni elementi se protive.

Zasto?
Zasto mi ne date, da vam posočim da vas organizujem, uesnafim, sertifikujem i onda vi i ja ne radimo nista a para samo kaplje:
Sertifikivacemo sve lenjivce, neznalice, nazovimajstore i prevarante jer onima koji znaju da popravljaju bojlere, pegle i ves masine sertifikat i ne treba, oni vec rade
a to nam ne treba.
Elem, tako sertifikovani ima da se uesnafimo, niko nece moci da radi samo mi.
Posto mi ne znamo da radimo narod placati samo naš Advice, znaci samo zvaka nista rad, na taj nacin razvijamo tehnicku kulturu na Balkanu.
Ovo sa Advice sam genijalno smislio jer savet nam niko nece platiti ali za Advice ima da stoje u redovima da plate.
Imamo i moralnu podrsku od Les... pardon iz Les kovca. Oni su iskusni, odavno su izmislili deljenje sa nulom, culi ste za onog malog.
Ja cu sve da prezentujem u Excelu.
Posle prve Excel prezentacije i Moje statisticke obrade Soros ce odmah da istovari par miliJona evra (pravo Meni u buljiu, Ja sam jedini Expert medju vama) vi samo opusteno.
Ja uzimam sve miliJone, vama nista, ako se bunite odmah zovem DoD da dodje da vam se nahebe keve.
Ja sam DoD izvadio iz gomana kad sam im dao Advice i odmah su kao sto znate thanks to My Advice resili sve probleme u Iraku i Afganistanu.

Ja sad moram hitno u NASA, pokvario im se WC na International Space Station a samo ja imam sertifikat za taj ISS WC.
Zaradicu jos 200k dolara za pet minuta dok vi razmisljate.

Samo da dodam, u toku je sertifikacija Bugara i ostalih buducih EU kandidata, to cu sve da zavrsim bez puno muke, samo mi je Tetovo bol u dupetu,
tamo ima love ko blata, tako blizu a tako daleko, al ne smem ni da prismrdim u Western Macedonia,
zato se obracam vama.


Miss Piggy, dzabe se ti trudis i proganjas me, ne mogu ti uzvratiti ljubav. Mozda si ti glana faca u Mapet sou, ali ostaces usamljena u ovom serijalu.
 
Odgovor na temu

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima29.07.2011. u 23:24 - pre 156 meseci
Debelice, vodjo nas jedini,
zar se tako obraca svojim sledbenicima :(

Nista ti ne brini,
sve bitno sto si istovario na forumu uredno je prevedeno i mailovi su otisli to whom it may concern.
U svrhu skidanja kilograma, izgledas debo ko svinja, igraces ti dodole ispred DoD-a.


edit:
zaboravih da ti pozelim: Laku Noc

Tyomnaya noch', tol'ko puli svistyat po stepi...

;)




[Ovu poruku je menjao payge dana 30.07.2011. u 01:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.20.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima30.07.2011. u 01:35 - pre 156 meseci
Citat:
payge
zaboravih da ti pozelim: Laku Noc



Hvala Piggy, ali dzabe se trudis da budes fina.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima30.07.2011. u 01:58 - pre 156 meseci
Citat:

Ako ECDL polako postaje javni interes i upisuje se u radne knjizice kao nivo kvalifikacije, mali je korak da bude obavezan pri zaposljavanju


Ti si debelo pobrkao pojmove...

To mozda u nekim drzavnim sluzbama neko nesto moze zakonski da propisuje kao minimum, kao i za mali broj specijalno regulisanih zanimanja (lekari i sl...)... Pa cak i to sto je nametnuto tu zakonom mogu da budu iskljucivo kvalifikacije koje se mogu steci na vise mesta i iza kojih stoje ili drzave ili neprofitni entiteti, a ne neki privatni sertifikati i slicne gluposti.

A u privatnom sektoru (osim u izuzetnim slucajevima - pomenuh lekare vec jednom) je bilo kakvo nametanje takvih stvari apsolutno nezamisliva stvar u bilo kojoj civilizovanoj zemlji.

To sta je potrebno od znanja/zvanja je stvar poslodavca i nikog drugog. Naravno da svaki normalan poslodavac postavlja uslove za pozicije koje oglasava, tako da mu aplikanti rade posao i zadovolje zahteve, a ne kako bi zadovoljio nekakva udruzenja koga god.

Ako poslodavac smatra da aplikant mora imati nekakav sertifikat - njegova stvar. Ako ne smatra, bilo bi totalno besmisleno primorati poslodavca da zahteva nesto sto on smatra za nepotrebno.

A Cisco moze nesto da nametne samo nekoj teskoj banana drzavi. Mislim da je cak i Srbija prilicno daleko od banana-nivoa koji bi bio neophodan da tako nesto prodje.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.16.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 12:45 - pre 155 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ti si debelo pobrkao pojmove...

To mozda u nekim drzavnim sluzbama neko nesto moze zakonski da propisuje kao minimum, kao i za mali broj specijalno regulisanih zanimanja (lekari i sl...)... Pa cak i to sto je nametnuto tu zakonom mogu da budu iskljucivo kvalifikacije koje se mogu steci na vise mesta i iza kojih stoje ili drzave ili neprofitni entiteti, a ne neki privatni sertifikati i slicne gluposti.

A u privatnom sektoru (osim u izuzetnim slucajevima - pomenuh lekare vec jednom) je bilo kakvo nametanje takvih stvari apsolutno nezamisliva stvar u bilo kojoj civilizovanoj zemlji.

To sta je potrebno od znanja/zvanja je stvar poslodavca i nikog drugog. Naravno da svaki normalan poslodavac postavlja uslove za pozicije koje oglasava, tako da mu aplikanti rade posao i zadovolje zahteve, a ne kako bi zadovoljio nekakva udruzenja koga god.

Ako poslodavac smatra da aplikant mora imati nekakav sertifikat - njegova stvar. Ako ne smatra, bilo bi totalno besmisleno primorati poslodavca da zahteva nesto sto on smatra za nepotrebno.

A Cisco moze nesto da nametne samo nekoj teskoj banana drzavi. Mislim da je cak i Srbija prilicno daleko od banana-nivoa koji bi bio neophodan da tako nesto prodje.


Ta tvoja prica moze da prodje ovde na forumu, mozda u nekim sektorima IT-a i mozda kod nekih sto prodaju semenke.
Ja sam radio u tri velike Americke kompanije koje su privatne. Sve tri i jos nekoliko manjih "subcontractor" kompanija je klijent uslovio da za obavljanje odredjenih poslova, zaposlenici ovih kompanija moraju imati tacno odredjene sertifikate. Te sertifikate izdaje tacno odredjeno udruzenje i ne mozes dobiti posao ako nemas taj sertifikat. Da pojasnim ovima kojima treba da se crta.
Za bilo koji posao u IT department-u minimum je A+ ili Network+, makar i samo kabal vukao i zid stemovao, a tacno se zna ko izdaje te sertifikate. Mozes biti ne znam kakav genije za kompjutere ili informatiku, bez ovih sertifikata nema posa.
Meni kao poslovodji u electrical department-u treba Americki ili Engleski sertifikat, a tacno se zna gde i kako se dobija, mozes imati dva elektro fakulteta zavrseno, ako nemas taj sertifikat, nema posla. Kad te kompanije to postave kao svoj standard, onda je mali korak da to pocnu da slede i manje kompanije.
Ja mislim da ti jako dobro razumes sta ja pricam, ali mozda nemas odredjenu kvalifikaciju (znanje ti ne osporavam), pa ti se to ne svidja i zato si protiv toga.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 12:55 - pre 155 meseci
Citat:
konislav
Ja mislim da ti jako dobro razumes sta ja pricam, ali mozda nemas odredjenu kvalifikaciju (znanje ti ne osporavam), pa ti se to ne svidja i zato si protiv toga.


Ti i ja se nikako ne razumemo, pa je malo besmisleno da se spustamo na ovaj nivo vec sada.

Nemam ja apsolutno nista protiv da kompanije traze kakve god kvalifikacije smatraju da su potrebne za posao za koji im treba nova radna snaga.

Samo to treba da bude u iskljucivoj nadleznosti tih kompanija, a ne drzave ili nekakvih saveta, esnafa i sl...

Kapiras?

Dakle, kada smo to razjasnili, nadam se da ti je jasno zasto tvoj komentar koji sam citirao potpuno otpada. Da ne pricam o tome da je potpuno irelevantno sta ja mislim o tome posto, hvala bogu, drustva su te stvari vec uredila i to radi sasvim kako treba... Tako da ja ne bih nista da menjam tu ;-)

Primera radi - ako neka kompanija trazi PhD za neku poziciju, ili neki sertifikat, ili nesto 50-to... naravno da je to njeno pravo, i tako i treba da bude posto je neko u toj firmi procenio da je to odgovarajuca kvalifikacija/znanje za taj posao - poslodavac zna najbolje sta mu treba. Ako ne zna, propasce mu firma - i tako i treba da bude, zato sto je firma sama odgovorna za svoje postojanje i ne treba niko da joj bude dadilja.

Naravno da postoji mali broj stvari koje su strogo regulisane, zato sto drustvo smatra da je u interesu bezbednosti i zdravlja tog drustva da to bude tako - zato pozicije lekara, arhitekte, pilota i sl.. zahtevaju strogo regulisane kvalifikacije i cesto polozene dodatne ispite ako se radi o stranoj kvalifikaciji jer od njihovog rada zavise tudji zivoti....

Ali ogromna vecina drugih poslova u privredi jednostavno nema i ne treba da ima takve zahteve zato sto bi takve regulacije samo stetile privredi a ne bi donele nikakve bitne prednosti (osim naravno, kliki koja je formirala nekakva udruzenja u nekom sektoru).

Prema tome, ne treba izmisljati nikakvu rupu na saksiji - firme ce vec same proceniti sta im treba za radna mesta. Ako su lose procenile, bice sahranjene od strane drugih firmi koje su imale bolju procenu.

Bas kako i treba da bude.

Prema tome, nema sta tu da se dira - posto nista nije pokvareno.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.16.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 13:44 - pre 155 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:  Ako ne zna, propasce mu firma - i tako i treba da bude, zato sto je firma sama odgovorna za svoje postojanje i ne treba niko da joj bude dadilja.



Sve mogu da razumem i nekako i da se slozim, ali u ovom delu lezi kljuc naseg neslaganja.

Puno puta firma (njeno rukovodstvo) nije svesna posledica svojeg ne znanja ili zlonamerno ide na varijantu da proba da uradi posao, pa sta bude. Puno puta, radi vece isplatljivosti posao odradi lose. Takodje dobar deo klijenta ili korisnika usluge nije svesna stetnosti loso uradjenog posla ili radi trenutne koristi ne sagleda realno kvalitet uradjenog posla. Tu je uloga drzave da se umesa i postavi standarde i minimalne kvalifikacije potrebne za obavljanje poslova.
Skolski primer su gradjevina na Ex-Yu prostorima. Dozvoljeno je da se svako bavi grdjevinom, svako moze da zida i dobili smo strasno nizak kvalitet proizvoda. Sad polako (bar ovde u Makedoniji) drzava pocinje da se mesa u taj posao i da postavlja standarde ko i kako moze da se bavi grdjevinskim poslovima.
Evo uzecu primer Nemacke, prosetaj malo i raspitaj se da li neko tamo moze da se bavi zanatskim poslovima bez potrebnih licenci, koje opet izdaje tacno odredjeno udruzenje. Ja sa mojim Bugarskim everenjima (sertifikatima) mogu da nesmetano obavljam praksu u Nemackoj jer su priznati od Nemacke zanatske komore, ali ne mogu da radim u Engleskoj u kojoj sam morao da polazem ispit takodje pred njihovim udruzenjem zanatlija. Moje formalno obrazovanje je jos iz SFRJ i niko ga ne osporava, radni staz 9iskustvo) je to koje imam i niko ga ne osporava, ali zavisno od drzave ja moram da ponovo potvrdjujem svoje znanje.
Ako idemo tvojom logikom onda bi situacija bila sledeca: ja cu doci u Nemacku, registrovacu posao i krenuti da radim, ako ne radim dobro propascu, ako radim dobro to je to. Ali ne ide tako, ja moram potvrditi svoje znanje pred nadleznom komisijom koja nije drzavna vec esnafska, pa tek odna izlazim na trziste, sto opet ne garantuje da necu propasti, samo bi propast sad bio zbog lose poslovne politike, a ne zbog neznaja obavljanja samog posla. jednotavno drzava ne dozvoljava da trziste (klijent) ocenjuje da li sam ja ispravno postavio instalaciju.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 14:54 - pre 155 meseci
@Konislav
To o cemu ti pricas se odnosi na poslove koje moze da obavlja svako ko kroz neko skolovanje nauci odredjene principe i sheme koje se dalje implementiraju u praksi bez nekih problema.Masa ljudi zavrsava neke elektrotehnicke i masinske skole,nauce sheme kako se povezuju zice ili proracuna neki zupcanik ili...obracuna neki porez u excelu,sta ja znam. Posto takve mase ima dosta,onda trziste pokusava da izdvoji pojedince koji ce da uzmu neko vece parce kolaca,jer jednostavno nema za sve. Pa se pametni dosete da osnuju udruzenja,komore,nazovi kako hoces i uticu na drzavu da prizna samo njihovo udruzenje,a ne ono konkurentsko ili nedajboze solere koji nece da plate harac guzonjama u udruzenju. Kad to uspeju,onda izmisljaju kojekakve sertifikate da odbrane svoju elitu od profanih. Na to se prirodno nakace i pijavice u vidu (opet) udruzenja koje izdaju te certifikate,pa onda to sve treba dobro izreklamirati - postoje i tu neka...bljuv.

Krajnji rezultat svega toga je astronomska cena za krajnje korisnike usluga. Hocu da zamenim sijalicu u firmi?Dva minuta posla,cena kostanja-nista brate,u cemu je problem da se zameni sijalica. Ali neeeee,ne mozes sam nego mora da dodje neko sa certifikatom. Do kojih to ekstrema moze da ide pokazuje primer mog prijatelja koji ima gradjevinsku firmu i koji je morao da placa obuku za svoje radnike za bezbedan rad na skeli 500 e po coveku.Za neki bezvezan papir koji ne dokazuje nista,osim da njegova firma moze da plati i da ce da ostane na trzistu,a neki drugi ne mogu. Tako se stvara vestacka konkurencija koja na kraju ubija trziste i te posledice svi osecaju.

Ako sam ja potrosio 30 e i dva dana da resim problem firmi,za koji su neki sa nekom licencom trazili 5000 i dva meseca rok(posto su,jelte,prezauzeti kao ovlascena firma sa licencom i sertifikatom),da li moje reference koje me prate u vidu dobre reputacije,ali bez ikakvog papira ponistavaju njihove reference u vidu sarenih papira sa pecatima? Na svu srecu da,posto u je u realnom svetu jos uvek bitniji dobro obavljen posao od prenemaganja sa sarenim papirima.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 15:35 - pre 155 meseci
Nametanje sertifikata se forsira u djelatnostima kod kojih nekvalitet i nestrucnost mogu izazvati vece materijalne stete, fizicke povrede i smrt trecih lica, van onih koji ugovaraju posao.

Ne moze servis aviona i vozova da obavlja firma ciji radnici nemaju odgovarajuce sertifikate jer ako ne urade posao kako treba, ne radi se samo o tome da ce neka firma propasti nego ce i izginuti nevini ljudi.
Sertifikat naravno ne garantuje kvalitet, ali povecava vjerovatnocu za isti, i namece standard i protokole uposljavanja, u protivnom bi svako mogao zaposljavati svakoga bez polaganja ikakvih racuna ikome za svoje izbore/promasaje.

Ako aerodrom A naruci od firme B da mu izradi softwer za kontrolni toranj aerodroma, normalno je da ce se drzava interesovati za strucnost firme B i traziti sertifikate.

Sa druge strane, ako neki modni studio A naruci od neke firme B da mu umrezi kancelarije, nikog treceg nije briga - niti treba da ga je briga - da li u firmi B rade sertifikovani umrezivaci ili heklaci goblena...
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 16:12 - pre 155 meseci
Citat:
Nametanje sertifikata se forsira u djelatnostima kod kojih nekvalitet i nestrucnost mogu izazvati vece materijalne stete, fizicke povrede i smrt trecih lica, van onih koji ugovaraju posao.

Ovo uopste nije sporno i ovde certifikati samo potvrdjuju prethodno dokazano znanje i iskustvo,a ne prethode mu kao uslov za pocetak obavljanja posla.Drugim recima,ti mozes da zamenis motor na avionu i bez certifikata,ali samo imalac istog moze da potpise radni list. Njegova plata i ostale privilegije su vece,ali je nemerljivo veca i odgovornost. To sto on ima i nije certifikat,nego licenca koja se moze izgubiti. To je nesto drugo.
Normalno je da firma sa vise licenciranih inzenjera koji imaju pravo da potpisu projekat pre dobija posao od neke sa samo jednim. Ali ako meni treba da neko otkuca neki rad u Wordu i odstampa ga,bas me zabole da li ima ECDL.A ako i ima i pored toga napravi neku brljotinu,taj ECDL certifikat mu niko nece oduzeti. Beznacajna stvar u svakom pogledu.
Gomila tih certifikata je na trzistu validna kao i certifikat lika iz ove teme http://www.elitemadzone.org/t433682-0#2912321 .Tuzno je kad poverujes da te parce papira ili krpe izdize iznad ostalih.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 17:18 - pre 155 meseci
Nikog sertifikat ne izdize iznad ostalih.
Sertifikat je samo jedan parametar koji je u nekoj korelaciji sa onim ko ga ima i djelatnoscu za koji doticni ima sertifikat.
Ta korelacija ne mora biti dokaz kvaliteta i znanja, ali cesto jeste.

Ako neki neuro-hirurg ima diplomu da je zavrsio medicinski fakultet i diplomu da je zavrsio specijalizaciju za neuro-hirurgiju to uopste ne mora da garantuje da on to izvrsno poznaje i radi, ali najcesce garantuje da to ipak obavlja dovoljno dobro da bi mogao dobiti tu diplomu.

Sad, da li to kome sta znaci ili ne, na njemu je da odluci.
Probaj ti sam da se sjetis koliko ljudi u svom zivotu poznas, a da im je slijepo crevo operisao neko ko nije zavrsio medicinski fakultet ili da su popravljali zube kod nekog ko nije zavrsio stomatoloski fakultet.

Citat:
morihei ueshiba: Drugim recima,ti mozes da zamenis motor na avionu i bez certifikata,ali samo imalac istog moze da potpise radni list.

U stvarnom svijetu (iz cega izuzimamo drzavne firme koje zaposljavaju radi zaposljavanja rodjaka) niko nece zaposliti covjeka samo da bi potpisivao papire. Jos nisam cuo za zanimanje: sertifikovani potpisivac papira.
Ako neko i potpisuje, onda prvo i pregleda i uvjeri se u kvalitet posla, pa onda potpise. A da bi znao sta da pregleda i da li je to dobro, potrebno je da ipak ima neko znanje. A da se ne bi na svakom cosku povazdan po radnim halama, kancelarijama, hotelima, restoranima, avionima, brodovima,... obavljala testiranja, ispitivanja i provjeravanje radnika - izmisljene su skole, kursevi, diplome, sertifikati, potvrde i ostalo. Ne garantuju nista 100% u pojedinacnim slucajevima, ali tu se i ne radi o pojedinacnim slucajevima nego o statistici.

Statistika ti ne garantuje da ako uzmes jednog crnca i jednog bijelca da ce crnac 100% biti brzi na 100m, ali se skoro sa 100% sigurnoscu mozes osloniti na to da ako taj eksperiment ponovis vise puta sa razlicitim ljudima - da ces imati vise brzih crnaca.
Tako je i sa sertifikatima: ne garantuju nista, ali ti povecavaju vjerovatnocu boljeg izbora.

Ako se avion srusi jer motor nije bio dobro zamjenjen: - ili ce puci onaj ko je potpisao i navodno pregledao, ili ce puci onaj ko mu je izdao sertifikat, tako da se ipak svi trude da odrade posao kako treba: i skola i potpisivac. Sertifikat je jednostavno feedback mehanizam koji ipak forsira odredjeni kvalitet. Bez zahtjevanja sertifikata niko ne bi odgovarao nizasta i sef firme bi mogao uposliti dva mesara da zamjene motor na avionu i da pri tome ne snosi nikakvu odgovornost za eventualnu stetu.

Naravno, uvijek treba drzati u perspektivi da za odredjene poslove nikog sem onog cije su pare u pitanju ne treba biti briga za sertifikate, a tako i jeste u praksi.

Citat:
Odin D.: ...ako neki modni studio A naruci od neke firme B da mu umrezi kancelarije, nikog treceg nije briga - niti treba da ga je briga - da li u firmi B rade sertifikovani umrezivaci ili heklaci goblena...
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima31.07.2011. u 18:38 - pre 155 meseci
Ja pravim razliku izmedju certifikata(diplome) i licence. Diploma je potvrda da je neko savladao odredjene vestine i da je sposoban da ih primeni u konkretnom slucaju. Licenca je potvrda da je taj neko pravno odgovoran za izvrseni posao. Certifikat ti niko ne moze oduzeti,licencu moze.
U jednom broju zanimanja neophodna je licenca za obavljanje posla. Tu licencu izdaju ozbiljna strukovna udruzenja ili drzavni organi. Niko pametan ne zeli da rizikuje da izgubi spor na sudu zato sto je angazovao za savetnika advokata koji nije clan komore - clanstvo u komori povlaci odredjene obaveze i ako ih se advokat ne pridrzava moze biti iskljucen,sto je jasan znak za klijente da ga ne pitaju ni za savet. Slicno je sa lekarskom komorom. Drzava izdaje licencu za obavljanje posla profesionalnog vozaca u drumskom,avio i zeleznickom saobracaju. Ti mozes da se skolujes u nekim slucajevima u privatnoj reziji,ali ispit za licencu polazes pred drzavnim organima. I to su sve poslovi gde svaka greska i nestrucnost dovodi u pitanje zdravlje ljudi,imovinu itd.

Problem nastaje kada privatna udruzenja u raznim oblastima hoce da se ponasaju monopolisticki zbog zauzimanja bolje pozicije na trzistu,te pocnu da izdaju razne diplome i certifikate,a pomocu raznih metoda uticu na zakonodavne organe da donesu propise u njihovu korist,tako da u jednom trenutku svi moraju da se obrate tom udruzenju za dobijanje neke potvrde da bi uopste mogli da pocnu da rade,sto u nekim slucajevima iziskuje troskove koje pocetnici ne mogu da podnesu.Ako i uspeju da dodju do svih tih besmislenih potvrda,troskove ce uracunati u svoje usluge koje placa krajnji korisnik. I tu nastaje jedna inflacija diploma,kao i birokratije po tim udruzenjima koja odredjuje ko je podoban za dobijanje diplome,certifikata ili uverenja,kako god to nazvali. Negde je dovoljno samo platiti zahtevanu sumu,negde treba i neko znanje da se pokaze,a negde ti sve to nije dovoljno ako birokrate procene da si opasnost po njihov biznis.

Cela ova prica samo je na prvi pogled lokalizovana na neke male privatnike,elektricare,vodoinstalatere itd. Ali je u stvari zapanjujuce koliko se takva politika popustanja interesnim grupama odrazava na sve oblasti zivota.
Btw,u zivotu sam polagao ne znam ni ja vise koliko raznih certifikata koji su mi trebali za razne stvari,od cega bar 3/4 pred drzavnim komisijama. Uglavnom je sve to bila sprdnja od ispita i cisto mlacenje love od strane isto tako ovlascenih/certifikovanih ispitivaca koji su igrom slucaja zaseli na te jasle i bas im je lepo.I meni bi bilo,da mi se ne gadi malo to sve,pa sam odbio jednu takvu ponudu i ne kajem se. Zdravlje mi ne dozvoljava,imam slab stomak za parazite.


[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 31.07.2011. u 19:51 GMT+1]
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.23.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima01.08.2011. u 00:42 - pre 155 meseci
Citat:
morihei ueshiba: @Konislav
To o cemu ti pricas se odnosi na poslove koje moze da obavlja svako ko kroz neko skolovanje nauci odredjene principe i sheme koje se dalje implementiraju u praksi bez nekih problema.Masa ljudi zavrsava neke elektrotehnicke i masinske skole,nauce sheme kako se povezuju zice ili proracuna neki zupcanik ili...obracuna neki porez u excelu,sta ja znam. Posto takve mase ima dosta,onda trziste pokusava da izdvoji pojedince koji ce da uzmu neko vece parce kolaca,jer jednostavno nema za sve. Pa se pametni dosete da osnuju udruzenja,komore,nazovi kako hoces i uticu na drzavu da prizna samo njihovo udruzenje,a ne ono konkurentsko ili nedajboze solere koji nece da plate harac guzonjama u udruzenju. Kad to uspeju,onda izmisljaju kojekakve sertifikate da odbrane svoju elitu od profanih. Na to se prirodno nakace i pijavice u vidu (opet) udruzenja koje izdaju te certifikate,pa onda to sve treba dobro izreklamirati - postoje i tu neka...bljuv.

To je jedini nacin da se odvoje oni sa visim nivoom znanja od onih sa nizim.

Krajnji rezultat svega toga je astronomska cena za krajnje korisnike usluga. Hocu da zamenim sijalicu u firmi?Dva minuta posla,cena kostanja-nista brate,u cemu je problem da se zameni sijalica. Ali neeeee,ne mozes sam nego mora da dodje neko sa certifikatom. Do kojih to ekstrema moze da ide pokazuje primer mog prijatelja koji ima gradjevinsku firmu i koji je morao da placa obuku za svoje radnike za bezbedan rad na skeli 500 e po coveku.Za neki bezvezan papir koji ne dokazuje nista,osim da njegova firma moze da plati i da ce da ostane na trzistu,a neki drugi ne mogu. Tako se stvara vestacka konkurencija koja na kraju ubija trziste i te posledice svi osecaju.

Ja to posmatram malo drugacije. Neko je radio, razmisljao i osmisljavao sve moguce mere zastite od mogucih nesreca pri radu na skeli. Onda je to svoje znanje predstavio u jedan obrazovan proces, a kroz nastavu ce to znanje biti preneseno onome kome najvise treba, a to su radnici na skeli. Tim znanje radnici stite sebe od povreda ili smrti, poslodavcu donose veci profit jer nema zastoja na gradilistu. Drugo, sad je odgovornost kod povredjivanja jednim velikim delom prenesena na radnike, jer oni vise ne mogu da se pozivaju na neznanje ili neiformiranost. To sto neko nije mario o onome sto se govori na predavanju, to je njegov problem. Medjutim nikako ne mozemo reci da je glupo da se radnici obrazuju o merama zastite.
Po pitanju cene takodje ne vidim sta je tu sporno. Tvoj prijatelj ima gradjevinsku firmu, to je dobar biznis, njegovi radnici njemu prave dobre pare, tom nastavom (treningom) oni postaju jos produktivniji, imaji manje povreda, manje bolovanja itd. Ako je kompanija sa dobrim merama zastite i sa minimalnim brojem povreda, onda ce sutra osiguranje za tu kompaniju da bude jeftinije, sto znaci da tvoj prijatelj profitira na tom treningu. Ako je tako, a sigurno je tako, onda je normalno da tvoj prijatelj plati nekome ko je sve to osmislio, sistematizovao i kroz jedan eukativan proces napravio prakticno dostupnim radnicima sa nizim obrazovanjem.
Koliko sam ja mogao da razumem po tebi je dodatno obucavanje radnika nepotreban posao. Ako nisam razumeo, pa smatras da je obucavanje radnika dobra stvar, onda ne vidim logiku da neko nekome prenosi nekava znanja i vestine bez nadoknade.


Ako sam ja potrosio 30 e i dva dana da resim problem firmi,za koji su neki sa nekom licencom trazili 5000 i dva meseca rok(posto su,jelte,prezauzeti kao ovlascena firma sa licencom i sertifikatom),da li moje reference koje me prate u vidu dobre reputacije,ali bez ikakvog papira ponistavaju njihove reference u vidu sarenih papira sa pecatima? Na svu srecu da,posto u je u realnom svetu jos uvek bitniji dobro obavljen posao od prenemaganja sa sarenim papirima.


Tvoje reference koje te prate u vidu dobre reputacije bez ikakvog papira, ne ponistavaju njihove reference. Zasto?
Ti nicim nisi pokazao da oni nemaju znanje adekvatno papirima koje imaju. Ti si samo pokazao da imas odredjeni nivo znanja koji odgovara vrsenju posla koji vrse i oni, medjutim to ne znaci da i oni ne bi zavrsili taj posao, tako da njihove licence nisu sareni papiri. Takodje ne vidim nista sporno da neko odredi cenu svom radu adekvatnu ulozenom trudu, vremen i novcu u sticanje tih sertifikata. Pa taj neko je ulagao u te licence upravo zbog toga da se razlikuje od onoga koji nema te licence i da bi sebi obezbedio vece prihde, ti si to vec elaborirao u prvom pasusu.
Meni ovoo lici koa kad bi sad neko bez vozacke dozvole uzeo da vozi, onda uspeo da putnike preveze bezbedno od tacke A do tacke B, a posle dosao da nam objasnjava kako je polaganje vozackog ispita glupost, jer je on i bez vozack dozvole uspeo da zavrsi posao prevozeci bezbedno putnike.
Sta bi bilo da si kojim lucajem izazvao vecu stetu time sto si radio posao nelicenciran, ko bi trebao da snosi posledice.
Takodje ne vidim logiku sta si time pokazao i kome. Pokazao si da imas znaje koje vredi 5000 evra, ali ga ti prodajes za 30. Ne razumem sta si time dobio, da li si postao alfa muzjak, da li dobio povisicu ili unapredjenje, nikad nisam mogao da razumem ulaganje truda i znanja bez materijalne koristi.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.masko.rs.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima01.08.2011. u 00:52 - pre 155 meseci
Citat:
Sta bi bilo da si kojim lucajem izazvao vecu stetu time sto si radio posao nelicenciran, ko bi trebao da snosi posledice.

Sa vozackom kako tako imas nekakvu (kakvu god) potvrdu da si normalan u elementarnim okvirima (pregled kod psihologa je obavezan), ni sa jednim od sertifikata to nemas Ko ce snositi posledice ako kao licencirani sajko napravis stetu?

Citat:
Takodje ne vidim logiku sta si time pokazao i kome. Pokazao si da imas znaje koje vredi 5000 evra, ali ga ti prodajes za 30.

Uveo si pretpostavku da neko znanje vredi 5k Ono vredi 5k samo ako se obavi transakcije, pre toga je to samo hipoteza.Mozes ziveti u ubedjenju da tvoje usluge vrede i milionce ali ako je to milionce bilo gde sem u tvom dzepu ona ti tvrdnja ima problem.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.23.*



+228 Profil

icon Re: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima01.08.2011. u 01:02 - pre 155 meseci
Citat:
morihei ueshiba: Ovo uopste nije sporno i ovde certifikati samo potvrdjuju prethodno dokazano znanje i iskustvo,a ne prethode mu kao uslov za pocetak obavljanja posla.Drugim recima,ti mozes da zamenis motor na avionu i bez certifikata,ali samo imalac istog moze da potpise radni list. Njegova plata i ostale privilegije su vece,ali je nemerljivo veca i odgovornost. To sto on ima i nije certifikat,nego licenca koja se moze izgubiti. To je nesto drugo.
Normalno je da firma sa vise licenciranih inzenjera koji imaju pravo da potpisu projekat pre dobija posao od neke sa samo jednim. Ali ako meni treba da neko otkuca neki rad u Wordu i odstampa ga,bas me zabole da li ima ECDL.A ako i ima i pored toga napravi neku brljotinu,taj ECDL certifikat mu niko nece oduzeti. Beznacajna stvar u svakom pogledu.
Gomila tih certifikata je na trzistu validna kao i certifikat lika iz ove teme http://www.elitemadzone.org/t433682-0#2912321 .Tuzno je kad poverujes da te parce papira ili krpe izdize iznad ostalih.


Samim cinom dokazivanja predhodnog znanja i iskustva ti si dobio certifikat i time zadovoljio uslov za pocetak posla, jer u suprotnom ne bi ni dobio priliku da pokusas da pocnes posao.
Znas sta je razlika kad ti napravi brljotinu (zbog neznanja) neko sa ECDL i neko bez (bar u nekim delovima sveta). Ako si ti znao da dotican/na nema sertifikat i kao takvu/og je zaposlis ne mozes sutra da ga/je kaznis zbog neznanja, jer ti nisi preduzeo mere da obezbedis kvalifikovanu osobu t.j. ti si znao da osoba nije kvalifikovana za taj posao.
Ako je osoba sa sertifikatom, kad zabrlja (zbog neznanja) onda moze biti kaznjena jer se pretpostavlja da je osoba to morala znati, pa se moze smatrati da je greska ucinjena krajnjom nebrigom ili sa umisljajem
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Vrednovanje intelektualnog rada(truda) na nasim prostorima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20460 | Odgovora: 128 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.