Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209795 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 14:52 - pre 146 meseci
Ode tema u sto pod-pravaca (<irony>...otkud to odjednom ?...</irony>).

Nisam video mnogo tacaka vrednih da zabodem pijuk u dalje analize/diskusije. Sve sam procitao
sto ste imali reci, ko sta misli, mislio je pre, mislice i posle, do novih momenta odoh nazad u read
only mod.

Moram samo @Sceki da dam jedan kraci komentar:

Mislio da sam u tekstu ucinio dosta da se ogradim od bilo kakvog prizvuka zlobe ili licnog ataka
na tebe, tvoje poreklo. Zapravo, cela prica je skoro potpuno paralelna nekoj mojoj licnoj
porodicnoj prici (uz izuzetak da niko nije bio vidjeniji ucesnik rata) - geografija, socijalni
background, odlasci ka boljem, probijanje kroz zivot....itd

Tj:

Citat:
Iako moja predpostavka mozda nema realne veze sa Scekicem starijim, meni licno rezonira
jer ima dosta veze sa nekim mojim pocetnim okruzenjem sa polovine proslog veka (pa mi je zato
lako da ga vizualizujem).


Tako da - urucujem izvinjenje tamo gde se oseca potreba za istim i onoliko koliko se oseca da bi bio
red da to uradim (koliko god to bilo).

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 14:54 - pre 146 meseci
Citat:
Marko83: Kakvi su sad ovo pogresni citati sa wiki???
Ova prica je za domace racunare Lola 8, EI Pecom 32 i 64 koji su bili preskupi i nisu se mogli nabaviti u prodavnicama.....

Ebi ga, ja ti jos oznacim ciljni tekst crvenom bojom, a ti opet promasis. Sad cu probati plavom:
Citat:
Vlada je pokušala da kontroliše priliv stranih kućnih računara uvodeći uvozna ograničenja cena i veličine memorije. Međutim, narod je nastavio da uvozi računare bilo ilegalno ili rastavljajući ih na delove koji su prolazili kroz zadata ograničenja.


Citat:
jericho1405: @Odin, to je drustveno dobro, bas kao i besplatno ili subvencionisano zdravstvo.

To nije univerzalno "dobro". Ako neka zemlja ima manjak strucnjaka, onda je to za nju dobro. Ako neka ima visak - onda ne moze nikako biti dobro. Kome moze biti dobro da proizvodi viskove koje nema nikom da proda, uvali ili na drugi nacin iskoristi?! Ne samo "strucnjaka" nego bilo cega.
Vi stvari cas posmatrate iz perspektive pojedinca ("Meni je dobro da imam diplomu i (ne)radno mjesto, jbe mi se sta to znaci za drzavu"), a cas iz perspektive drzave ("Neka je svima isto, to je dobro za drzavu, jbe nam se sto to znaci da neki pojedinci rintaju vise, a neki manje, sto su neki sposobniji od drugih...") i onda zonglirate sa te dvije dijametralno suprotne perspektive kako vam je u kojem trenutku zgodnije.
Odlucite se vec jednom sa koje pozicije nastupate - drzave ili pojedinca - jer uglavnom raspravljate sami protiv sebe.

Citat:
jericho1405:Valjda je bolje da svi kroz poreze doprinose odrzavanju takvog sistema

Naravno, slazem se potpuno. Samo ako je to odrzanje moguce. Uz sve to vase teoretisanja, ne postoji u svijetu nijedan primjer da je takvo nesto bilo moguce. A bilo bi super da jeste, slazem se u potpunosti. Nemam nista protiv, dusom i srcem bih bio za to samo kad bi bilo moguce. Cak bih dodao da bi bilo jos bolje kad bi svi pomocu poreza doprinosili umanjenju Zemljine gravitacije za pola. To bi enormno pojeftinilo transport, mogli bi praviti duplo tanji asfalt i duplo vece avione, a i blagotvorno bi djelovalo na zdravstveni fond jer bi duplo manja tezina odlicno djelovala na sve bolesnike sa srcanim problemima.

 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:02 - pre 146 meseci
^ Cijela sjeverna hemisfera, uz izuzetak USA, ima neki vid besplatnog il' subvencionisanog zdravstva o kojem se ovdje prica, tako da je i te kako moguce: http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_health_care

Citat:
Odin D.: Ako neka zemlja ima manjak strucnjaka, onda je to za nju dobro. Ako neka ima visak - onda ne moze nikako biti dobro..

Aha, sad smo dosli do tog "ako ima visak". Vise nije bezuslovno, vec sad postoji "ako". Napredujemo.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:03 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Ode tema u sto pod-pravaca (<irony>...otkud to odjednom ?...</irony>).

Moram samo @Sceki da dam jedan kraci komentar:

Mislio da sam u tekstu ucinio dosta da se ogradim od bilo kakvog prizvuka zlobe ili licnog ataka
na tebe, tvoje poreklo. Zapravo, cela prica je skoro potpuno paralelna nekoj mojoj licnoj
porodicnoj prici (uz izuzetak da niko nije bio vidjeniji ucesnik rata) - geografija, socijalni
background, odlasci ka boljem, probijanje kroz zivot....itd

Tj:



Tako da - urucujem izvinjenje tamo gde se oseca potreba za istim i onoliko koliko se oseca da bi bio
red da to uradim (koliko god to bilo).

Ne, ne, nisi razumeo. Neisam uzeo apsolutno nista kao licno, rekao bih da je tako jer nisam slon insinuacijama vec pobornik "sto na umu - to na drumu" varijante. Nema potrebe za izvinjenjem, bar meni ne, jer sam odlicno sve ukapirao a i sam si vrlo jasno to rekao. Moj komentar je bio bas takav kako sam i napisao, naime, "...Malo me cudi zlurad ton celog posta (nicim izazvano?!) ..." to sam tako i mislio. Kao da ti je neko nesto lose ucinio (ne kazao) pa nekako, po mom osecaju napisanog, po malo zlurado pises to hipoteticko vidjenje! :) A i napisao sam da me to cudi kad si ti u pitanju. Tako da, sto se mene tice, sve je u redu! [OffTopic/Pivate] I dalje te ceka CD, tebi je namenjen... ako budes imao vremena ovaj put. :) [End OffTopic/Private]. Za ostale koji se nadju "povredjeni" nemam pojma, ako ima takvih, mada sumnjam! :)

A i dalje mislim da nisi u pravu! Odnosno, siguran sam da nisi! :) Malo se salim ali i ne! :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:05 - pre 146 meseci
Ja ne trazim da imamo isto, vec da svi imamo bolji standard, primenjujuci ono sto ja verujem da bi pomoglo.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:06 - pre 146 meseci
Citat:
jericho1405: Aha, sad smo dosli do tog "ako ima visak". Vise nije bezuslovno, vec sad postoji "ako". Napredujemo.

Da druze @jericho, sve se vrti, uvijek se vrtilo i uvijek ce se vrtiti oko toga ako.
Razumni ljudi se prilagodjavaju prilikama ili prilike prilagodjavaju sebi, ako su u mogucnosti.
Oni uvijek rade sa "ako".
Nerazumni uvijek operisu sa "kad bi".
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:13 - pre 146 meseci
^ To niko ne spori, samo ne znam gdje je to "ako" bilo kada si bezuslovno odbacivao ideju besplatnog obrazovanja par postova prije?

I nisam nikakav komunista, al' nisam ni kompleksas koji ne moze da prihvati ocigledno pozitivnu (socijalnu)ideju samo zato sto sam utuvio sebi u glavu kako je liberalni kapitalizam najbajniji sistem na svijetu.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:14 - pre 146 meseci
Pricajte sta god hocete. Kako cete ziveti, 90 odsto zavisi od okolnosti u kojima se nalazite kada se rodite i kada odrastate. Pa ne moze dete koje je rodjeno u neobrazovanoj porodici i okolini da ima jednake sanse kao i dete koje je rodjeno u obrazovanoj ili inteligentnoj porodici.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:17 - pre 146 meseci
Citat:
"...Malo me cudi zlurad ton celog posta (nicim izazvano?!) ..." to sam tako i mislio. Kao da ti je neko nesto lose ucinio (ne kazao) pa nekako, po mom osecaju napisanog, po malo zlurado pises to hipoteticko vidjenje!


Po nekoj mojoj forenzickoj viziji istorije (tj. SBBKBB, ali sto vise na bazi nekih cinjenica, kao kad
rekonstruisu osobine mamuta ili dinosaurusa), apsolutno vidim da bi stvari tako izgledale - neveselo
i bezperspektivno za obicnog coveka.

Uostalom, sto kazu - proof is in the pudding. Neko ko je tu celu pricu obrnuo up-side-down, morao
je da ima dobar licni razlog da robija, nosi pusku, boravi cetiri godine po sumama i gorama, i morala
je da postoji pristojna brojka takvih....iako, naravno, moramo da uzmemo u obzir jos mnogo realnih
razloga raznih drugih priroda (velike svetske politike/velike svetske zavere/whatever...).
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:23 - pre 146 meseci
Citat:
jericho1405: ^ To niko ne spori, samo ne znam gdje je to "ako" bilo kada si bezuslovno odbacivao ideju besplatnog obrazovanja par postova prije?

Kakve "bezuslovne" price?! Pa pricamo o SFRJ i njenoj lesini, svi uslovi, parametri i ogranicenja su jasni i poznati, nema tu nikakve "bezuslovnosti".
Nikakva "bezuslovna" prica nema smisla, osim u filozofiji o metafizickim pitanjima nastanka svemira, zivota i smisla...

Mislio sam da je to bar jasno o cemu pricimo, ali vidim da neki malo pricaju o SFRJ, a malo o nekim drugim planetama, pa stalno treba podsjecati o cemu se prica...
Dakle, ja pricam o SFRJ i onome sto je poslije nje ostalo da obitava na istoj geografskoj lokaciji, i u svjetlu aktuelnih i stvarnih lokalnih i globalnih prilika koji egzistiraju u vremenu i na mjestu takvom da dolaze u interakciju sa objektom o kome pricamo.
Dakle, ne pricam i ne razglabam o stvarima kakve bi bile u nekom paralelnom univerzumu u kome su "Amerika i Engleska zemlja proleterska", u kome se SSSR nije raspao, u kome Srbiju nisu porobili Turci, i samo da nije bilo ovo, ili samo da nije bilo ovo vidjeli bi oni svoga boga... i sl...

Pricam o onome sto jeste, a vi ako vam se prica o SBBKBB... onda odo' i ja u standby mode.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:30 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: ...
Uostalom, sto kazu - proof is in the pudding. Neko ko je tu celu pricu obrnuo up-side-down, morao
je da ima dobar licni razlog
da robija, nosi pusku, boravi cetiri godine po sumama i gorama, i morala
je da postoji pristojna brojka takvih....iako, naravno, moramo da uzmemo u obzir jos mnogo realnih
razloga raznih drugih priroda (velike svetske politike/velike svetske zavere/whatever...).

Pa to je poenta desavanja inace. Uvek je neki licni razlog u pitanju. Cak ne mora da bude ni dobar razlog. Bar se kroz istoriju desavalo mnostvo besmislica zarad' hira necijeg. Ali je poenta da je to nebitno u smislu SBBKBB jer se to desilo i tu nama promene. Sama analiza proslih dogadjanja moze da bude veoma korisna ali samo ako se uzimaju u obzir iskljucivo cinjenice. Sve ostalo je bespotrebno gubljenje vremena, a i pravi se veliki otklon u smislu naravoucenija za buduce radnje/desavanja/mogucnosti...

[OffTopic] Novak je ipak daleko bolji od Federera, bar po emocijama! [End OffTopic]


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:40 - pre 146 meseci
ne znam za savezne propise ali sto se tice ZX Spectruma on se mogao ganjc nov kupiti na SPENSU i cena je bila nesto veca nego kod svercovanih, ali uz garanciju i sve. Dalje, u komisionima se takodje mogao kupiti ZX nov ili koristen. Kasnije su poceli da bujaju i free shop-ovi gde se prodavala roba opduzeta od svercera na carini (posto su se carinici prethodno snabdeli). Carinici = najveci lopovi SFRJ.
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 15:51 - pre 146 meseci
Citat:
Emmy: ne znam za savezne propise ali sto se tice ZX Spectruma on se mogao ganjc nov kupiti na SPENSU i cena je bila nesto veca nego kod svercovanih, ali uz garanciju i sve. Dalje, u komisionima se takodje mogao kupiti ZX nov ili koristen. Kasnije su poceli da bujaju i free shop-ovi gde se prodavala roba opduzeta od svercera na carini (posto su se carinici prethodno snabdeli). Carinici = najveci lopovi SFRJ.


Ma hajde ti to dokazi odinu koji ima citate sa wiki
Ja i gomila mojih drugova smo regularno kupovali i C64 i ZX bez da bilo sta svercujemo ili idemo u inostranstvo

Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 16:34 - pre 146 meseci
I ja sam ga kupio "regularno", bez da sam isao u inostranstvo.
Otisao sam samo do jednog glavnog grada jedne od bivsih SR republika, i tamo ga kupio za DM valutu u privatnom stanu od nekog hipika koji ga je izvukao ususkanog u gace ispod kreveta, a dzojstik mi donio negdje iz spajiza iza kace kupusa.

Isto kao i oglasavanje i prodaja piratskog softvera na sva usta u odredjenim casopisima.
Fino ima firma oglas u novinama, nazoves telefonom i oni ti posalju kasetu sa 20 igrica za vrednost prazne kasete plus dva sladoleda.
To je valjda ono sto vi nazivate "regularno".
 
Odgovor na temu

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 16:56 - pre 146 meseci
Citat:
Odin D.: Kakve "bezuslovne" price?! Pa pricamo o SFRJ i njenoj lesini, svi uslovi, parametri i ogranicenja su jasni i poznati, nema tu nikakve "bezuslovnosti".

Dobro, evo podataka o procentu stanovnistva sa zavrsenim fakultetom, visom ili visokom skolom na nivou cijele Jugoslavije:
- 1953: 0.6%
- 1981: 5.6%
Hmm, ne vidim nikakvu skandaloznu cifru, niti smatram da je ovo procenat koji je alarmantan. Jos manje vjerujem da ovaj podatak zahtijeva hitno ukidanje besplatnog obrazovanja, obzirom da neki tvrde kako je tada iskolovano previse strucnjaka, te da je to duboko uzdrmalo temelje drzave.

Eto, sve da si pricao samo o Jugoslaviji, svejedno i na njenoj projekciji tvoja prica nema smisla.

Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 17:46 - pre 146 meseci
Kakve veze imaju procenti?
Kljucni problem je taj da nije bilo nikakve selekcije sposobnosti nakon zavrsenog skolovanja.
Cemu uopste skolovanje kad ce pozicije zauzeti ne oni koji znaju i hoce da rade, nego oni koje neko pogura. A oni koji nemaju sposobnosti i znanja, uvijek se pobrinu da imaju guraca.
Gomila tih "visookoobrazovanih" se izobrazovala u Marksizmu, politikanstvu, opstenarodnoj odbrani, i sl. "naukama', a poslije im je trebalo pronaci fotelje i onda ih placati.
"Inzinjeri" i "doktori" su postali poznati po svojim masovnim taxi-kantskim sposobnostima i u inzinjerskim vjestinama preslaganja i preprodavanja robe na buvljaku.

Bagra koja je najvise doprinjela raspadu SFRJ, je ista ona koja sada vodi drzavu.
Sve je to isti olos, ista bagra, isti sljam, najgori od najgorih...
Ko god se zamisli o poznanicima i skolskim drugovima iz djetinjstva sigurno moze (ako ima takvih medju svojim poznanicima) da se prisjeti da su oni koji su zavrsili u politici bili upravo najljigavija djeca i omladina iz njegove genracije.

To je tako u svakoj politici. Ali ne i u svakoj ekonomiji i industriji.
Kapitalizam ne dopusta da takvi vode firme, kompanije i industriju, jer onda propada.
A socjalizam upravo takve smjesta svuda na celo, ne samo u politiku - cime sve cini nekompetentnim i budjavim, od vrha do dna.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 18:16 - pre 146 meseci
@Ooooo odine ti jedan odine, šta ti ovo napisa:
"Kakve veze imaju procenti?
Kljucni problem je taj da nije bilo nikakve selekcije sposobnosti nakon zavrsenog skolovanja.
Cemu uopste skolovanje kad ce pozicije zauzeti ne oni koji znaju i hoce da rade, nego oni koje neko pogura. A oni koji nemaju sposobnosti i znanja, uvijek se pobrinu da imaju guraca.
Gomila tih "visookoobrazovanih" se izobrazovala u Marksizmu, politikanstvu, opstenarodnoj odbrani, i sl. "naukama', a poslije im je trebalo pronaci fotelje i onda ih placati.
"Inzinjeri" i "doktori" su postali poznati po svojim masovnim taxi-kantskim sposobnostima i u inzinjerskim vjestinama preslaganja i preprodavanja robe na buvljaku.

Bagra koja je najvise doprinjela raspadu SFRJ, je ista ona koja sada vodi drzavu.
Sve je to isti olos, ista bagra, isti sljam, najgori od najgorih...
Ko god se zamisli o poznanicima i skolskim drugovima iz djetinjstva sigurno moze (ako ima takvih medju svojim poznanicima) da se prisjeti da su oni koji su zavrsili u politici bili upravo najljigavija djeca i omladina iz njegove genracije.

To je tako u svakoj politici. Ali ne i u svakoj ekonomiji i industriji.
Kapitalizam ne dopusta da takvi vode firme, kompanije i industriju, jer onda propada.
A socjalizam upravo takve smjesta svuda na celo, ne samo u politiku - cime sve cini nekompetentnim i budjavim, od vrha do dna."

Jel' se ti to prepoznaješ tj. vidiš Boga po sebi?
Ti si odrastao u Valhali...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 18:19 - pre 146 meseci
Citat:
O rado bi zrno pameti imao pa da me neko razumije.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hfc.comcastbusiness.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 18:41 - pre 146 meseci
Citat:
"Inzinjeri" i "doktori" su postali poznati po svojim masovnim taxi-kantskim sposobnostima i u inzinjerskim vjestinama preslaganja i preprodavanja robe na buvljaku.


Ja zaista ne znam o kojoj ovo zemlji pricas.

Ne bih da se uplicem u 'doktorski' deo price, ali mogu s punim pravom da kazem koju o 'inzenjerima'.

Iz moje generacije studenata ETF, sa raznih krajeva SR/CG/BiH/FRYM ne znam ni jednog jedinog inzenjera
(dakle, onog koji je to znanje uspeo da stekne, tj. da nije otpao na prvoj/drugoj godini ili zaglavio na trecoj),
koji nije bar pristojno uspesan u onome sto radi.

Prvih par godina (pocevsi od neke recimo 1986-te) je masa njih pocelo da radi po raznim firmama u SFRJ,
mahom u Beogradu, ali i drugde.

Kad su pocela mnogo nezgodna vremena, ogroman procenat je trbuhom za kruhom otisao sirom sveta,
i apsolutno nema jednog primerka (imam ih valjda 200-tinak medju svojim LinkedIn konekcijama gde mogu
jasno da vidim gde rade i cime se bave) koji nije u realnom inzenjerskom svetu (USA, Kanada, Nemacka,
Francuska, Australija, Japan, Novi Zeland) zauzeo pristojno mesto.

Od onih koji su ostali u zemlji, svi takodje imaju pristojne pozicije, rade u pristojnim firmama (pitanje je
drugih stvari sta se dalje sa tim firmama sve moze izdesavati).

Dakle - ne pet, cetiri, ili jedan, nego nijedan nije ofrlje inzenjer na casnu rec, ili sto je imao strica
u CK. Njihovo skolovanje se pokazalo kao solidno do vrhunsko.

Ne mozes kukati niti na njih, niti na lose skolovanje.

Mozes kuditi ostatak sistema za sve sto ti padne na pamet - za nepotizam, barabizam, lose planiranje,
medjutim, ovu tacku potpuno zaboravi.

Obrazovanje u SFRJ je narednim sistemima zadalo za sada izgleda nedostizan domaci zadatak.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko19.04.2012. u 18:50 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Obrazovanje u SFRJ je narednim sistemima zadalo za sada nedostizan domaci zadatak.

Da to sam imao prilike da vidim kada sam na sajmu knjiga u BG kupio prvu stranu knjigu o elektronici, a drugi put kada sam dosao na strani fakultet.

Vjerovatno se u SFRJ moglo o elektronici nauciti vise nego u Kraljevini Srba Hrvata i Slovenaca, ali svakako fakultet kome su kljucni profesori 2/3 radnog vremena pjani u "Domovini", a preostalu 1/3 pricaju bajke iz svoje proslosti kako su 50-tih godina u Rusiji pravili cuda od elektronike... i nisu bas u vrhu obrazovanja u skladu sa hemisferom na kojoj su geografski locirani.

Uspjeh nasih ljudi u inostranstvu je prevashodno baziran na licnim kvalitetima tih ljudi, a ne na tome da je SFRJ od prosjecnih cobana napravila izvrsne strucnjake svojim bajnim skolstvom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209795 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.