Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209913 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 19:46 - pre 146 meseci
demokratija bi trebala da je vladavina vecine. Elita to dobro zna i naravno zato nikad nece dozvoliti da se ti snovi ostvare vec ce im servirati npr dvopartijski elektorski sistem da se malo loze i zamajavaju svake 4 godine.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 19:49 - pre 146 meseci
Pa demokratsko je pravo vecine da se lozi na dvopartijski elektorski sistem.
Ako je to njihov izbor - onda je to demokratija.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 19:51 - pre 146 meseci
well, who could argue with that.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 20:15 - pre 146 meseci
Citat:
Odin D.: Pa demokratsko je pravo vecine da se lozi na dvopartijski elektorski sistem.
Ako je to njihov izbor - onda je to demokratija.


Većina se ložila na kojekakve diktatore, ali oni nisu bili demokrate.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 20:19 - pre 146 meseci
Citat:
Nedeljko: Većina se ložila na kojekakve diktatore, ali oni nisu bili demokrate.

Svi na kraju plate za sve na sta su se lozili, samo ja ne razumijem cemu kukanje kad stigne racun na naplatu.
 
Odgovor na temu

iz zadnje klupe
slobodni umetnik

Član broj: 301392
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+147 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 20:51 - pre 146 meseci
madjari, rumuni, bugari su imali nesrecu da imaju tvrdi komunizam. Zato su posle imali pameti da sa njima raskrste zauvek.
Jos jedino srbi nisu.

Uopste ne shvatam odakle nekome ideja da je to bilo dobro, da moze da prica o nekoj vertikalnoj prohodnosti, boljitku i napretku.
Pa taj komunizam je pravio radnicku klasu. Po cenu da je unistavao sve drugo.

70-tih su jos ljudi masovno spavali na slami po selima. Gradove nisu razvijali, selo su unistavali, puteve nisu gradili.. o cemu vi pricate?
Bg grad? Dobro razvijen? Ako je to onda sam ja paja patak. Komunisti su dozvolili kaludjericu, mm lug, borce i sl koje zasluzuju samo buldozer jer od njih grad nema gde da se razvija. Favele obicne na fekalijama.

Koje su bre biblioteke napravili, operu, pozorista? U bg-u? Kakvi su samo putevi do i oko njega? Aerodrom koji je nakaza? Pa Milos i Marija terezija su pravili nasipe za odbranu od poplava. A oni su dopustili ludacima da prave kuce na umci, na klizistima.

Bilo je dobro samo jednom uskom gradskom sloju, koji se sad kune u neku prohodnost jer je samo njima bilo dobro. A sto je ostalima bilo ocajno to nema veze.
Svi su kao imali posao, jeste ali platu kao sad 20.000. zivelo se na kredite koje je otplatila inflacija i to je to.

Zivelo se bolje samo 70-tih i delom 80-tih. Sve pre toga i posle je bila poslednja gologuzija.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 21:12 - pre 146 meseci
Gospodine @Izvršni direktore, E-75 doo,
izgleda meni da ti ipak nerazumeš šta sam hteo i šta pokušavam od početka da kažem tj. da napišem. Po tvojoj logici 700 000 (ili koliko ih ima) nazaposlenih u Srbiji ne želi da radi? Da tvoja tvrdnja nije žalosna, bila bi smešna...
Ako ti je ćale pričao o prodaji cigle negde tamo gde je on živeo, ovde u mom okruženju pa sve do rodnog mesta tvog roditelja, tako nešto je bilo nezamislivo!
Od početka pokušavam da ukažem na činjenicu da je nekim nakaznim "demokratskim" zakonima dozvoljeno nekolicini "krokodila" da "pokupuju" dobra koja su od strateškog i nacionalnog interesa. Gubernatori mogu da urade bilo šta i da nikom ne odgovaraju.
Zapitao sam u jednom postu zašto se ne iznesu javno imena najvećih poreskih dužnika? Nije bilo komentara...
Da nisi možda i ti @Izvršni direktore, E-75 doo, direktor jedne od filijala tih krokodila? Plaćaš li porez uredno?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
*.adsl.eunet.rs.



+690 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 21:40 - pre 146 meseci
Citat:
milanche

Nego, da pokrenemo jedan drugi aspekt cele price koji je tu i tamo po neko dodirnuo.

Postoji jedan vrlo bitan socioloski parametar - vertikalna prohodnost koji ne pravi veliku
razliku izmedju suprotstavljenih ekonomskih sistema.

Prema definiciji, vertikalna prohodnost se meri kolicinom prosperiteta u okvirima nekoliko
generacija, tj. distanci izmedju polazne tacke prosecnog pojedinca i njegovog potomstva kroz
N generacija.

Primera radi, izuzetna vertikalna prohodnost moze da izgleda ovako:
- pradeda je bio paor/zemljoradnik/stocar,
- deda je kovac
- otac je tehnicar
- sin doktor nauka
- unuk predsednik interkontinentalnog konzorcijuma velikog kalibra, drzavnik, itd.

Ovaj jako indikativni kriterijum ima cudnu sposobnost da na istoj zurci okupi vrlo raznorodnu
ekipu drustava, drzava, epoha, potpuno razlicitih ideologija.

Sociolozi ga uzimaju kao izuzetno bitan kriterijum uspesnosti drustva, narocito na duge staze,
jer tezi da optimalno iskoristi bioloske potencijale/sposobnosti/talente statisticki najznacajnijeg
dela stanovnistva.

I suprotno - drustva koja pokazuju vrlo malo interesovanja za omogucavanje vertikalne prohodnosti,
cesto stradaju iz mnostva razloga - nekada prosto iz nedostatka kriticne mase kvaliteta koja
drustvo/drzavu treba da drze kompetitivnom kako u mirnodopskim tako i u vojnim kriterijumima.
Nekada, usled nagomilanih neispunjenih potencijala, sistem puca u naletu besa, nezadovoljstva,
potlacene mase nadju nacin da sebi oslobode kanal za realizaciju.

Nekada, kao u slucaju Kraljevine SHS - iz oba razloga, pa i iz trecih, i cetvrtih.

Konkretno, prema ovom kriterijumu, u samom vrhu uspesnosti se mogu pored SFRJ naci i
USA iz doba Roosevelt-a, skandinavska drustva iz druge polovine 20-tog veka, itd.




Nego, u svetlu ovog kriterijuma da zadam i ja jednu pitalicu, narocito za Odina i Sceku, mozda jos
ponekoga:

Predpostavite u nekom misaonom eksperimentu da komunizma, revolucije, SFRJ nikada nije ni bilo,
nego da su stvari stajale i kretale se tacno onako kako bi bilo da je ostala predhodna drzava.

Razmotrite i kazite (makar sebi) sta mislite da bi obzirom na poreklo, pocetne materijalne mogucnosti
svojih predaka, prosecnu smrtnost obicnog sveta, lakocu da se stekne obrazovanje, tvrda kapitalisticka
pravila igre... gde bi i sta bi bili vasi preci, a najvaznije, gde bi ste i sta bi ste danas bili vi ?


Prema nekoj mojoj slobodnoj proceni, vise od 98% clanova foruma bi obitavalo na relaciji njiva-stala,
jedva za pedalj dalje od svojih predaka.


Milanche, nisam upoznat sa ovom teorijom ali zvuči zanimljivo i logično.

Međutim, primeniti je na SFRJ baš i nije moguće, i to iz 2 razloga:
1) SFRJ je trajala 45 godina, znači samo 2 generacije
2) SFRJ je nastala nakon velikog i prilično tragičnog događaja - 2. sv rata praćenog revolucijom, tako da je nastala prilična praznina u ljudskim kapacitetima + nova elita je htela da napravi radikalan otklon sa starim sistemom, pa samim tim i starom elitom, pa se to prenosilo i na ostale slojeve društva, tj pitanje je koliko je prohodnost bila odlika sistema a koliko posledica startnih uslova.

Hteo bi da dodam još par stvari:
1) Zašto, kad pričate o SFRJ, ne uzmete u obzir i prvih 15 godina, naročito prvih par godina posle rata. Tada nije bilo naročito sigurno, čak jako mnogo ljudi je što napustilo zemlju što nestalo sa lica zemlje samo zato što novoj vlasti nisu bili po volji.
2) Problem sa ovakvim raspravama je što su prilično obojene ličnim iskustvom. Meni je recimo najbolje bilo devedesetih. Zvuči paradoksalno, s obzirom da mi niko u porodici nije bio u SPS/JUL, pola porodice mi je poreklom iz BiH/HR (više nisu, izbegli su) ali nekako o svim lošim stvarima su brinuli moji roditelji a ja sam proživljavao detinjstvo i mladost bez tih briga. Naravno, da je tada bilo kao recimo sada bilo bi mnogo bolje, ali to ne menja činjenicu da je meni bilo tada najbolje, i da ću se tog perioda uvek rado sećati.
3) Naravno da je ukupno gledajući u SFRJ bilo mnogo bolje nego sada. Ipak, mora se uzeti činjenica da niti je SFRJ bila prosečna komunistička zemlja, niti je sadašnja Srbija prosečna kapitalistička zemlja (ili već kako nazvati ovaj sadašnji sistem).
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 22:21 - pre 146 meseci

Citat:
iz zadnje klupe: 70-tih su jos ljudi masovno spavali na slami po selima. Gradove nisu razvijali, selo su unistavali, puteve nisu gradili.. o cemu vi pricate?
Bg grad? Dobro razvijen? Ako je to onda sam ja paja patak. Komunisti su dozvolili kaludjericu, mm lug, borce i sl koje zasluzuju samo buldozer jer od njih grad nema gde da se razvija. Favele obicne na fekalijama.



'ej genija, kako to mislis "komunisti su dozvolili Kaludjericu"?
Kaludjerica se spominje barem nekoliko vekova pre nego se i Karl Marx rodio.
I MM Lug je, na primer, poznat po tome sto se jos pre komunista tamo nalazio jedan od prvih budistickih hramova u Evropi.

Srbija je uoci WWII imala jedan jedini asfaltirani put od Beograda do Oplenca, sirine 3 m, a i taj jedan zato sto su Karadjordjevici tamo imali imanje.

Odakle ti sad svi ovi putevi?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 05:01 - pre 146 meseci
@mmix

Citat:
@milanche, re:"Uopste nisam ubedjen u to. Ali - uopste."

Mislim da opasno preterujes. Otkud ti uopste ideja da bi situacija u Srbiji uospte bila takva kakva je danas da se nije desila masovna interna migracija? Ako ces vec da izvrces proslost onda da izvrnemo do kraja, centralizacija u glavne gradove je jedna od tekovina komunizma, pre komunista skoro svi regioni (sem realno juga) su se razvijali skoro identicnim tempom i preduzetnistvo je u manjem ili vecem stepenu islo uz evropske trendove. Mnogo-koje inovacije su se prvo pojavljivale van Beograda pre nego sto je to doslo do "dvora" tako da za neke stvari nije ni bilo neophodno doci u Knez Mihajlovu da bi se u tome obucio i iskusao. Mozda Sceka ne bi montirao Neverne Bebe u beogradu vec bi montirao u Uzicu i ziveo okruzen cisim vazduhom. Mozda bi Kragujevac, Cacak , Uzice i ostali graovi imali svoje univerzitetske centre a ova drzava vise od 4% visokoskolovanih. Toliko o SBBKBB.


Cela prica IMHO nije toliko u domenu SBBKBB koliko ti mislis. Stavise, mislim (i to cu pokusati da elaboriram)
da postoji sasvim zdrava osnova da se mentalni eksperiment 'istorijske forenzike' izvede sa dosta lucidnosti, bez
ulazaka u magle nagadjanja, i izvedu sasvim solidni zakljucci.

Takodje, licnog sam utiska da ni ti ni Sceka u odbrani svog neprikosnovenog licnog drajva niste dovoljno niti
na pravi nacin transponovali lik 'hipotetickog Zeke Sceke' u vremena i uslove.

Dakle, sta je moj originalni claim ?

Za potrebe eksperimenta cu uz Scekinu precutnu dozvolu formirati lik klinca rodjenog 1950-i-neke ciji je otac
poreklom iz Berana, mesta u CG koje se ne odlikuje nekim osobitim plemickim okruzenjem (za razliku od Cetinja,
recimo), vrlo verovatno clan one drustvene grupacije koja se popularno opisuje pod stavkom 'radnistvo/seljastvo +
postena inteligencija'. Cinjenica da je Scekic stariji kao istaknuti prvoborac stigao do Bgd-a prvih godina oslobodjenja
jako me navodi da ga modeliram kao takvog, a cinjenica da se po izbijanju razlika sa dojucerasnjim saborcima okrece
krajnje obicnom zanimanju (voznja kamiona sa vocem) nekako me navodi da pomislim da se ne radi o delu svesne
inteligencije (progresivna omladina sa univerziteta) nego vise o bistrom/promucurnom pripadniku one prve grupe
(pre plusa).

Iako moja predpostavka mozda nema realne veze sa Scekicem starijim, meni licno rezonira jer ima dosta veze sa
nekim mojim pocetnim okruzenjem sa polovine proslog veka (pa mi je zato lako da ga vizualizujem).

Moja tvrdnja je:

u slucaju da se nikada nije dogodilo sto se dogodilo (revolucija/krvav socijalni prevrat/progon dinastije), tj. da je sve
ostalo kao i pre 6-tog aprila 1941-ve, zivotne perspektive 'Zeke Sceke' rodjenog pedesetih od tog i takvog gore opisanog
Scekica seniora ne bi bile ni nalik ovome sto znamo (30+ godina profesionalnog iskustva vrhunskog tonskog snimatelja).
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 05:02 - pre 146 meseci
Prvi korak u argumentaciji bi bila neka sto realnija procena hipotetickih okolnosti 'starog'
okruzenja.

Procenu cu fokusirati na dve stavke:
- opste stanje tehnoloske svakodnevice
- socijalne prilike prosecne osobe iz socijalnog miljea hipotetickog Sceke seniora i njegovog
sina hipotetickog Zeke Sceke.

Ovom prilikom cu se fokusirati na statisticki uzorak. Molio bih potomke realnih Hadzi-Petronijevica
da ne uskacu sa pricama kako sve to nema veze, jer je njihovog dedu licno kralj primao u audijenciju
i da su imali najbolje vinograde, itd, itd. Ova prica nije o konkretnim individualnim biografijama.

Sta su olaksavajuce cinjenice (tj. ohrabrujuce za mene da nastavim u pravcu analize) ?

Prvo, kraljevina SHS je postojala dobrih 25 godina, sto je sa stanovista istorije sasvim dovoljno
dug period da se uoce jasni trendovi - kuda je neko drustvo islo, u sta se uzdalo, koje vrline je
promovisalo, cemu se nadalo.

Drugo, matematicki receno - postojanje tog drustva, svih bitnih igraca na politickoj sceni je fizicka
cinjenica sve do tacke prekida (6-ti April 1941-ve), i sasvim je logicno i validno formirati projekciju
pod predpostavkom da bi se osnovni trendovi nastavili i posle tacke prekida, iz prostog razloga sto
bi (bar u nasem mentalnom eksperimentu) cela ekipa koja vuce konce ostala ista.

Kao dodatna predpostavka moze se uzeti da se slicno (kobajagi) nije desilo ni u drugim drzavama
u okruzenju (tj. da nigde nije doslo do krvavih komunistickih revolucija), tako da po strani ostavimo
potencijalne blage pritiske iz okruzenja koji bi izmenili opstu socijalnu politiku.

Pa, da krenemo:

Fizicke, lako proverive cinjenice je da je Kraljevina SHS po svim realnim pokazateljima bila prilicno
nerazvijena/zaostala evropska zemlja. Neki najbazicniji industrijski pokazatelji su neumoljivi - puteva
je bilo izuzetno malo (@hapless_joint je naveo i tacno koliko), elektrifikacija zemlje izuzetno slaba,
industrija u kojoj dominiraju mala preduzeca, sa tu i tamo po nekim centrom za po nesto (stofovi u
Paracinu i Leskovcu, masinstvo u Kragujevcu, itd) koji je tek tu i tamo na nivou zemalja razvijene Evrope.

Raspodela drustvenih dobara izuzetno disproporcionalna - glavnina dobara u rukama privilegovane mikro
manjine, iza toga tanak sloj srednjeg staleza (inteligencija/zanatlije), preko 85% stanovnistva u najnizem
stalezu. Procenat pismenih izuzetno mali, vertikalna prohodnost nikakva.

Perspektive hipotetickog Scekica starijeg vrlo mizerne - ili ima nesto malo zemlje, ili nema ni to pa
ili prodaje svoj rad na tudjem imanju, ili je klasicni proleter, prakticno na milimetar od ulice i beznadja.

Sindikalna borba tek u povojima, rezultati jos daleko. Fizicki uslovi rada - nezdravo okruzenje, male
nadnice, bezperspektivnost. Zdravstvena zastita mislena imenica. Zivotne perspektive - da izrodi sto vise
dece uz nadu da ce dovoljan broj njih preziveti. Prosecna starost negde u nivou 45 godina. Prosecan razlog
smrti - bolesti iscrpljenosti i nedostupne zdravstvene nege (tuberkuloza, upale pluca) kombinovane sa
bolestima alkoholizma/pusackog raka pluca.

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 05:04 - pre 146 meseci
Sad na scenu treba da stupi hipoteticki Scekic stariji, koga nekako treba da uvalimo u okolnosti u kojima
njegov sin, hipoteticki Zeka Sceka treba da pocevsi od 1970-tih postane tonski snimatelj.

Cilj nije sasvim neostvariv - magnetofon je vec izmisljen oko 1935-te, a postoji i par radio stanica na
Balkanu (Radio Beograd sasvim sigurno, za ostale iskreno receno nisam cuo, ali dozvoljavam mogucnost da
ih je bilo (Novi Sad ?)).

Cilj, medjutim, nije ni lak - celokupna civilizacijska infrastruktura je i dalje mizerna - nema dobrih puteva,
nema jake industrijske tradicije, nema radio stanica na svakom cosku zemlje, u svakoj palanci.

Dakle - hajde da sada izmestimo hipotetickog radnika/seljaka Scekica starijeg u blizinu radio stanice, sto
bi u prvom potezu znacilo - da ga prvo dovedemo u Beograd. Za put cemo se nekako snaci - otac lepog Gage
Nikolica je prema prici peske dosao iz Berana na Crveni Krst posle WWI. Kad smo to resili, treba da mu
pruzimo smestaj dovoljan da zasnuje porodicu, kao i posao dovoljan da odrzava egzistenciju cele porodice.

Taj posao koji treba da mu damo mora da bude takav da mu glavu drze iznad nekog nivoa egzistencije koji
garantuje dovoljno bezbriznosti u porodici u kojem ce imati prostora da odsanja svoje prve muzicke snove,
i odatle krene ka svetlucavom svetu muzicke produkcije.

Iskreno receno - mislim da smo na ovoj tacki udarili u prvi betonski zid u inace besprekornom planu.

Takvog posla za Scekica starijeg, juce sislog sa Siske ili Bjelasice tesko da ima u Beogradu 40-tih.

No, hajde da zamislimo da smo ga nekako nasli - recimo: ima bogatu tetku udatu za djenerala, pa mu je dala
da zivi u kucici u basti i neku platu da odrzava imanje.

Sledeci korak - kako da odskolujemo Zeku Sceku da moze uopste da sedne za miks pult. Za pocetak - treba
da zavrsi bar gimnaziju, trebace mu makar logaritam da racuna decibele.

Ja ovde vidim sledeci betonski zid.

Skolovanje do tog nivoa je jos uvek mislena imenica za vecinu plebsa.

Zatim - za posao koji je pedesetih top-notch/rocket science vec konkurisu sinovi licnog savetnika Njegovog
Velicanstva - gospodina advokata Nincica, zatim sin pukovnika Hadzi-Pesica, bogatog trgovca Vase S. Tajicica,
a tu su i ambicije Hadzi-Petronijevica, cija deca su zavrsila visoke elektrotehnicke skole u Becu/Pesti/Parizu/Minhenu i
uopste se dosta razumeju u tu cudesnu elektriku.

Kome normalnom uopste pada na pamet da u tu celu pricu ubacuje potomka jednog golje ?

Skandal-ooozno !


Zeko Sceko - mislim da ovde i najvecim fantastima prestaje volja da i dalje sanjaju nedosanjane snove.

Rekao ti doktor da umres.

E, to sam hteo da pokazem i dokazem.






Sad mozete slobodno da se vratite nazad sa hipotetickog eksperimenta u odvratna vremena u kojima ste ziveli
u kojima je svakoj fukari bilo pruzano sve i svasta, u kojem je unuk onoga koji nije svojoj deci mogao da
priusti ni izdeljanu frulicu od trske uspevao da zavrsi studije flaute, magistrira elektroniku u USA, a prva generacija
pristigla iz Berana stigla da sazna za Berklee school of Music, da nabavlja note, 24-kanalne miksete, vidi
London, slusa Deep Purple u Beogradu, itd.

(...nevidjenog li pederizma i odvratnih li vremena...)

Decoooo, Odine - busi, ha ha, busi....ha, ha, ha....buuuusiiii

[Ovu poruku je menjao milanche dana 19.04.2012. u 06:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 05:59 - pre 146 meseci
@milanche,
moja su sva tri prva plusa...
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 07:07 - pre 146 meseci
ja mislim milanche da je monarhija kojim slucajem prezivela, tj dogovorom visokih sila, ona ne bi mogla biti apsolutisticka vec vise parlamentarna. Jugoslavija bi u tom slucaju sledila zapadnoevropski model socijale i free marketa pa bi verovatno mali Honey Bunny uspeo da se iskoluje.

 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 07:30 - pre 146 meseci
Samo jedan mali detalj

Citat:
milanche: ...
Fizicke, lako proverive cinjenice je da je Kraljevina SHS po svim realnim pokazateljima bila prilicno
nerazvijena/zaostala evropska zemlja. Neki najbazicniji industrijski pokazatelji su neumoljivi - puteva
je bilo izuzetno malo (@hapless_joint je naveo i tacno koliko), elektrifikacija zemlje izuzetno slaba,
industrija u kojoj dominiraju mala preduzeca, sa tu i tamo po nekim centrom za po nesto (stofovi u
Paracinu i Leskovcu, masinstvo u Kragujevcu, itd) koji je tek tu i tamo na nivou zemalja razvijene Evrope.


Hapless_joint je odvalio za desetku. Jedan mali primer, nije asfalt al je indikativno:

Citat:
Vojvodina je pre drugog svetskog rata imala gustinu železničke mreže od skoro 10 km pruga na 100 km2, a sada ima 6,7


http://www.pkv.co.rs/node/105

Mrzi me da tražim statistiku za asfalt al kao primer, koliko ja znam, stari put Novi Sad - Beograd je naprvljen pre 2. sv rata.

Milina je čitati šta napišeš ali nemoj kao činjenice koristiti gluposti koje su drugi odvalili na forumu.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 07:47 - pre 146 meseci
Citat:
rade.zrnic: Gospodine @Izvršni direktore, E-75 doo,
izgleda meni da ti ipak nerazumeš šta sam hteo i šta pokušavam od početka da kažem tj. da napišem. Po tvojoj logici 700 000 (ili koliko ih ima) nazaposlenih u Srbiji ne želi da radi? Da tvoja tvrdnja nije žalosna, bila bi smešna...
Ako ti je ćale pričao o prodaji cigle negde tamo gde je on živeo, ovde u mom okruženju pa sve do rodnog mesta tvog roditelja, tako nešto je bilo nezamislivo!
Od početka pokušavam da ukažem na činjenicu da je nekim nakaznim "demokratskim" zakonima dozvoljeno nekolicini "krokodila" da "pokupuju" dobra koja su od strateškog i nacionalnog interesa. Gubernatori mogu da urade bilo šta i da nikom ne odgovaraju.
Zapitao sam u jednom postu zašto se ne iznesu javno imena najvećih poreskih dužnika? Nije bilo komentara...
Da nisi možda i ti @Izvršni direktore, E-75 doo, direktor jedne od filijala tih krokodila? Plaćaš li porez uredno?
Pozdrav


Vi drugo i ne znate nego da lazno upirete prste, optuzujete, lazete i otimate.

I da mislim da gomila ljudi NECE da radi. A povrh toga sto nece, gomila ljudi i ne zna nista da radi. Kod kuce im niko nije rekao da treba da pogledaju sta je trazeno i tu da nadju svoju srecu. I sad ne znam da radim to sto se trazi, necu da radim ono sto mi se ne svidja, pa cu da uzmem i da sherem okoliko i naravno upirem prstom i otimam.

Ljude preko 50 razumem, njima je teze, moraju da nauce nove stvari (jbg u idealnom SFRJ je bilo svejedno sta znas da radis) i to mogu samo oni sposobniji. Ostali placaju ceh SFRJ. Iskreno ne znam kako njima pomoci (mada to i nije poenta diskusije). Za ostale nemam razumevanja. U punoj zivotnoj snazi (ili mladi koji tek kusaju zivot) a came na birou 5 godina?!


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 08:20 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Dakle - hajde da sada izmestimo hipotetickog radnika/seljaka Scekica starijeg u blizinu radio stanice, sto
bi u prvom potezu znacilo - da ga prvo dovedemo u Beograd.


Zasto?

Brate, ceo tvoj post je zesca tirada potpuno operisana od realnosti. Tj prica je o tome sta bi mali Sceka radio da su komunisti uzeli vlast a on nije dosao u Beograd. Da, bio bi skenjan kao sto je danas skenjan svako u ovoj zemlji ko ne zivi u Beogradu. Porediti to sa time kako bi Srbija izgledala da su komunisti propali i/ili da su bar krenuli demokratskim putem umesto despotizmom. Ajde da se ne poredimo sa Nemackom (nerealno je) ali mozemo sigurno sa Italijanima, tu su nam po mentalitetu blizi. Po tvojoj logici samo stanovnici Rima zavrsavaju gimnazije i postaju sposobni da urade nesto vise od oranja njive? Kao sto sam ti rekao (a ti izignorisao), centralizam i elitizam glavnog grada je specijalnost despotizma i komunizma (tj njegove despotske dimenzije). Kapitalizam po svojoj deifiniji uvek ide kroz cost/benefit analizu i brzo bi krenuo sam u decentralizaciju u potrazi za jeftinijim a boljim lokacijama od Beograda. Ili treba da te podsetim recimo gde je sagradjena prva hidroelektrana u Srbiji (a druga visefazna u svetu).

Preterujes, i to za medalju. Zlatnu sa platinastim obodom.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 08:44 - pre 146 meseci
Citat:
dule_ns
Citat:
Vojvodina je pre drugog svetskog rata imala gustinu železničke mreže od skoro 10 km pruga na 100 km2, a sada ima 6,7

Mrzi me da tražim statistiku za asfalt al kao primer, koliko ja znam, stari put Novi Sad - Beograd je naprvljen pre 2. sv rata.

Milina je čitati šta napišeš ali nemoj kao činjenice koristiti gluposti koje su drugi odvalili na forumu.

Pa, pazi sad, milanche je kao retko ko pošteno imao u vidu da sa ovime što si naveo Srbija apsolutno nikakve veze nema što se tiče investiranja u Vojvodinu i njenu infrastrukturu, već je to uglavnom sve 1918. još, dobila u "miraz" sa Vojvodinom.
Imaš o tome svemu mnogo detaljnije u brošuri D.Jankova Vojvodina-region koji nestaje.
Citat:
Jedan mali primer, nije asfalt al je indikativno:

Pa, recimo za taj asfalt koji pominješ, može još tu i tamo po vojvođanskim varošima da se naiđe na onu u asfalt zalivenu mesinganu ploču na kojoj piše:
MAGYAR ASZFALT
a za ostale detalje te opet upućujem na knjigu D.Jankova, tako da mislim da ti je u ovom slučaju besmislen atak na milanche-ta.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 08:54 - pre 146 meseci
Kad pominjemo puteve i ostalu infrastrukturu...recimo Slovenija je bila u SFRJ kao i mi. Pogledajmo sta Slovenija ima sad a sta imamo mi. Molio bih da neko ukratko obrazlozi razliku. Hvala.
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 09:03 - pre 146 meseci
Citat:


Naravno da je sve to tačno (bolje da ne načinjemo ovu temu o Vojvodini) ali nije ni SFRJ nastala na ledini.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209913 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.